Poznáte jeden z najväčších rodičovských omylov? Veriť, že prvé dieťa vás dokonale pripraví na príchod svojho súrodenca.
Mysleli ste si, že dieťa vám UŽ prevrátilo život naruby a pri ďalšom len zúročíte nazbierané skúsenosti? Žili ste s predstavou, ako sa budú spolu hrať, mladšie vynosí starostlivo odkladané vecičky po staršom, pokým menšie bude spať, budete sa nerušene venovať staršiemu, proste že druhé dieťa sa tak samo zaradí do vášho kolobehu. A zrazu bum. Všetko je celkom inak.
Pripraviť sa, pozor, zmena!
Ďalšie dieťa zatočí s predstavami o pozitívnom rodičovstve aj s načítanými múdrosťami z príručiek na šťastné materstvo. Občas prudko zapochybujete, či vaše stvorenia na svet prišli naozaj ako „tabula rasa“. Vyprovokované súrodencom totiž intuitívne ovládajú kopec vecí, za ktoré ich rezignovane pošlete do kúta. Všetky nalinkované predsavzatia, ktorých ste sa pridŕžali pri výchove prvého exemplára, niekedy nahradíte pedagógmi preklínanou, no viac či menej (ne)úspešnou metódou s prostým názvom „cukor a bič“. Popritom zistíte, že mrazivé ticho je rovnakou hrozbou ako stereo smiech, lebo môže byť sprievodným javom katastrofy v podobe rozbabrania ľubovoľnej nájdenej suroviny na čomkoľvek. Ďalšie zistenie? Každodenné klbčenie vyzerá hrozivo, zároveň vaše mláďatá stmeľuje do zohratého komanda. Ľúbia sa, sú z nich parťáci a vedia vás zmanipulovať tak šikovne, že si to ani nevšimnete.
Druhé dieťa
Ako rodičia zvládajú situáciu po príchode druhého dieťaťa zaujíma aj vedcov. Austrálsky prieskum o domácnostiach, príjmoch a pracovnej dynamike (HILDA) počas 16 rokov monitoroval takmer 20-tisíc rodičov. Psychológovia analyzovali ako ovplyvňuje narodenie druhého dieťaťa a výchova ich zdravotný stav. Potvrdilo sa, že matky sú vystavené oveľa väčšiemu stresu ako predtým. Pravda, v prípade pracujúcich Austrálčaniek úlohu zohráva minimum dní materskej dovolenky. Vo všeobecnosti však ženy podvedome cítia, že od voľakedajšej vidiny dokonalej mamy sa vzďaľujú, lebo na bežnú rodinnú logistiku musia vynaložiť oveľa väčšiu námahu. Bojujú tiež s výčitkami, že prišli o možnosť venovať sa každému z detí v miere, ako si zvykli pri jedináčikovi.
Áno, je to iné
Psychológovia upozorňujú na ďalší moment. Druhé dieťa vyrastá v úplne odlišných podmienkach. Rovnaká výchova nejestvuje. Zatiaľ čo jedináčik bol objektom kompletnej rodičovskej pozornosti, jeho mladší súrodenec bol po príchode na svet „osadený“ do boja s konkurenciou. Ako jedináčik malo staršie dieťa kľúčový zdroj informácií len v dospelých. Mladšiemu dieťaťu však ako model správania popri rodičoch od začiatku slúži aj starší súrodenec. V dobrom, aj v tom, pred čím by ste ho ako rodič najradšej ochránili.
Všetko zvládnete, lebo musíte!
Česká psychologička Pavla Koucká pripomína, že to, čo monomatka nestíha, nie je pre dvojnásobnú mamu problém a žena s viacerými deťmi to zvláda ľavou zadnou. S pribúdajúcimi deťmi totiž odpadá riešenie zbytočností. Na rad príde taktika, plánovanie a postupné presúvanie zodpovednosti na najmenších členov rodiny. Jeden z trikov spočíva v upevnení rutiny. Hoci mnoho matiek s jedináčikom vsádza na spontánnosť, druhé dieťa vyzýva na vytvorenie pevného harmonogramu. Ak ste predtým nestíhali, popri viacerých deťoch si to nebudete môcť dovoliť. Začnete fungovať v novom režime a budete sa čudovať, čo ste vlastne riešili, keď dieťa bolo iba jedno.
Dana Ljubimovová Miháliková
Foto 123rf.com
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok