(Vyberáme z aktuálneho vydania Dieťa 2 – 3/2020.)
Mnoho budúcich mamičiek, ale i mamičky, ktoré už majú dieťa, sa po zistení, že čakajú bábätko, začne zaujímať aj o finančnú stránku tehotenstva. A tou je práve materská dávka. Niektoré o tom premýšľajú vopred, iné naozaj až vtedy, keď zistia, že sú tehotné. Následne príde často nepríjemné zistenie, že nárok na materské mať nebudú. A pýtajú sa prečo? Dá sa s tým niečo robiť? A ako mám postupovať ja, keď iné nárok na materské majú a ja nie?
Ponúkame vám krátku ukážku z článku:
AK VIETE, ŽE NEBUDETE MAŤ NÁROK NA MATERSKÉ…
Ak žena nemá nárok na materské, môže si po narodení dieťaťa požiadať o rodičovský príspevok. Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa.
Od 1. januára 2020 nie je výška rodičovského príspevku jednotná.
- Rodičovský príspevok vo výške 370 eur sa poskytuje rodičovi, ktorý pred vznikom nároku na rodičovský príspevok poberal materské z dôvodu starostlivosti o dané dieťa, alebo poberal obdobnú dávku ako materské z niektorého členského štátu EÚ (plus Lichtenštajnsko, Island, Nórsko, Švajčiarsko).
- Rodičovský príspevok vo výške 270 eur sa poskytuje rodičovi, ktorý pred vznikom nároku na rodičovský príspevok nepoberal materské z dôvodu starostlivosti o dané dieťa.
Takže, keďže vám nárok na materské nevznikne, môžete si po narodení dieťaťa požiadať o rodičovský príspevok, ktorý budete poberať vo výške 270 eur. Budete potrebovať:
- Váš občiansky preukaz.
- Rodný list dieťaťa (pre istotu si ho zoberte).
- Vyplnené tlačivo žiadosti o rodičovský príspevok (nájdete ho na webovej stránke úradu práce, sociálnych vecí a rodiny upsvr.gov.sk alebo vám ho dajú i osobne na úrade). Odporúčam vám ho vyplniť vopred, aspoň to, čo viete vyplniť.
- Potvrdenie zo Sociálnej poisťovne, že nemáte nárok na materské. Prečo? Pretože nie je možné poberať aj materské aj rodičovský príspevok. Osoba, ktorá má nárok na materské, by mala prednostne poberať materské a až následne rodičovský príspevok.
Po pôrode, samozrejme, nemusíte ihneď navštíviť pobočku úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚSPVaR).
Príklad: Janke sa 1. februára 2020 narodila dcérka. Mamička nemá nárok na materské. Janka sa po pôrode zotaví a keď má dcérka 3 týždne, navštívi ÚPSVaR v mieste svojho trvalého bydliska a podá si žiadosť o rodičovský príspevok. Ten jej bude priznaný aj spätne od narodenia dieťaťa.
Aj tu však platí obmedzenie lehotou
Nárok na rodičovský príspevok za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý patril. Preto nečakajte s požiadaním o rodičovský príspevok príliš dlho, aby ste o časť peňazí neprišli.
(krátené)
JUDr. Mária Dvončová
Foto 123rf.com
Článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní časopisu Dieťa 2 – 3/2020, ktoré si môžete kúpiť vo voľnom predaji.
Aj po uplynutí doby predaja aktuálneho čísla Dieťaťa si ho môžete predplatiť tu
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok