Dieťa č. 4 – 5/2024 prináša aj tieto témy:
Pôrodná asistentka radí
Pôrodná asistentka Bc. Ing. Andrea Kožíková objasní, čo sa deje bezprostredne po pôrode počas tzv. 4. doby pôrodnej. Nastávajúca mamička s diabetom 1. typu sa obáva, či bude po pôrode v takej kondícii, aby mohla zostať v bezprostrednom kontakte s bábätkom. A ďalšiu z vás zaujíma, či možno požiadať pôrodnícky personál o zabezpečenie bondingu po cisárskom reze. Je to v našich pôrodniciach už bežné?
Spánková poradňa SPINKAJ BÁBO
Dôležitosť rutiny
Každé dieťa a rodina sú jedinečné, neexistuje jediný rozvrh, ktorý by bol ideálny pre každé dieťa v rovnakom veku – jednoducho to nie je možné. Mnohé by ste chceli vidieť presný rozvrh spánkov, kŕmenia pre konkrétny vek, ale spánková poradkyňa Mgr. Zuzana Sláviková neodporúča plánovať si harmonogram na základe všeobecných plánov, ktoré nájdete v knihách. Hovorí: „Naozaj to slúži iba na orientáciu. My sme napríklad boli vždy mimo všetkých tabuliek a časov spánkov. Ak by som chcela dodržať odporúčaný čas spánku, bolo by to naozaj nemožné a stresovala by som sa ešte viac.“
Čarovný úsmev bábätiek
Ako sa vyvíja detský úsmev
Azda každý rodič nedočkavo striehne na prvý úsmev svojho bábätka. Keď ho zbadáme, zaplaví nás slastný pocit. Vnímame to tak, že začíname s bábätkom komunikovať zasa o niečo viac. Je tomu však naozaj tak? Kedy sa začíname usmievať? Aké zmeny nastávajú v úsmeve počas prvých mesiacov života?
Poradňa detskej fyzioterapie
Ako pomôcť deťom s poruchami senzorickej integrácie
Predstavte si, ako vás dokáže niekedy vykoľajiť zvuk tikajúcich hodín, kvapkajúca voda z kohútika, ale napríklad aj banálny dotyk spolucestujúceho v mestskej hromadnej doprave. Svet okolo nás neustále pôsobí na všetky naše zmysly a dáva nášmu organizmu rôzne sluchové, zrakové, chuťové, čuchové, dotykové a polohové podnety. Naše telo by ich malo dokázať primerane prijať, spracovať, spojiť do celku, vyhodnotiť a vytvoriť primeranú reakciu organizmu. Tento proces nazývame senzorickou integráciou. Poruchy senzorickej integrácie predstavujú zložitú výzvu, s ktorou sa stretávajú niektoré deti a ich rodiny. Predstavujú stav, pri ktorom má dieťa problémy správne spracovať informácie prichádzajúce z jeho vlastného tela aj okolitého prostredia a reagovať na ne.
Poradňa materstva a dojčenia
V tomto čísle magazínu Dieťa odpovedáme na otázku, či môže prirastená uzdička jazyka komplikovať dojčenie. Mnohí rodičia sa obávajú, že ich dieťa môže mať príliš tuho prirastenú uzdičku jazyka. Za mnohými problémami s dojčením sa ako vinník hľadá práve problematická uzdička jazyka.
Na ceste za životom bez ekzému
Ekzém nie je problém kože
„Keď som rozmýšľala, čo vám priniesť, čo sa týka témy ekzému, v tomto čísle magazínu Dieťa, voľba bola na začiatok jednoznačná – priblížiť vám základ, podstatu, a pozrieť sa na to, čo ho ovplyvňuje. Mojou snahou je, aby som sa k vám prihovárala ľudskou, zrozumiteľnou rečou a nezahlcovala vás odbornými pojmami, ktorým by ste nerozumeli. Ako to s ekzémom vlastne je? Poďme sa na to spolu pozrieť,“ píše na úvod tejto časti seriálu o ekzéme Paulína Gálová, sprievodkyňa matiek detí s atopiou na ich ceste za životom so zdravou pokožkou, za zdravím.
Ako dieťaťu uľaviť od bolesti v ústach
K detskému vývinu neodmysliteľne patrí aj prerezávanie zúbkov. Zúbok bolí predtým, ako ho vôbec zaregistrujete – teda v čase, keď je ešte skrytý v ďasienku. Že sa tlačí von, na to vás podľa zubných lekárov upozorní zvýšené slinenie, opuchnuté začervenané (zapálené) ďasná, prípadne aj mrzutosť dieťaťa, zvýšené podráždenie a nechuť do jedla. Ako uľaviť dieťatku od bolesti v ústočkách?
Bylinková škola matky zeme
Ako pomôcť deťom pri jarných problémoch s trávením
Tráviaci systém detí je mimoriadne citlivý. Kľúčovú rolu v jeho fungovaní zohrávajú pečeň a žlčník. Aktivita týchto orgánov je najvyššia práve v jarných mesiacoch. V ranom veku je trávenie detí náchylné na rôzne problémy, ktoré ovplyvňujú ich zdravie a emocionálnu pohodu. Deti často trápia ťažkosti, ako zápcha, hnačka, pálenie záhy, kolika, nechutenstvo.
Zápal očných spojoviek u detí
Čo by sme o ňom mali vedieť
Konjunktivitída (zápal očných spojoviek) je v detskom veku bežné ochorenie. Môže byť pre deti však veľmi nepríjemná, čo je pre rodičov stresujúce. Ktoré kľúčové informácie by sme mali mať ako rodičia na pamäti, čo sa týka tohto ochorenia?
Tehotenstvo a ženská pokožka 2)
Kožné zmeny počas tehotenstva sa môžu vyskytnúť v rôznych obdobiach tehotenstva. Tieto zmeny sú spôsobené predovšetkým hormonálnymi výkyvmi, zvýšeným krvným obehom a fyzickým rozťahovaním kože, aby sa prispôsobila rastúcemu brušku.
Schüsslerove soli z pohľadu celostnej medicíny
Najlepšou doplnkovou liečbou v prípade deficitu minerálov vo vnútri bunky sú Schüsslerove soli, známe aj ako biosoli alebo tkanivové soli. Ide o tzv. nehomeopatickú homeopatiu, pretože nevychádza zo zákona podobnosti. Pri Schüsslerových soliach sa používa decimálne riedenie D3, D6 alebo D12. V akútnom stave ich možno podávať každú polhodinu. Dávkovanie, spôsob podávania a kombináciu konkrétnych solí by však mal odporučiť skúsený terapeut.
Ako nevychovať závislé dieťa 9)
Stres v detstve mení systém odmien v mozgu
Každé dieťa si zaslúži pokojný život bez stresu. Toto však, bohužiaľ, nie je vždy možné. Traumatické, stresujúce zážitky z detstva sú príčinou mnohých budúcich problémov, napríklad závislostí. Stres vplýva na každého človeka, aj na deti. Hoci by sme si želali opak, každé dieťa sa v určitom okamihu svojho života stretne s problémami, strachom, úzkosťou. Patrí to k jeho psychosociálnemu vývinu. Určité zážitky, hoci možno zaťažkávajúce, sú súčasťou každodenného života detí. Napríklad sa potrebujú vyrovnať so zlými známkami, problémami so spolužiakmi či súrodeneckou žiarlivosťou. To sú bežné prekážky, ktoré dieťa prežíva. Avšak sú zážitky, ktoré by nemali postretnúť žiadneho človeka. K nim patrí pocit fyzického alebo emočného ohrozenia. Rané zážitky osamotenia, veľkého emočného zranenia či násilia zanechávajú hlboké jazvy na duši dieťaťa. Takýto nadmerný stres zanecháva následky na úrovni nervového systému.
Hovorme o vede 84)
COVID-19
Ako zneškodniť hrot 2)
V minulej časti seriálu sme si zhrnuli niektoré dlhodobé následky ochorenia COVID-19 (tzv. „syndróm dlhý COVID“ – Long Haul COVID Syndrome), ako aj očkovania proti nemu (tzv. „postvakcinačný syndróm“ – z angl. Post Vax Syndrome). Tieto syndrómy majú mnoho spoločného a v podstate sú dvoma tvárami tej istej mince, ktorou je hrotový proteín (angl. spike protein). Preto ich v článku zjednodušene spoločne označíme ako „dlhodobé následky spike proteínu“. Predstavili sme si aj štvorstupňový detoxikačný protokol kolektívu profesora McCullougha. V pokračovaní si predstavíme prístup aliancie FLCCC, ktorá je známa protokolmi domácej i nemocničnej liečby COVID-19 (I-Mask+ a MATH+), o ktorých sme už písali (pozri Dieťa 12/2021 – 1/2022).
Môže sa stať, že…
… úlohu detskej predstavivosti nahradí zábavný priemysel
Hra je pre vývin dieťaťa nesmierne dôležitou aktivitou. Jednou z jej najdôležitejších funkcií je pomáhať dieťaťu vytvoriť si odolnosť voči emóciám, ktoré prináša prehra. Túto funkciu však spĺňajú len tie typy hier, ktoré precvičujú a posilňujú telo a vedú k osvojeniu si určitých schopností a spolupráci. Vymenované atribúty však nespĺňajú tie najpopulárnejšie hry súčasnosti – hry v mobiloch, počítačové či konzolové hry.
Logopedické domino – hláska Ž
Pre deti sme pripravili sériu logopedických domino hier. Pomôže im naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ a Z. V tomto čísle sme pre vás pripravili logopedické domino na Hlásku Ž.
Zo sveta homeopatie 29)
Sklamanie v láske
Život prináša rôzne príbehy. Medzi nimi príbehy žien, ktoré v tichosti nesú bremeno nešťastných partnerských vzťahov, často zatlačené do pozadia v snahe udržať rodinu pohromade. Žijú vo svete, kde sa nádeje menia na smútok, kde túžby a sny zostávajú nevyslovené, nenaplnené a kde emócie sú potlačené za hranice viditeľnosti. Sklamanie, zrada, smútok nechávajú za sebou rozbité srdcia i rodiny. Čo keď sklamanej láske čelíme my sami? Ako sa s tým vyrovnať? Ako nájsť v sebe silu a motiváciu ísť ďalej? Jednou z možností je homeopatia. Pri vzťahových problémoch ženy najčastejšie vyhľadajú pomoc homeopata, až keď ich začne trápiť konkrétny zdravotný alebo psychický problém. Homeopatia pomôže vyliečiť sa, zároveň nájsť cestu späť k radosti a vnútornému pokoju.
Prečo malé deti niekedy kradnú?
A čo by s tým mali robiť rodičia?
Keď deti kradnú, rodičia môžu byť, prirodzene, veľmi znepokojení. Môžu sa pýtať, či svoje dieťa dobre vychovávajú, či je to len fáza, alebo či z neho vyrastá zlodej. Skôr, ako však rodičia začnú panikáriť, mali by sa zamyslieť nad tým, prečo ich dieťa mohlo vziať niečo, čo mu nepatrí. V prvom rade je dôležité zvážiť vek dieťaťa.
Školička ľudských hodnôt
Ako rozvíjať emočnú inteligenciu detí 19)
Poriadkumilovnosť a čistotnosť
V minulom pokračovaní našej Školičky ľudských hodnôt sme sa zaoberali starostlivosťou. Hovorili sme si, že starostlivosť môže mať rozličné podoby – od starostlivosti o našich blízkych a priateľov až po starostlivosť o seba a svoje okolie. A práve záujmu o seba a o svoje okolie sa týka aj čistotnosť a poriadkumilovnosť, ktorými sa budeme v tomto článku zaoberať.
Aby rozvod nebolel
Čo potrebujú deti po rozchode rodičov?
Rozvod. Keď je toto slovo na stole, každý vie, že nastávajú ťažké časy. Niekedy sa rozvodom iba zastrašujeme navzájom, snažíme sa ukázať, ako veľmi nám je zle. No keď príde rozhodnutie, tak potom slová rozvod či rozchod či odchod sú v celkom inej nálade. Už to nie je, že som plný emócií a tie zo mňa kypia. Skôr je to pokojnejšie. No o to vážnejšie. Pomaly si začíname predstavovať, ako by sme to realizovali. Vidina rozchodu vtedy prináša úľavu. Nám sa chce a darí vymýšľať množstvo alternatív, ako rozchod uskutočniť. Riešime, kde budeme bývať, ako sa budeme starať o deti, z čoho budeme žiť. To sú také tri základné otázky. A zvyčajne (za seba) si vieme aj dosť dobre predstaviť, ako to zrealizovať. No predstava a realizácia sú dve celkom odlišné veci…
Matkovanie
Vzťahová tektonika
Jarné obdobie si doslova vyžaduje, aby sme detailnejšie rozobrali partnerský vzťah medzi matkou a otcom. Ako už možno poznáte Matkovanie, aj na túto tému sa pozrieme z úplne inej perspektívy, avšak stále s vtipom a nadhľadom.
Hovorme o výžive 19)
Máme doma malého vegetariána či vegána
Možno sme rodičmi, ktorí seba i deti stravujú vegetariánsky či vegánsky. To znamená, že vo vegetariánskom jedálničku upúšťame od mäsa, no a v tom vegánskom sme striktne vylúčili akúkoľvek ďalšiu živočíšnu zložku, či už maslo, mlieko, jogurty, syry alebo vajcia, samozrejme, aj mäso. Z pohľadu nutričného terapeuta tieto alternatívne výživové smery nemusia byť problémom, deťom však treba zabezpečiť dostatočný prísun bielkovín, vápnika, jódu, omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín, vitamínu B12. Stále totiž platí, že akýkoľvek výživový smer (hoci aj dobre myslený) bude skôr na škodu, ak pri jeho uplatňovaní dieťatko nebude prospievať, ak bude strácať či zle budovať svalovú hmotu, trpieť poruchami imunity, oproti svojim rovesníkom bude neduživé a zaostalé. Dnešný článok teda venujme výžive malých vegetariánov a vegánov – tak, aby prospievali a rástli v zdraví.
Waldorfáčik u nás doma 5)
Tešíme sa z jari a otvárame studničky
Dnes si spolu vyrobíme húsenicu a motýľa z vlny, no a taktiež pôjdeme vyčistiť studničku alebo potôčik.
Zelená škola: od slov k činom
Poďakuj, pozdrav, neodhadzuj smeti, netrhaj kvety. Vety, ktoré počúvame už od škôlky. Učíme sa slušnému správaniu k ľuďom aj k prírode. Od slov k činom býva ďaleká cesta. Závažnosť problémov životného prostredia viedla k zavedeniu environmentálnej výchovy do škôl. Často sa však robí formálne. Dnes vieme, že len vedomosti k zmene správania nestačia. O životnom prostredí treba nielen hovoriť, je nutné tiež robiť praktické zmeny v triedach, zborovniach, školskej kuchyni. Krok po kroku meniť každodenné správanie. Na to sú potrebné motivované učiteľky, podporujúce vedenie školy aj ochotné upratovačky, školníci, vedúce jedální. V medzinárodnom programe Zelená škola školy robia to, čo učia. Občianske združenie Živica im pomáha. Školí učiteľky, pripravuje metodické materiály, individuálne sprevádza premenami. Školy učia prakticky a zmeny fungovania zavádzajú spoločne so žiakmi a rodičmi. Už 20 rokov prináša program zmysluplnú environmentálnu výchovu.
Dieťa č. 4 – 5/2024 vyšlo 2. apríla 2024 a je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok