Potreba železa v tehotenstve rapídne stúpa, v treťom trimestri doslova z týždňa na týždeň. Pre gravidnú ženu je nevyhnutné, aby si jeho zásoby dopĺňala rýchlo, efektívne a najmä bez tráviacich ťažkostí. Prečo je táto mikroživina taká dôležitá? Vďaka železu sa transportuje kyslík do celého tela. Pri jeho nedostatku sú málo okysličené nielen orgány tehotnej ženy, ale nedostatkom kyslíka môže trpieť aj nenarodené dieťa, čo je nežiaduce a môže byť až nebezpečné. Čo hrozí pri nedostatku železa gravidnej žene a plodu?
Tehotnej žene sa zvyšuje objem krvi, hemoglobínom zásobuje aj dieťa
Ako dieťa rastie v brušku, aj jeho nároky na železo sa zvyšujú. Ak má gravidná žena málo železa v krvi, aj bábätko má obmedzený prístup ku kyslíku, teda nedostatočne dýcha, čo je nežiaduce. Ak si budúca mamina železo nedoplní, prejaví sa to nielen na jej zhoršenom zdravotnom stave, ale aj na budúcom zdraví dieťaťa, ktorému hrozí predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť a ďalšie vážne riziká. Sledujte a reagujte na signály ako bledosť, únava, vypadávanie vlasov, lámanie nechtov, chuť na mäso alebo hlinu z kvetináča, omietku a pod., ktorými telo dáva jasne najavo nedostatok železa. Len pre predstavu, zdravá žena bez menštruácie potrebuje 0,8 mg železa na deň, žena, u ktorej momentálne prebieha menštruačné krvácanie potrebuje 1,4 – 3,2 mg železa na deň a tehotná žena v treťom trimestri potrebuje až okolo 7,5 mg železa na deň!
Železo si doplníte aj vďaka potravinám bohatým na železo
Platí základne pravidlo – pestrá a rozmanitá strava! Železo sa ľahšie a vo väčšej miere vstrebáva zo živočíšnej stravy, preto majú tehotné takú neoblomnú chuť na mäso. Pri vstrebávaní do čreva sa využíva osobitá cesta (cez hém), ktorú rastlinné zdroje železa nedokážu využiť, a preto sa z nich vstrebáva len 5 %. Hémové železo je obsiahnuté najmä v červenom mäse (hovädzie, bravčové, prípadne vnútornosti – pečienky). Nehémové železo sa nachádza v strukovinách, listovej zelenine, semiačkach a podobne. Pozor však na to, s čím tieto rastlinné potraviny kombinujete. Čaj, káva, mlieko, kakao dokážu ešte výrazne znížiť vstrebávanie rastlinného nehémového železa.
Ak pestrá strava nestačí, čo vtedy robiť?
V mnohých prípadoch tehotným ženám nestačí bohatá a pestrá strava na udržanie zdravej hladiny železa a sú nútené užívať prípravky na doplnenie železa. Mnohé mamičky skúsia užívať prípravky na doplnenie železa, no keď im spôsobujú tráviace ťažkosti (kŕče, zápchy, hnačky), začnú dávkovanie redukovať, alebo s užívaním skončia úplne. Aké je riešenie? V prvom rade sa vždy u gynekológa alebo lekárnika informujte, či je produkt vhodný aj počas tehotenstva. A pozrite sa na zloženie, či prípravok obsahuje len anorganické soli železa, teda nehémové železo alebo obsahuje aj prírodné hémové železo. Vyberajte si tie s prírodným hémovým železom, dopĺňanie bude rýchlejšie a efektívnejšie a bez tráviacich ťažkostí. Mnoho budúcich mamičiek má veľmi dobré skúsenosti s výživovým doplnkom Globifer forte, ktorý vyvinuli hematológovia vo Švédsku, v krajine známej svojím blízkym vzťahom k prírode. S istotou môžeme potvrdiť, že je vhodný aj počas tehotenstva a neobsahuje ani lepok, ani laktózu.
Viac zaujímavých informácií o železe nájdete na https://www.globifer.sk/.
Ilustračné foto Unsplash.com
(PR)
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok