Sú situácie, keď sa cítite akoby ste znova mali desať rokov. Napomenú vás, skloníte hlavu, zatiaľ čo vaše deti veselo pobehujú okolo.
Syn proste zvolal: „Húsenica!“ Vzápätí sa k nemu prihnala sestra, ďalšie dievčatko a dvaja chlapci, aby fascinovane pokukali na tvora z ríše hmyzu. Problém. Neďaleko práve hliadkujú policajti. Odstavili motorky. Jeden kráča k rodičom, ktorí sa v patričnom rozostupe rozprávajú; druhý sa približuje k nám. Dvíham sa z lavičky, otecko sediaci obďaleč vstáva tiež, ďalšia mama už beztak v dvojmetrovej vzdialenosti inštinktívne robí krok vzad. „To sú vaše deti? Vidíte, že nedodržiavajú 1,5-metrovú fyzickú vzdialenosť?“ Kolektívne prikyvujeme, voláme deti k sebe, ja dokonca s odhodlaním „požičať“ jedno známemu. Ako na potvoru práve priniesol fľašku vody dcére, ktorá je vonku s mamou. Paradoxne, detí majú doma sedem, ale len dve sú mladšie ako 14 rokov a to druhé nebolo poruke, aby ockovi poskytlo alibi. V Španielsku platí pravidlo 1+1+1. Jeden dospelý (na maximálne 3 deti do 14 rokov), jedna hodina, jeden kilometer od bydliska. Ďalší ocko situáciu uhrával doplnkovými otázkami. Ako vzorný žiak. „Takto môžeme byť?“ „Aha, a takto už nie?“ „Jáj, áno, radšej sa prechádzať, len tak postávať nie.“ Policajt bol v pohode. Poučil nás s dodatkom, že nabudúce máme ísť deťom príkladom, aj ich lepšie strážiť. Bum! Zabolelo a vzápätí naštvalo. Ako rodičia v Španielsku si práve odžívame spoločný príbeh. Situácia, v ktorej sa ocitlo 4,5 milióna rodín s malými deťmi, prerástla do chronického stavu. Telepráca, televzdelávanie, škola v nedohľadne, domácnosť, obmedzené chodenie do supermarketu, dôsledky zo 6-týždňového zákazu vychádzať s deťmi von, povolený hodinový pobyt na čerstvom vzduchu vo vymedzenom čase medzi 12.00 h a 19.00 h, keď, mimochodom, v takej Andalúzii už pred dvomi týždňami padli prvé štyridsiatky. Plus pocit, že všetko robíme narýchlo, v zhone, strese a s blbými výsledkami. V byte neporiadok, jedlo uvarené narýchlo, prácu treba dokončovať po nociach. Deťom chýbajú spolužiaci, je im smutno za škôlkou, školou; zostávajú nedovzdelané, nevybehané a detské ihriská pedantne ofáčované kilometrami červeno-bielej pásky už berú ako fakt. Pamätník dobe, keď sa hojdalo, šmýkalo, lozilo a hralo na piesku. Sprvoti sa pýtali, prečo na hojdačky nemôžu. Zakaždým sme im to vysvetlili s pokusom o zaujímavú, motivujúcu a vtipnú príhodu. Väčšinou sa to nepodarilo, ale deti sú pružné a pochopili. Už sa nepýtajú a ich stratený záujem o preliezačky nás občas zabolí. Do toho policajt s poučkami. Kukám na mamu dvoch chlapcov, ktorí sa prihnali k synovi za húsenicou. „Ja neriešim,“ spustí z fleku. „Pozri, nerobíme nič zlé. Stojíme v rozstupe, bavíme sa o zákazoch, to znamená, že ich rešpektujeme, hoci nie vždy s pochopením. Decká sú v pohode a ja si užívam, že mladší syn sa konečne bicykluje bez pomocných koliesok.“
A pokračovali sme v téme, že dieťa nie je senior. Motivovať ho ku geriatrickej prechádzke s pozvoľnou chôdzou a opatrným našľapovaním bez toho, aby si pobehalo s ostatnými deckami, je už fakt cez.
Inak, na húsenicu zabudli. Vyhupli na bicykle, kolobežky a začali sa hrať na policajtov. Nie, na húkačku nezabudli. Viachlasné kvílenie sa ozývalo široko-ďaleko.
Dana Ljubimovová Miháliková
Foto 123rf.com
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok