Dieťa č. 6 – 7/2023 prináša aj tieto témy:
Poradňa detskej fyzioterapie
VYVÍJA SA MOJE DIEŤA SPRÁVNE?
Kedy vyhľadať odbornú pomoc?
Pre každého rodiča by malo byť dôležité zdravie dieťaťa, pretože ak má byť v dospelosti „zdravé“, je dôležité, aby v detstve nebol zanedbaný psychický ani fyzický vývin. Pozrite sa na to dnes s nami očami detskej fyzioterapeutky.
Spánková poradňa SPINKAJ BÁBO
CESTOVANIE A SPÁNOK DETÍ V LETE
Konečne je tu opäť leto a možno aj vy sa práve zamýšľate nad tým, ako zvládnuť cestovanie a spánok s deťmi počas leta a presunov na vytúženú dovolenku. Poďme si prejsť, s akými najčastejšími situáciami sa v lete budete stretávať v súvislosti s detským spánkom.
BYLINKOVÁ LEKÁRNIČKA
Bylinky a naši najmenší 2)
S ktorými bylinkami začať vnútorne – otázka, či vôbec začať a s ktorými bylinkami, je najháklivejšia. Na jednej strane nie je dôvod podávať dieťaťu do ukončeného 6. mesiaca bylinkové čaje, keďže hlavnou (aj tekutou) zložkou jeho stravy by malo byť materské mlieko. Na druhej strane, ak dieťaťu podáme bylinkový čaj po prvýkrát v piatich rokoch, asi ho nevypije s nadšením.
Čo zbaliť do batožiny
DIABETICKÉHO DIEŤAŤA
Väčšina rodičov diabetických detí pociťuje najmä z prvej dovolenky s diabetickým dieťaťom veľké obavy. Po dôkladnej príprave sa dajú pobyty s malým diabetikom za hranicami všedných dní zvládnuť úplne v pohode a bez zbytočných stresov.
PRE ZDRAVIE NECHTOV NA NOHÁCH
Mykotickým postihnutím nôh trpí u nás až vyše polovica populácie. Táto hubová infekcia sa často rozšíri z kože medzi prstami až na nechty. Ľahko sa ňou môžete nakaziť pri chôdzi na boso na verejných kúpaliskách, v saunách alebo sprchách, ba dokonca na pedikúre, ak pedikérka nedostatočne dezinfikovala nástroje. Pri ošetrení nechtov na nohách môžete aj preventívne siahnuť po čajovníkovom oleji, ktorý je dobre známy svojimi antimykotickými vlastnosťami.
POLETÍTE?
Konečne je tu opäť čas príjemného dovolenkového leňošenia. Kto by ho nemal rád? Aj vy sa možno už onedlho chystáte na letné cesty za oddychom. Ak ste práve tehotná, dozaista zvažujete, či je pre vás vhodné cestovať lietadlom.
SOM TEHOTNÁ
Čo všetko mám zariadiť pred pôrodom?
Po tom, ako žena zistí, že čaká bábätko, nastáva, samozrejme, oznámenie tejto peknej správy rodine a okoliu. A potom aj zamyslenie, či je potrebné oznámiť niekde tehotenstvo aj oficiálnym spôsobom, čo ju čaká v práci po tomto oznámení, či má nejaké osobitné výhody. A vlastne čo všetko je potrebné vybaviť a ohlásiť na úradoch ešte pred tým, než sa bábätko narodí. V pravidelnej rubrike Rodina a právo vám prinášame o tom prehľad, aby ste na nič nezabudli a vedeli, čo vás čaká z hľadiska administratívy.
DIASTÁZA NEMUSÍ BYŤ VAŠOU NOČNOU MOROU
V poslednej dobe o diastáze počujeme často. Niekedy až príliš často a mám pocit, že je to nočná mora niektorých mamičiek. Tak si poďme o nej niečo povedať, vysvetliť si, o čo ide, a možno potom troška aj ten strach opadne. Veríme, že inšpirujeme mamičky, aby začali riešiť svoje ťažkosti s diastázou.
POMÔŽETE MI S ODSTAVENÍM?
Naozaj je to potrebné?
Žijeme v dobe, keď je už, našťastie, bežným trendom nosiť dieťa v nosiči a, dokonca, s trochou šťastia možno aj na verejnosti vidieť, ako sa dieťa dojčí. Ide väčšinou skôr o bábätká, pričom vidieť aj také deti, ktoré prídu a vypýtajú si prsko, mňam, či mečko, je stále ešte veľmi zriedkavý jav. To sú totiž deti okolo dvoch rokov a staršie.
AKO SA SPRÁVNE STARAŤ O POKOŽKU BÁBÄTIEK
Deti sú našou srdcovkou. Keď ide o naše deti, chceme pre ne len to najlepšie a sme za to ochotní aj zaplatiť. Kozmetické firmy si to uvedomujú a využívajú to vo svoj prospech. Všimli ste si niekedy, aké neuveriteľne drahé sú niektoré výrobky pre bábätká? Ako napríklad súprava produktov, ktorú sme našli inzerovanú na internete: obsahuje čistiaci gél, hydratačný krém, ošetrujúci krém, krém na vyrážky, upokojujúci olej a olej na kúpanie. To všetko „len“ za 60 eur! A vôbec – naozaj naše dieťa potrebuje päť rôznych krémov a olejov a ešte aj čistiaci gél? Pozrime sa na to bližšie.
Hovorme o vede 80)
HEPATITÍDA A
O aké ochorenie ide, aké sú možnosti prevencie a liečby?
Prvé zmienky o žltačke nachádzame už u Hippokrata, ale až v 40. rokoch minulého storočia sa začala infekčná hepatitída typu A rozlišovať od „sérovej“ hepatitídy typu B a až v 70. rokoch sa vyvinuli krvné testy schopné identifikovať a preukázať toto ochorenie.
NOVÝ POHĽAD NA PÔVOD A LIEČBU PORÚCH POZORNOSTI
Môže za ne narušená vzťahová väzba?
Poruchy pozornosti nemusia byť tým, čím si ich medicínsky svet vysvetľuje. Populárny kanadský lekár Gábor Maté poskytuje úplne odlišný pohľad na túto problematiku, ako aj nový prístup k liečbe týchto porúch. Niekoľko desaťročí svojej praxe sa venuje vplyvu traumy na vývoj detského mozgu. Dlhodobo pracuje s drogovo závislými, skúma vplyv emočnej väzby na celkový vývin našej osobnosti a okrem iného sa venuje aj liečbe poruchy pozornosti, ktorou sám trpí. Rodičom radí, čo je pre prosperitu ich vzťahu s dieťaťom najdôležitejšie, a svoju popularitu si získal najmä búraním medicínskych dogiem v rôznych oblastiach. Jednou z nich je práve pohľad na poruchy pozornosti, ich vznik aj liečbu.
Ako nevychovať závislé dieťa 4)
NEBEZPEČNÝ SVET NADBYTKU 2)
Ako sa vymaniť zo závislosti a znovu nastoliť dopamínovú rovnováhu v mozgu
Ďalšia nesmierne dôležitá a podstatná vec, ako sa vymaniť zo závislosti, je radikálna pravdovravnosť. Vďaka nej si oveľa lepšie uvedomujeme svoje činy a ich následky. Vzťahy s našimi blízkymi sa vďaka nej utužujú. Vedie k zodpovednosti v prítomnosti aj v budúcnosti. Závislosť je často charakterizovaná popieraním, keď síce vieme o svojom správaní, no zároveň si ho neuvedomujeme. Deje sa to na základe toho, že v mozgu dôjde k odpojeniu medzi časťou zodpovednou za odmenu (za pôžitok a zároveň za prežívanie bolesti) a vyššími kôrovými oblasťami, ktoré sú dôležité pre uvedomenie si dôsledkov svojich činov a pre plánovanie budúcnosti. Práve tým, že sa rozhodneme byť v každej situácii pravdovravní, posilňujeme spojenie medzi týmito dvoma časťami mozgu.
MÔŽE SA STAŤ, ŽE…
… budeme krvácať na tých, ktorí nás nezranili
Ak dáte do veľkého pohára rovnaký počet červených a čiernych mravcov, nič sa nestane. Ak však pohárom zatrasiete, mravce začnú medzi sebou bojovať, pretože čierne mravce budú presvedčené, že nepriateľmi sú tie červené, a červené zasa, že nepriateľmi sú tie čierne. V skutočnosti je však rozhodujúcou osoba, ktorá zatriasla pohárom. Odhliadnuc od reálnosti príbehu, našu pozornosť by mala zaujať najmä hlavná myšlienka – idea zástupnej osoby, ktorá je „na vine“, a to sa dá krásne (a dosť výstižne) preniesť aj do skutočného života.
Logopedická hra
Pre deti sme pripravili sériu logopedických hier, ktoré ich pomôžu naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ, K, F a R. Tie nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa na deti čakajú logopedické hry, prostredníctvom ktorých si dokážu hravou formou tieto hlásky precvičiť. Logopedickou hrou ich každý mesiac budú sprevádzať naši kamaráti Samo a Hláska.
Zo sveta homeopatie 24)
Minerály a ich zlúčeniny v homeopatii 4)
V prvých troch častiach tejto minisérie sme sa oboznámili s minerálnymi zlúčeninami vápnika, sodíka a draslíka. V homeopatickej forme prináša každý z týchto prvkov svoj špecifický obraz a charakteristické témy. V tomto článku si vezmeme pod lupu horčík, inak nazývaný aj magnézium. Podobne ako v prípade sodíka, aj tu vstúpime do sveta medziľudských vzťahov.
RODIČOVSKÁ ŠKOLA
VÁŠ HLAS SA STÁVA VNÚTORNÝM HLASOM DIEŤAŤA
„Dávaj pozor, ako ješ, veď si ako prasiatko!“ Takéto slová počúvala Karolínka od svojej mamy takmer pri každom jedle. Karolínka má 3,5 roka a svoju mamu veľmi ľúbi. Mama je pre ňu najdôležitejším človekom na svete. Všetko, čo mama povie, je predsa pravda.
Na poradenskom sedení u mňa je Ingrid – žena pred štyridsiatkou. Nevie si nájsť životného partnera. „Viete,“ hovorí mi, „akosi o mňa majú záujem iba muži, ktorí sa na mňa ‚zavesia‛. A ja pritom túžim po samostatnom, rozhodnom a mužnom partnerovi.“ A pokračuje: „Mám skvelý rodičovský vzor – moji rodičia sa nikdy nehádali, mama bola vždy spokojná s tým, ako rozhodol otec. Ja, žiaľ, nie som ako ona. Chcem si povedať svoje, ale neviem sa zastať samej seba. Vyhýbam sa konfliktom a konfrontáciám, mám dokonca strach až úzkosť ísť medzi ľudí.“
Čo majú tieto dva príklady spoločné?
Školička ľudských hodnôt 14)
ODVAHA
Dnes vám v našej Školičke ľudských hodnôt ponúkame na čítanie, zamýšľanie sa a trénovanie ďalšiu dôležitú vlastnosť. Je ňou odvaha. Ešte skôr než začnete čítať, skúste si spomenúť, kedy ste naposledy využili svoju odvahu a ako ste sa potom cítili. Kedy vám, naopak, chýbal dostatok odvahy a ako teraz spätne hodnotíte tú udalosť?
Zavádzame prvé príkrmy 2)
Spočiatku je pre dieťatko, ktoré si začína zvykať na prvé príkrmy, jednoduchšie jesť potraviny s hladkou štruktúrou – vo forme pyré alebo pasírované. Ponúkame vám tipy na prípravu príkrmov.
TRAMPOTY S HNAČKOU U DETÍ
Ako im pomôcť s liečebnou výživou?
Ak sa objaví u detí hnačka, je to dôvod na to, aby sme spozorneli. Obzvlášť ak našich najmenších potrápi viac ako trikrát za deň. Potom je dobré nájsť príčinu, a pokiaľ hnačka nepoľavuje, určite vyhľadať lekársku pomoc. Lekár alebo lekárka urobí dieťaťu jednoduchý ster, aby sa zistilo, či ide o vírusovú hnačku alebo bakteriálnu hnačku, ktorá sa často nezaobíde bez antibiotickej liečby. Keďže sa hnačka veľmi často spája so zápalom žalúdka či čreva, vo väčšine prípadov hovoríme o tzv. gastroenteritíde.
ŠKOLA MÁ V DIEŤATI OTVORIŤ VIERU VO VLASTNÉ SCHOPNOSTI
Akú reformu vzdelávania potrebujú naše deti?
Na Slovensku prebehla odborná a spoločenská diskusia ohľadom reformy vyučovacieho procesu na školách. Časť pedagógov je z nových vzdelávacích štandardov nadšená a časť si tie komplikácie ani len nechce predstaviť. Cieľ je vznešený – docieliť záživnejšie vzdelávanie pre deti, záujem o predmety, lepší vzťah ku škole a, samozrejme, priblížiť školu potrebám 21. storočia.
Zatiaľ čo sa v diskusii o tejto reforme preberali skutočne komplexné a hlboké zmeny, nie sme si istí, či účastníci tejto diskusie pochopili, čo sú kľúčové problémy súčasného vzdelávania, ktorých zreformovanie by nás nemuselo až tak bolieť. My, bývalí žiaci a študenti (a dnes už rodičia mladých študentov), zisťujeme, že súčasná škola je jedna skostnatená inštitúcia, ktorá dokola opakuje kontraproduktívne stereotypy výučby a robí zo školy to najneobľúbenejšie miesto na zemi, pravda, česť výnimkám – školám s iným prístupom. To, čo po generácie žiakov a študentov doslova ničí, by sa dalo zreformovať okamžite, bez bolesti a hneď. Mysleli však na kľúčové problémy vzdelávania tvorcovia školskej reformy?
VEĽKÝ ŽIVOT V MALOM DOME
Zoznámte sa s „tiny house“
Viete, čo je „tiny house“? Po slovensky by sme to preložili ako „drobný domček“. Ide o mikrodom v súlade s minimalizmom, poriadkom, udržateľnosťou a s túžbou žiť v prírode. A v mnohých prípadoch tiež s vyššou dávkou finančnej slobody v porovnaní s klasickým bývaním. S týmto typom domčekov ste sa mohli stretnúť na webových stránkach či v časopisoch, avšak zatiaľ prevažne v zahraničných formátoch. Preslávili sa najmä v Spojených štátoch amerických, kde je univerzitný dlh pre mladých ľudí veľkou ekonomickou záťažou. Dobrá správa je, že prvé drobné domčeky si už prerazili svoju cestu aj na Slovensko.
Dieťa č. 6 – 7/2023 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok