Dieťa č. 12/2023 – 1/2024 prináša aj tieto témy:
Spánková poradňa SPINKAJ BÁBO
Spánkový priestor – teplota a biely šum
Bábätko v brušku je neustále obklopené zvukmi, ako sú prúdenie krvi, tlkot srdca mamičky či zvuky tráviacej sústavy. Takéto zvuky môžu dosahovať silu až 80 decibelov. Preto veľa detí tak dobre reaguje na biely šum, respektíve akýkoľvek šum alebo monotónny zvuk.
Je dieťaťu teplo či zima? Aj na túto tému sa zameriava naša poradňa. Hoci sa z bezpečnostných dôvodov chcete vyhnúť prehriatiu, prílišné teplo aj prílišná zima môžu vášmu dieťaťu sťažovať spánok.
Rozprávajme sa s bábätkami a pri nich
Rozprávanie sa s bábätkami môže prispieť k rozvoju ich mozgu. Vedci zistili, čo sa deje v mozgu našich najmenších, keď sa s nimi a pri nich zhovárame.
Rodina a právo
11× o materskej
Materské je dávka, ktorú dostávajú mamy. Pred pôrodom a taktiež pár mesiacov po pôrode. Nie každá mama má však na materské nárok a dostáva ho. Záleží nielen na tom, či si platili odvody, ale sú tu i ďalšie podmienky, ktoré je potrebné splniť. A pozrieme sa aj na to, na čo je potrebné nezabudnúť, ak má vaše dieťa už pár mesiacov a materská sa vám bude končiť.
7 mýtov o rodičovstve
alebo
Čo mi nikto nepovedal, keď som sa stala mamou a potrebovala som to počuť 1)
Dni mi pripadajú ako na kolotoči, stále to isté dookola. Dcérka visí stále na mne. Nikdy to nemá koniec. Upracem – a vzápätí je všetko opäť rozhádzané. Celé je to tu na mne a kde som v tom ja? Veď som chcela byť mamou, tak teraz to mám.
PODARUJTE DIEŤA POD STROMČEK
Poradňa detskej fyzioterapie
Prevencia porúch pohybového aparátu u detí
V uponáhľanej dobe moderných technológií a sedavých zamestnaní ľudia často zabúdajú, aký dôležitý je zdravý životný štýl a pohyb nielen pre nich, ale aj pre deti. Deti sa hrajú vonku čím ďalej, tým menej a čoraz viac sa presúvajú k počítačom a tabletom. V mnohých prípadoch sa problémy pohybového aparátu začínajú rozvíjať už v detstve a zvyšujú riziko problémov v dospelosti. Kedy je vhodnejší čas zvrátiť to prevenciou, ak nie predtým, ako problémy prepuknú?
Poradňa materstva a dojčenia
Milé mamičky, radi by sme vám odovzdali vrúcne pozdravy od doktorky Viery Haľamovej. Ak nie priamo vy, tak vaše mamičky si na pani doktorku iste pamätajú. V Dieťati viedla už od prvého čísla, ktoré vyšlo v roku 1995, takmer 20 rokov Poradňu materstva a dojčenia. Odpovedala v nej na viac ako 1000 listov s otázkami mladých mamičiek, z ktorých mnohé sú už dnes babičkami. Vďaka svojmu láskavému prístupu si medzi vami získala nepísaný titul mama všetkých slovenských mamičiek. Pani doktorka oslávila na jeseň prekrásnych 95 rokov a my sme radi, že sme s ňou mohli stráviť krásne chvíle v spomienkach na všetky mamky, ktoré sa dotkli jej srdca s prosbou o pomoc. A veru si na vás všetky stále s láskou spomína. Poradňa doktorky Haľamovej bola presiaknutá jej hlbokým citom a porozumením. Pripomeňme si aspoň kúsok z tej atmosféry.
S Detským kardiocentrom – Pre zdravé srdiečko
Obezita trápi telo i dušu našich detí
Obezita patrí medzi najzávažnejšie civilizačné ochorenia dnešnej doby, pričom počas detstva má vysokú pravdepodobnosť pokračovania do dospelosti. Už dlhé roky predstavuje obezita globálny zdravotný problém s kardiometabolickou a psychosociálnou komorbiditou, zníženou kvalitou života a predčasnými úmrtiami. V krajinách s vysokými príjmami bola jej prevalencia pred pandémiou Covid-19 stacionárne vysoká a v krajinách s nízkymi až strednými príjmami neustále rastúca. Pandémia Covid-19 priniesla ďalší nárast výskytu obezity aj vo vysokopríjmových krajinách. Za príčiny nárastu obezity počas pandémie Covid-19 sa považuje pokles fyzickej aktivity, zvýšenie času stráveného pred obrazovkou počítačov, televízorov či mobilných telefónov, zmeny diétneho režimu a zvýšený individuálny aj rodinný stres.
Ako nevychovať závislé dieťa 7)
Ako prežiť v pokoji (nielen) vianočné sviatky aj so závislosťou
Druhých ľudí nezmeníme, no môžeme zmeniť to, ako sa k nim my sami správame. Počas vianočných a novoročných sviatkov by sme sa mali vedieť postarať aj o samých seba. Dobrým začiatkom je stanoviť si hranice a dodržiavať ich.
Terapeutka a bylinkárka Iveta Henzelyová:
„Všetko s mierou a dobrého po troškách.“
V minulom čísle časopisu sme vás zobrali na návštevu do sveta terapeutky a bylinkárky Ivety Henzelyovej, zakladateľky jedinečného projektu Bylinková škola Matky Zeme. O rôznych formách naturálnej terapie, o liečivej sile bylín a o tom, čo treba spraviť, aby nám byliny skutočne mohli pomôcť, sa zhovárame v pokračovaní nášho rozhovoru.
Trápi vás syndróm polycystických vaječníkov?
Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) je stav, pri ktorom vaječníky produkujú abnormálne množstvo androgénov – mužských pohlavných hormónov –, ktoré sú u žien zvyčajne prítomné v malom množstve. Názov „syndróm polycystických vaječníkov“ opisuje početné malé cysty (vačky naplnené tekutinou) tvoriace sa vo vaječníkoch. Niektoré ženy s touto poruchou však cysty nemajú, zatiaľ čo u niektorých žien bez tejto poruchy sa cysty vytvárajú. Povieme si viac o živote s PCOS.
Endokrin joga – pre harmóniu hormonálnej sústavy a podporu činnosti štítnej žľazy
„Posledné roky sa v mojej ambulancii objavujú pacientky, ktorým zistili ešte počas tehotenstva alebo po pôrode zníženú funkciu štítnej žľazy. Zväčša na základe autoimunitnej poruchy. Znamená to, že pokiaľ nezmenia niečo vo svojom živote, životospráve, terapii, budú brať tabletky do konca života. Patrila som medzi ne aj ja. No neuspokojila som sa s odpoveďou na svoje otázky v štýle Lebo to tak je… A už vôbec nie s tým, že ako 35-ročná mám brať lieky, ktoré budem musieť užívať do konca života. Začala som teda študovať rôzne články, štúdie a zobrala som zdravie svojej štítnej žľazy do vlastných rúk. A tak som sa začala o svoju štítnu žľazu starať inak – cvičením, masážami, stravou (inšpirovala ma kniha od Anthonyho Williama Štítna žľaza), arómoterapiou, čajmi či vitamínmi. O štítnu žľazu sa treba starať naozaj s láskou, pretože okrem iného je aj emočným orgánom a práve v nej sa ukladajú krivdy, stresy, smútky, všetky tie guče v krku. Tak verím, že tento článok bude pre mnohé z vás aj inšpiráciou a ENDOKRIN joga cvičením, vďaka ktorému podporíte funkciu svojej štítnej žľazy,“ píše na úvod článku fyzioterapeutka Mgr. Barbora Krchňavá Hanicová.
Hovorme o vede 82)
COVID-19 a choré srdce
Keď človek náhle zomrie, je vraj neslušné opýtať sa, či bol očkovaný. Pritom ešte nedávno sa nás na to vypytovali ešte aj predavačky v obchode. V tejto časti sa bližšie pozrieme na nevyriešený problém nadmernej úmrtnosti, ktorá pokračuje aj po odznení kovidových vĺn. Na prvý pohľad sa zdá, že najmä v krajinách s vysokou zaočkovanosťou.
MÔŽE SA STAŤ, ŽE…
… v snahe byť pochopení zabudneme byť chápaví
Už dávno som si všimla, že mnoho ľudí nevie diskutovať. Ide skôr o dva monológy než diskusiu. Nenačúvajú si, navzájom sa presviedčajú o svojej pravde. Pokiaľ druhý nesúhlasí, nahnevajú sa a pohádajú. Táto tendencia sa prejavuje najmä vo vzťahu k deťom – všimli ste si niekedy, ako sa s deťmi zhovára väčšina dospelých?
Logopedické domino – hláska Z
Pre deti sme pripravili sériu logopedických domino hier. Pomôže im naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ a Z. V tomto čísle sme pre vás pripravili logopedické domino na Hlásku Z.
Zo sveta homeopatie 27)
Od traumy z detstva k sebapoznaniu
Lúčime sa so starým rokom a v tom novom budú zaznievať všakovaké priania. Akokoľvek úprimne a nádejne to budeme s nimi myslieť, jedno je isté: Bez vynaloženého úsilia zostane aj to najzbožnejšie prianie len prianím. A tak vám na prelome rokov prinášam štipku inšpirácie v podobe príbehov dvoch žien, ktoré napriek zažitej nepriazni v ranom detstve šli životu v ústrety a nachádzali príležitosti začať znova, inak, lepšie.
Komunikačná hypnóza s deťmi
Ľudia ovládajúci hypnózu už od čias starého Grécka udivovali ľudí svojimi „zázračnými“ schopnosťami. Predpokladá sa, že to robili pre náboženské účely, ale aj z liečebných dôvodov. Ovplyvňovanie ľudskej mysle dosahovali vďaka jej zvláštnej schopnosti. Za určitých špecifických podmienok sa ľudská myseľ vie náhle preprogramovať tak, ako ju inštruuje hypnotizér. A vtedy sa začnú diať naozaj ťažko uveriteľné veci – myslenie a konanie ľudí sa začne meniť.
Povieme si o tom, ako tzv. komunikačnú hypnózu (ako formu hypnózy) nevedomky využívame aj my rodičia vždy, keď zaujmeme pozornosť nášho dieťaťa a dostatočne ho uvoľníme.
Školička ľudských hodnôt
Ako rozvíjať emočnú inteligenciu detí 17)
Taktnosť
V našej Školičke ľudských hodnôt máme pre vás pripravené niečo o taktnosti a veríme, že vás potešíme.
Matkovanie
Bordelošialenstvo alebo rovnica neporiadku
Matkovanie, teda materská nedovolenka, je práca sama osebe náročná vo všetkých ohľadoch – časovo, fyzicky aj psychicky. Napriek tomu, že je to najkrajšie obdobie v živote ženy, ktoré prináša množstvo radosti, je to aj súhrn denno-denných situácií zabezpečujúcich každej matke starosti. Jedným z najväčších problémov počas materskej nedovolenky je zaručene neporiadok.
Waldorfáčik u nás doma 3)
Vianočné obdobie – Zapáľme svetlo v nás
Adventné obdobie nás sťahuje do nášho najhlbšieho vnútra, do obdobia zamyslenia sa a vnútorného stíšenia. V najhlbšej tme, ktorá toto obdobie sprevádza, k nám prichádza aj to najväčšie svetlo.
Hovorme o výžive 17)
Nechce papať?
Ako jedlo uvariť a naservírovať tak, aby dieťa papalo s chuťou
„No povedzte sami, kto by to nepoznal? A zvlášť, ak zalovíte vo svojej pamäti a spomeniete si na časy, keď ste sami boli deťmi. Sama som musela mnohokrát sedieť ešte dlhé desiatky minút pri tanieri po tom, čo zvyšok rodiny už dávno dojedol. Hoci som už dávno nemala hlad. Je určite rozdiel, ak dieťa nie je schopné dojesť celú porciu, pretože je skoro sýte, alebo nechce jesť opakovane, odmieta pečivo, zeleninu, mäso či syr, aby uprednostnilo sladkosti a buchtičky. My sa dnes spoločne pozrieme na to, ako deťom jedlo naservírovať tak, aby im chutilo, aby sa naň tešili a aby si v tomto veku vypestovali zdravé stravovacie návyky. Pretože to, ako sa naučíme jesť ako deti, nás môže sprevádzať po zvyšok života,“ píše na úvod článku jeho autorka, nutričná terapeutka Mgr. Zuzana Švédová, DiS.
Ako na ploštice? 1)
Spoznaj svojho nepriateľa
Ploštica je veľmi vytrvalý protivník. Rýchle a premyslené konanie nám môže vrátiť pokojný spánok a zabrániť hororovej invázii.
Elektro – dobrý pomocník, zlý pán
Generácia, ktorá sa narodila do doby elektronickej. Všetko hľadá na googli, na sociálnych sieťach, s mobilom v ruke vstáva aj zaspáva. Naši tínedžeri. Povedali by sme o nich, že chcú len nové a nové výrobky, vezú sa na vlne reklám a nezaujíma ich odvrátená strana (nielen) ich konzumného života… Je to naozaj tak?
Dieťa č. 12/2023 – 1/2024 vyšlo 1. decembra 2023 a je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok