Slovenské porekadlo hovorí: „Pred bazou zlož klobúk, pred harmančekom kľakni.“ Keby mal harmanček tú moc a vedel by sa rozpamätať na zašlú slávu starovekých Rimanov a Grékov, veru by nám mohol rozprávať, ako ho používali už v tých dávnych dobách. Až tam totiž siaha využitie tejto univerzálnej bylinky. Už vtedy bol harmanček vyhľadávaným liekom proti bolestiam hlavy, chorobám pečene, obličiek, močového mechúra. Ženy si ho už v staroveku cenili ako dobrého pomocníka pri nepravidelnej menštruácii. Pre jeho balzamovú vôňu ho starí Gréci nazývali „jablkom zeme“.
Rumanček kamilkový (lat. Matricaria recutita) je u nás jednou z najznámejších liečivých rastlín. Mnohí ho poznáme pod ľudovým názvom harmanček alebo kamilka. Rumanček je jednoročná bylina s 15 až 30 cm holou, vzpriamenou, rozkonárenou stonkou, s jemnými, dvojito perovito strihanými listami. Kvety má v metlinato usporiadaných úboroch; zvonka biele jazykovité kvety (12 – 20) pri všetkých úboroch sklonené smerom nadol, zvnútra veľa žltých rúrkovitých kvetov, kvetné lôžko kužeľovité i pologuľovité, duté, holé, bez plievok. Plod je nažka bez chocholca. Rumanček patrí do čeľade astrovité. Táto bylinka u nás rastie od nížin až do podhoria, je nenáročná na pôdu, hoci má radšej hlinité pôdy s vyšším obsahom živín, rastie ako poľná burina a je ozdobou rumovísk. Zdá sa však, že v poslednom čase jeho porast ubúda. V súčasnosti sa hojne pestuje v poľných kultúrach.
Keď sa nás zima opýta…
…čo sme robili v lete, tí z nás, ktorí nelenia, jej môžu spokojne odpovedať napríklad aj takto: „Celé leto sme sušili bylinky.“ No a veru na rumanček kamilkový, ktorý kvitne od mája do septembra, by sme tiež nemali zabudnúť. Na sušenie sa zbierajú rozkvitnuté kvetné úbory (tie sú vhodné na vnútorné použitie, ak plánujeme sušiť rumanček aj na vonkajšie použitie, môžeme zberať aj vňať). Sušíme ich v tieni bez obracania alebo v sušičke, pričom umelá teplota nemá prekročiť 40°C.
Viete, ako bezpečne odlíšite rumanček kamilkový od jeho veľmi podobných a hojne sa vyskytujúcich kolegov parumančeka nevoňavého a rumana roľného? Zapamätajte si, že rumanček kamilkový má duté, kužeľovito klenuté lôžko kvetu a silnú aromatickú vôňu. A už nikdy sa nepomýlite.
„Varím, varím pre synčeka voňavý čaj z harmančeka…
… Žltý kvietok v poli vylieči, čo bolí.“ Pekný veršík (mne neznámeho autora) napovedá, že harmanček má široké použitie v liečiteľstve.
Ako uvádza www.drkresanek.sk – online Atlas liečivých rastlín: „Úbory rumančeka majú spazmolytický, karminatívny, antiflogistický a stomachický účinok, upravujú sa na zápar, tinktúru, extrakt. Rumanček sa vnútorne používa na črevné, žalúdočné ťažkosti, kŕče, zápaly, zvonku na omývanie, kúpanie, obklady, výplachy, kloktanie a pod. Homeopatia tiež využíva jeho všestranné vlastnosti – v prvom rade účinnosť na nervový systém, senzibilné nervy – rozrušenie, strach, rozčúlenie, ale aj na kŕče, bolesti hlavy, uší, zubov, suchý a dráždivý kašeľ, menštruačné bolesti, hnačky, užitočný je aj na inhalácie pri chrípkach, nachladení, zápaloch priedušiek. Poznáme ho aj v mastiach na kožné ochorenia, na katary nosových dutín a rany. Kozmetika používa výťažky a silicu rumančeka prakticky vo všetkých prípravkoch – do krémov, mydiel, pleťových vôd, masiek, kúpeľových prísad, do vlasovej kozmetiky, lebo majú upokojujúci a hojivý účinok na pokožku, čistiace a regeneračné vlastnosti známe oddávna. Zosvetľuje tmavé vlasy a zintenzívňuje farbu, pružnosť a lesk svetlých vlasov. Výnimočne citlivým ľuďom môže spôsobiť alergické vyrážky. Kúpeľ v zriedenom zápare čistí pokožku, predovšetkým v rekonvalescencii po vyrážkach a pod. V ľudovom liečiteľstve je univerzálnym liekom, najviac cenený pre silné dezinfekčné a protizápalové pôsobenie, likviduje jedovaté látky v organizme, preto mierni všetky druhy zápalov, kŕčov a bolesti. Veľmi dobre pôsobí aj na detský organizmus a v malom množstve ho možno pridávať do všetkých čajovín.“
Rumanček je teda cenený aj pre dojčatá a malé deti ako rastlina s dobrými sedatívnymi a upokojujúcimi účinkami na tráviacu sústavu – utišuje bolesti pri kolikách a priaznivo účinkuje pri prerezávaní zubov. Rumanček sa hojne využíva v čajových zmesiach aj pre deti.
Treba však upozorniť, že hoci naše mamičky nám už ako novorodeniatkam do kúpeľa pridávali odvar z rumančeka, dnes lekári varujú pred týmto použitím u najmenších detí pre možnú alergickú reakciu.
Rumančekový čaj
Čaj sa pripravuje ako zápar a zvyčajne sa pre dospelého použije 1 polievková lyžica sušeného rumančeka, pre deti 1 čajová lyžička na šálku. Odporúčaná dávka na 100 ml záparu je 1,5 g, na vonkajšie použitie 3 g sušeného rumančeka.
Renáta Krausová
Foto Shutterstock.com
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok