O vytváraní puta s bábätkom
Puto matky a dieťaťa začína už v brušku. S prvými pohybmi dieťaťa u matky zosilnie materský inštinkt – dieťa chráni, spieva mu a rozpráva sa s ním. Miluje ho ešte skôr, než ho skutočne „stretne“ a uvidí.
Celý proces vývoja nového človeka, psychické a fyzické zmeny matky prispievajú k podpore rodičovského správania. Matka sa celých 9 mesiacov pripravuje, aby dala život tomu zázraku zvanému dieťa. Pôrodom sa vzťah upevňuje; dieťa opúšťa ochranné prostredie a rodí sa do nehostinného sveta, v ktorom jedinú istotu a bezpečie predstavuje matka. Jej vôňa dieťa upokojuje, jej teplo ho chráni a zohrieva. Dieťa je na správnom mieste a prirodzene sa objavuje pátrací a sací reflex – hýbe hlavičkou a hľadá matkinu bradavku.
Pre matku je okamžitý kontakt koža na kožu rovnako dôležitý ako pre novorodenca. Organizmus matky vďaka evolučnému nastaveniu, známemu u všetkých cicavcov, začne vnímať prítomnosť mláďaťa/dieťaťa. Mozog preto začne vyplavovať ohromné množstvo oxytocínu, ktorý pomáha zastaviť krvácanie, psychicky matku zotavuje z bolesti a náročnosti pôrodu a podporuje inštinktívne rodičovské správanie, čím sa posilňuje pocit kompetencie matky. Príroda to zariadila skutočne dokonale a vybavila nás cicavcov všetkým, čo potrebujeme na prežitie druhu.
V prípade separácie matky od dieťaťa dostáva telo, naopak, signál, že mláďa/dieťa nie je prítomné a nemuselo prežiť. Telo necíti to, čo po pôrode má cítiť – prítomnosť dieťaťa, a prirodzené správanie ženy ako matky je narušené a prerušené. Matka miesto zotavovania sa z pôrodu prežíva úzkosť, stres a strach. Jej organizmus zastaví všetky procesy, ktoré majú nastať, ak sa stane žena matkou, a preorientuje sa na novú, nečakanú situáciu – neprítomnosť dieťaťa. Objavujú sa popôrodné depresie, hormóny žene sťažujú fungovať v novej úlohe matky a môže nastať dokonca absencia lásky. Niektoré ženy sa vyjadrili, že úzkosť a strach, ktoré prežívali po pôrode a odňatí dieťaťa, boli také silné, že bolo jednoduchšie k dieťaťu necítiť lásku, ak by skutočne zomrelo.
Pôrod je jednou zo súčastí materstva. Slúži ako stupienok na rebríku na naviazanie vzťahu s dieťaťom, ktorý ak narušíme, dáme priestor problémom. Akékoľvek narušenie prirodzeného prerodu ženy v matku sťažuje vytvorenie puta k potomkovi, ktorému práve dala život. Nesmieme však zabúdať, že v bondingu ide predovšetkým o psychické nastavenie matky. Nechcené tehotenstvo, traumatické detstvo, pochybnosti o svojich schopnostiach sú často silnejšími narušiteľmi ako nepríjemný pôrodný zážitok.
V súčasnosti medicína pokročila a existuje veľa prípadov, keď lekár musí zasiahnuť v prospech zdravia mamičky a dieťatka – a to je len dobre. Rovnako ako kontakt koža na kožu je aj dojčenie podpora rodičovstva. Silne prispieva k utvoreniu puta s bábätkom – mnoho matiek, ktoré neprechovávali k dieťaťu materské pocity, začali cítiť lásku práve vďaka dojčeniu. Príroda to zariadila dokonale a každá žena dokáže byť skvelou mamičkou – stačí posilňovať to výnimočné puto medzi ňou a bábätkom.
Mgr. Mária Hanúsková
53. časť seriálu Môže sa stať…
Foto Pexels.com
Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok