Doprajte deťom zdravý základ
Ako vybrať správny zdroj výživy detí pri prechode na pestrú stravu? Ako posilniť ich optimálny rast, vývoj kognitívnych – poznávacích funkcií, budovanie imunity, ako aj zdravé trávenie?
Každá mamička dobre vie, že najhodnotnejšou a najprirodzenejšou potravou pre dojčatá je materské mlieko. Je zásobárňou výživných látok, ktorých pomer sa v priebehu dojčenia s rastom dojčaťa postupne mení. V danom období mu tým mamička dáva všetky potrebné látky, ktoré tvoria základ jeho ochrany pri kontakte so svetom. Materské mlieko je nenahraditeľné, každá mamička ho preto stavia do popredia ako jedinečnú výživu dieťaťa, najlepšie až od jedného roka jeho veku.
Avšak aj deti, ktoré nemôžu byť dojčené, lebo mamičke sa materské mlieko prestalo vytvárať, majú právo na kvalitnú dojčenskú výživu. Výrobcovia náhradnej dojčenskej výživy sa preto snažia jej obsahové zložky v čo najvyššej možnej miere priblížiť zloženiu materského mlieka. Pri úprave kravského mlieka preto vyvíjajú úsilie rozložiť kravské mlieko na jeho jednotlivé zložky a poskladať ich čo najbližšie na úroveň materského mlieka – nie preto, aby vo výžive nahradili materské mlieko, ale preto, aby aj dieťa, ktoré nemôže byť dojčené, mohlo prijímať plnohodnotnú stravu. Najpodstatnejšie kroky výrobcov sa týkajú tak optimálneho zloženia strategických živín – bielkovín, tukov, cukrov, výživných látok i vlákniny a rovnako aj dobrej stráviteľnosti mliečnej výživy. Výskumní pracovníci francúzskej spoločnosti Règilait na základe tohto impulzu vyvinuli formulu France Lait 2 na plynulý prechod k zmiešanej strave a následne pokračujúcu detskú výživu France Lait 3, odporúčanú pre deti od jedného do troch rokov. Obe mlieka krehký detský organizmus zásobujú cennými výživnými látkami potrebnými pre jeho zdravý vývoj, pričom tráviaci trakt dieťaťa navykajú na zmenu postupne, nie nárazovo. Ľahko stráviteľné upravené bielkoviny a živočíšne tuky dieťa dostatočne zasýtia, pričom nezaťažujú jeho tráviaci trakt. Pestrú stravu účinne doplnia aj výživné obilninové či bezlepkové ryžové kaše France Lait.
Podporujú optimálny rast i pokojný spánok
Pestré zastúpenie živín v mliečnej výžive France Lait 2 a France Lait 3 – 13 vitamínov, vrátane vitamínu D3 a omega-3 mastnej kyseliny DHA (dokozahexaénová kyselina), ako aj 13 minerálov, vrátane železa a zinku, zabezpečuje primeranú výživu na podporu zdravého vývoja detí. Vďaka obsahu vitamínu D3 a omega-3 nenasýtenej mastnej kyseliny DHA, látok dôležitých pre riadenie životných pochodov v organizme, pričom telo si ich nevie vyrobiť samé, obe mlieka podporujú tvorbu silných, nelámavých kostí a zdravých zubov, ako aj náležitý vývoj mozgu a zraku. Zvlášť dôležitý je ich vplyv na rozvoj poznávacích schopností dieťaťa v ranom štádiu vývoja. Strategický vplyv majú aj na správnu funkciu bunkového delenia, kardiovaskulárneho a nervového systému i posilňovanie odolnosti organizmu. Zároveň sa ukázalo, že príjem omega-3 mastnej kyseliny DHA napomáha znížiť hladinu imunoglobulínu E (IgE), ktorého zvýšená úroveň v krvnom sére sa spája so vznikom ekzémov alebo potravinových alergií u detí. Potrebný obsah železa dohliada na optimálnu krvotvorbu a dbá o primerané okysličovanie krvi. Dostatočné zastúpenie zinku významne ovplyvňuje rast detí – účinne pomáha zabrániť spomaleniu ich rastu, patrí mu dôležitá úloha pri neurogenéze a rovnako aj pri vývoji kognitívnych funkcií a zraku detí. Zúčastňuje sa na absorpcii a metabolizme vitamínu A, nevyhnutného pre správny vývin funkcií oka. Doslova nenahraditeľný je pri syntéze bielkovín, pomáha chrániť zdravie kože, podporuje procesy hojenia. Pre zdravé trávenie bez nafukovania a vyvolávania zápchy u detí je nevyhnutný príjem tukov, ktoré Règilait získava v správnom pomere tak z kravského mlieka (stredne dlhé reťazce kyseliny palmitovej) a rastlín. Tuky sú nevyhnutné pre dieťa ako zdroj energie, pre postupné priberanie na hmotnosti, na pokojný spánok, posilňovanie imunity a jeho celkový zdravý vývoj, podobne ako pri dojčení.
Obe mliečne výživy, France Lait 2, ako aj France Lait 3, ako aj obilninové a bezlepkové ryžové kaše, vďaka pestrému zastúpeniu esenciálnych živín pozitívne vplývajú na optimálny rast sily i primeraný prírastok na hmotnosti dieťatka a zároveň podporujú jeho pravidelnú stolicu, ako aj pokojný spánok.
Mliečna výživa France Lait 3 obsahuje navyše prebiotiká – fruktooligosacharidy, potrebné pre zdravé trávenie, správne zloženie črevnej mikrobiálnej flóry, na podporu imunitného systému a pravidelné vyprázdňovanie bez vzniku koliky a kŕčov u dieťaťa.
Do troch rokov veku dieťaťa pozor na čerstvé kravské mlieko
Podľa pediatrov čerstvé kravské mlieko možno deťom podávať až po treťom roku veku dieťaťa, pretože tráviaci trakt je až v tomto období dostatočne vyvinutý a pripravený na jeho trávenie. V prípade, že deťom po dovŕšení prvého roka života podáme neupravené bežne dostupné čerstvé alebo „škatuľové” kravské mlieko, môžeme ich organizmu spôsobiť šok ( a to nielen pri ich nedostatočne vyvinutom tráviacom systéme), pretože je pre ne ťažko stráviteľné.
V neupravených mliekach sú ťažko stráviteľné predovšetkým bielkoviny a živočíšne tuky, pričom mlieka neobsahujú dostatok vitamínu D, omega-3 kyselín, železa, zinku, ba ani ďalších potrebných živín. Najmenej do 3 rokov treba preto deťom, keďže už dojčenie nestačí na príjem živín, aj naďalej dávať plne adaptované mlieka, ktoré je vhodné používať zároveň aj pri príprave pestrej stravy v rôznych formách.
Obozretní musíme byť rovnako aj pri prechode z hypoalergénnych mliek na škatuľové kravské mlieko – náhly prechod môže byť pre slabšie dieťatko aj životu nebezpečný. Zvýšenú pozornosť treba venovať i časovému intervalu podávania hypoalergénnych mliek. Mnoho ráz sa podávajú neopodstatnene dlho, čo môže brániť zdravému vývoju tráviaceho traktu dieťaťa, ktorý by mal byť zaťažovaný postupne, nie nárazovo. Len pri postupnom zaťažovaní tráviaceho traktu dieťaťa výživou, podobne ako pri materskom mlieku, ktorého zloženie sa mení pozvoľne s rastom dieťaťa, môže naše dieťatko zdravo prosperovať.
Dobrú zdravú chuť do jeho ďalších dní života!
(PR)
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok