Prináša okrem množstva iných aj tieto témy
Dilema bábätka – dojčiť sa alebo byť dojčené?
Už v minulom čísle Dieťaťa sme si ukázali, čo dokáže naša reč. Ako sa zmení pohľad na dojčenie, ak prestaneme hovoriť, že dojčenie je lepšie ako umelé mlieko, ale namiesto toho vždy pravdivo povieme, že umelé mlieko je pre dieťa horšie ako dojčenie. Odrazu umelé mlieko nebude vyzerať tak neškodne a dojčenie zrazu nebude luxusné, bude pre dieťa normálne a zároveň optimálne.
Je rastlinná strava vhodná pre tehotné?
V našej spoločnosti naďalej prevláda mylná predstava, že strava tehotnej ženy musí obsahovať aj živočíšne produkty. Stanovisko americkej Akadémie výživy a dietetiky však uvádza: „Dobre zostavená vegánska, lakto-vegetariánska alebo lakto-ovo-vegetariánska strava je vhodná v každom období ľudského života, včítane tehotenstva a dojčenia.“ Konzumácia rozmanitej škály celistvých rastlinných potravín teda dokáže poskytnúť všetky potrebné živiny pre matku aj jej dieťa.
Dieťa stredom vesmíru
Rodičovstvo odkladáme, plodnosť klesá, pôrodnosť stagnuje a mať dieťa sa stalo objektom dlhodobej túžby. Keď maličké konečne príde na svet, šalieme od šťastia aj strachu a zo zabehaného tempa v stopercentnej starostlivosti nespúšťame ani po rokoch.
Bábika a dieťa
Dieťa konzument alebo dieťa stvoriteľ?
Moje dieťa má plnú izbu hračiek, od výmyslu sveta. Každú chvíľu dostane novú. A nehrá sa s nimi! Nič ho nezaujíma, upratovať ich tiež nechce a nudí sa, najradšej je na tablete. Veď ono sa nevie ani hrať, povzdychne si nejeden rodič.
Raná starostlivosť 7)
Keď nám to s deťmi ladí/neladí
Malé nedorozumenia pri komunikácii s dieťaťom bývajú v každej rodine. Ak sa stanú pravidlom, trpí vzťah, a teda aj výchova dieťaťa. Pomáhajúca kamera je spôsobom, ako to zmeniť, kým je čas.
Rozvíjame prirodzenú hudobnosť detí 3) – Batoľa
V období medzi prvým až tretím rokom života sledujeme u detí výrazný progres vo všetkých oblastiach. Od prvých opatrných krokov k aktívnemu fyzickému prejavu a od prvých nesmelých slovíčok k nezastaviteľnému švitoreniu. V kognitívnej oblasti je mozog nastavený na vstrebávanie a spracovávanie nových podnetov a informácií kapacitne oveľa viac ako v ktoromkoľvek inom veku. Dieťa sa bez problémov naučí rozumieť a rozprávať dvoma, či dokonca troma cudzími jazykmi súčasne, začína sa osobnostne profilovať s uvedomením si vlastnej individuality. Oba tieto fenomény vieme využiť aj v prospech formovania a rozvíjania jeho hudobných schopností a zručností.
Zo života s dvojičkami
Starosti, radosti a skúsenosti
Hovorí sa, že dvojičky znamenajú dvojnásobnú radosť, ale aj dvojnásobnú starosť. To prvé platí určite. A to druhé? Ako sa to vezme.
Retro hrátky 1)
Čo sme robili, keď neboli mobily
Keď ja som bola v tvojom veku… Takto sa začínali náučné rady mojej mamy a babky. Boli neskutočne otravné. Hneď po tomto varovaní som väčšinou vypla. A ako moja babka hovorila: „Zariekaného najväčší kus.“ A tak som vo veku, keď chcem niekomu porozprávať: „To, keď ja som bola…“
Logopedická abeceda 8)
Hláska Š
V predchádzajúcich častiach našej Logopedickej abecedy sme hovorili o hláskach, ktoré robia deťom v predškolskom veku najčastejšie problémy. V dnešnej časti sa zameriame na hlásku Š.
Rodina a právo
Po rodičovskej dovolenke na úrad práce
Som so synčekom na rodičovskej dovolenke. Pomaly mi bude končiť, synček bude mať tri roky. Do práce sa už vrátiť nechcem, nie sú tam dobré podmienky pre rodičov, takže by som sa chcela potom zaevidovať na úrade práce a poberať podporu. V aktuálnom zamestnaní som bola už niekoľko rokov pred materskou. Moja otázka znie: Budem mať nárok na podporu, na ako dlho a z čoho sa mi vypočíta?
Zastavenia nad výchovou 24)
Digitálna výchova 2)
Niekoľko údajov na úvod: existujú TV kanály pre deti od 4 mesiacov, v tretine domácností beží zapnutý televízor po celý deň. V týchto domácnostiach deti trávia výrazne viac času pred obrazovkami. Tretina detí má televízor vo svojej izbe a tieto ju aj najviac sledujú v porovnaní s ostatnými deťmi. Prieskum z Nemecka z roku 2005 hovorí, že o 22.00 h sleduje televízny program asi 800 000 detí a o 23.00 h ešte stále 200 000 detí v predškolskom veku.
Hovorme o vede 58)
Tetanus 3)
Profylaxia a liečba
Témou „tetanus“ sa ľudia najčastejšie zaoberajú pri zranení alebo pred očkovaním. Do protikladu sa tu dostáva strach z raritného, no veľmi vážneho ochorenia a strach z nežiaducich účinkov očkovania. Pozrieme sa na oba aspekty tejto dilemy.
Hovorme o škole
Moderná škola
Vedeli ste, že tretina našej mozgovej kôry sa venuje spracovaniu vnemov, tretina plánovaniu a vykonávaniu pohybu a jedna tretina má na starosti všetko ostatné? Predpoklad efektívneho učenia je schopnosť spracovať veľa zmyslových vnemov a prepojiť ich efektívne s potrebným pohybom, expresne rýchlo spracovať výsledok a znova zareagovať… a tak dookola. Preto najefektívnejšie prebieha učenie, keď máme príležitosť nielen vnímať, ale aj aktívne zasahovať, dotýkať sa a manipulovať s objektom poznávania. Táto mentálna skúsenosť sprevádzaná telesným zážitkom sa nazýva embodied experience, čo je vlastne stelesňovanie procesov myslenia.
Zo sveta homeopatie 2)
Tehotenstvo a príprava na pôrod
Tehotenstvo vnímame ako jedno z najkrajších období v živote ženy. Nezabudnuteľné okamihy oslavy nového života prinášajú so sebou vlnu emócií, radosti aj očakávania, keď si prajeme, aby to pre obe strany dopadlo čo najideálnejšie. V tomto obzvlášť citlivom období podáva homeopatia pomocnú ruku budúcim mamičkám na celom svete už viac ako dvesto rokov. Rozhodujúcim faktorom je v prvom rade bezpečnosť. Na túto prírodnú metódu liečby sa ženy v období tehotenstva obracajú najčastejšie práve kvôli tomu, že pôsobí jemne a prirodzene v súlade s organizmom a preto nespôsobuje vedľajšie účinky, ako ich poznáme z konvenčnej medicíny.
Akvaprenatal – viac ako cvičenie vo vode
Preťažená chrbtica, bolesť kĺbov, opuchy nôh a únava – aj takéto ťažkosti potrápia nejednu nastávajúcu mamičku. Akvaprenatal ich však pomôže zvládnuť. Cvičenie sa odohráva vo vode a je prispôsobené tehotenstvu tak, aby vám prospelo a aby ste sa po ňom cítili výborne.
Na intímnu nôtu
V tehotenstve a v období po pôrode by mali ženy venovať osobitnú starostlivosť a pozornosť aj intímnej hygiene. Tehotenské hormóny majú vplyv aj na zmeny prostredia v intímnych miestach. Dôsledkom môže byť zvýšená náchylnosť na podráždenie a svrbenie. Správnou intímnou hygienou však možno predísť takejto nepohode a zvládnuť ťažkosti, ak už vznikli.
Môžeme veriť lekárom?
Dlho sa mi táto téma opakovane vynára a potom zapadne po váhou iných aktivít. Nakopla ma diskusia pod článkom o liečbe prostredníctvom MMS (na internete sa o nej zvykne posmešne písať ako o liečbe Savom), kde som zo zvedavosti zablúdila. Do akcie ma zdvihla výmena komentárov niekoľkých mamičiek. Jeden si nadlho zapamätám: „Dcérka má 2 roky. Liečime sa už druhý mesiac. Zatiaľ pozorujem veľké zhoršenie. Nevadí, vytrváme.“ Myšlienka znie zdanlivo logicky: uvedený preparát ničí baktérie, dáme z neho pár kvapiek a zničí aj chorobu v tele.
Školička ľudských hodnôt
Viac šťastia pre svoj život 2)
Ako zvýšiť duševnú pohodu a optimálne prospievanie
V minulom čísle sme si hovorili o pozitívnej psychológii, ktorú propaguje profesor psychológie Martin Seligman, PhD. Tomuto smeru psychológie sa darí zlepšovať duševnú pohodu ľudí, ich optimálne prospievanie. Používa na to rôzne cvičenia, ktoré prísne vedecky overuje a následne sa ich snaží propagovať s cieľom zvyšovať životnú pohodu na celej našej planéte. V prvej časti sme sa oboznámili s cvičením „Tri dobré veci“. Vďaka pravidelnému vykonávaniu tohto cvičenia budete o šesť mesiacov šťastnejší. Tiež sme spoznali „Návštevu s vyjadrením vďačnosti“, keď si spomíname na niekoho, kto pre nás niečo dobré vykonal, ale nikdy sme sa mu za to nepoďakovali. Teraz napíšeme list a osobne ho tomu človeku donesieme a prečítame mu ho. Vyjadrovanie vďačnosti súvisí aj s preukazovaním láskavosti, ktorú Martin Seligman považuje vôbec za najlepší liek na depresívnu náladu, o čom si povieme aj v tomto článku.
Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 4)
Šestonedelie
Vďaka technickej revolúcii sme toho zvládli naozaj veľmi veľa. Za posledných stopäťdesiat rokov sme sa posunuli vpred míľovými krokmi. No skutočne je vpred vždy vpred? Dajme si ruku na srdce a priznajme si, že v niektorých oblastiach života ani nie. Napríklad v rešpektovaní potreby regenerácie nášho tela počas šestonedelia, na ktoré sa storočia pozeralo ako na najkrehkejší čas, keď je oddych nevyhnutný.
Denný klub Slnečnica v Trnave:
Montessori je náš životný štýl
Ak chcete spojiť neklasickú škôlku, školu, klubové aktivity pre deti pod 4 roky, workshopy efektívneho rodičovstva, Montessori výchovnú metódu a filozofiu a plánované Montessori aktivity pre dôchodcov, vyjde vám jedna veľká Slnečnica. V Trnave je to Komunitný montessori klub Slnečnica, ktorý svoje pôsobenie začal veľmi nenápadne v máji 2017, keď si sedem mamičiek povedalo, že chcú pre svoje deti niečo iné, než ponúkajú klasické škôlky. Netrvalo dlho, tri z nich začali budovať klub, ktorý prerastá svoj pôvodný zámer. Zoznámte sa: Lucia Oríšková Sabová, Naďa Magulová a Eva Vadovičová.
Osobný rozvoj
Prečo koučing funguje
Čo by ste mali vedieť o koučovaní?
Po dvoch príbehoch z mojej koučovacej praxe, ktoré ste si mohli prečítať v predchádzajúcich číslach časopisu Dieťa som si uvedomila, že by bolo pre vás možno užitočné a asi aj zaujímavé pokračovať v rámci tejto rubriky malou osvetou.
Krôčiky k ekologickej zodpovednosti 9)
Móda ako odpad
Priemerný Slovák si kúpi 13 kg oblečenia a iného textilu ročne. Za celé Slovensko to teda každý rok znamená 67 000 ton nového textilu. Pre lepšiu predstavu sú to tri futbalové štadióny naplnené do výšky siedmich poschodí. Každý rok. Iba na Slovensku. Naše skrine však nie sú nafukovacie a nahromadený majetok nás už pomaly vytláča z bytu. Rovnica je teda jasná. Keď niečo nové do tvojej skrine pribudne, niečo staré ju musí opustiť. Ale čo s tým? Čo s nechceným oblečením?
Ekorodina
Toxické hračky
Zavrite oči a predstavte si detskú izbu vášho dieťaťa. Čo v nej vidíte? Pravdepodobne kopy hračiek – plyšáky, stavebnice, autíčka, bábiky… Väčšina detských izieb je dnes doslova zahádzaná hračkami a s väčšinou z nich sa deti ani nehrajú. Váľajú sa tu plastové drobnosti z kindervajíčok, magnetky, plyšové hračky, ktoré sme dostali ako bonus k nákupu v supermarkete a podobné nekvalitné zábavky, s ktorými sa náš potomok pohrá raz, možno dvakrát a potom sa stanú odpadom. Naše deti už majú málokedy obľúbenú hračku na celé detstvo a radosť z nových hračiek, ktorú sme ako deti mali dvakrát do roka – na Vianoce a na narodeniny, sa mení na prosenie o niečo nové pri každej návšteve nákupného centra. A s každou splnenou prosbou na detská izba zapĺňa viac a viac…
Dieťa č. 10 – 11/2019 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na celom Slovensku (distribúcia aktuálneho čísla začala 2. 10. 2019). Môžete si ho však aj predplatiť, a to nielen na Slovensku (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať aj tu.
Špeciálna ponuka: Ak máte záujem objednať si spolu s ročným predplatným časopisu Dieťa aj publikáciu Mgr. Petra Tuhárskeho Hovorme o očkovaní… a nebojme sa pýtať, môžete ich spolu získať výhodnejšie. Viac informácií a objednávka tu.
Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za priazeň.
Foto shutterstock.com
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok