Premýšľali ste niekedy nad tým, do akej miery vás ovplyvnilo prostredie, v ktorom ste vyrastali, správanie rodičov voči vám a atmosféra domova? Ak ste ešte stále zástancom toho, že výchova nemá žiadny vplyv na to, ako bude človek v budúcnosti žiť a ako bude premýšľať, čítajte ďalej.
Poznala som ženu, ktorá bola krásna, pomáhala ľuďom okolo seba, ovládala nemecký jazyk a základy angličtiny. Spriatelila sa veľmi ľahko, bola otvorená a srdečná. Napriek tomu išla z jednej mizerne platenej práce do druhej, ešte mizernejšie platenej. Financie vkladala radšej do oblečenia, ktoré nikdy nenosila, miesto toho aby si urobila jazykový certifikát a vďaka tomu pracovala za omnoho viac peňazí. Ako zrelá žena bývala v študentskom byte, v malej izbičke, z ktorej sa nebola schopná odsťahovať. V akomkoľvek potenciálnom vzťahu našla problém a partnerstvo stroskotalo. Pýtate sa, prečo táto žena samu seba blokovala vo vlastnom šťastí?
Vyrastala v problémovej rodine, v ktorej ju bili. Nadávali jej, urážali ju, nikdy nebola dosť dobrá a nikdy sa nedočkala pochvaly. Všetko bola jej vina, nikdy ju podporovali, čo sa jej podarilo, to sa pripísalo vonkajším okolnostiam než jej schopnostiam. Žila v domnení svojej neschopnosti a hlúposti, ktorej napokon aj uverila a stala sa skutočnosťou, stala sa jej reálnym charakterom. Jej život aj naďalej pokračoval v tomto duchu a v zrelom veku je stále tam, kde bola odjakživa.
Človek by si pomyslel, že je skutočne hlúpa a neschopná, a mávol by nad ňou rukou ako nad strateným prípadom. Áno, je to skutočne extrémnejší príklad, ale poviem vám, že jeho jemnejšie formy nájdeme u každého človeka na tomto svete. Vysvetlím vám prečo.
Tejto žene rodičia každý deň ukazovali, že je nanič a že ju preto nemôžu bezmedzne milovať. Uverila tomu, že si nezaslúži byť milovaná a mať šťastný a bezproblémový život. Toto presvedčenie ju sprevádzalo roky až dodnes, zvykla si naň a stalo sa pre ňu akýmsi bezpečným priestorom, komfortnou zónou, ktorú tak dobre poznala. Atmosféra neschopnosti a nešťastia bola pre ňu domovom, svetom, na ktorý bola zvyknutá. A sami viete, ako ťažko sa opúšťa komfortná zóna, alebo že zvyk je železná košeľa. No a pre túto dámu bolo zvykom existovať v neúspechu.
Akokoľvek absurdne to znie, človek si už v detstve pomocou rodičov vytvorí svet, ktorý obsahuje pocity, myšlienky a pohľady. Tento svet je pre neho známym miestom a uchyľuje sa k nemu každým dňom až do dospelosti práve preto, že predstavuje akúsi istotu poznaného a dobre známeho. Človek sa v ňom skrátka cíti bezpečne a dobre. Tento svet v sebe zahŕňa naše návyky, postoje, úvahy a správanie, ktoré neustále opakujeme. Akoukoľvek zmenou by sme túto našu komfortnú zónu, tento svet narušili a ten dobre známy priestor by sa zmenil. A to je pre väčšinu ľudí desivá myšlienka.
A práve pre toto sa tá spomínaná žena nedočkala ani kvalitného vzťahu, ani skvelej práce, ani normálneho bývania. Narušila by koncept sveta, ktorý tak dobre poznala. Preto samu seba blokovala v šťastí a vo svojom úspechu – pretože nikdy nezistila, ako byť šťastná, nevedela by, čo so šťastím robiť, netušila, čo to znamená byť šťastná. Je to pre ňu taký neznámy svet, až ju to desí. Nezapadá to do jej charakteru, do vidiny jej osobnosti, ktorú jej rodičia tak starostlivo budovali. Ona bola odjakživa tá neschopná, vždy žila v nešťastí – nič iné nepozná a v čomkoľvek inom, v akomkoľvek odlišnom svete by nevedela žiť a bola by stratená.
Jemnejšie formy vídam každým dňom u väčšiny ľudí. Pozrime sa na to – veď koľko vašich názorov máte len prebraných z detstva bez premýšľania, beriete ich ako fakt a robí vám obrovský problém ich zmeniť, aj keď vám predložia odlišné, odporujúce fakty?
Mgr. Mária Hanúsková
30. časť seriálu Môže sa stať…
Foto Shutterstock.com
Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok