Obdobie vzdoru | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Obdobie vzdoru

Obdobie vzdoru

„Chcem sa spýtať, či je možné, aby obdobie vzdoru u dieťaťa trvalo dva roky? Môj syn sa totiž nevie vymotať z tohto náročného obdobia, nič nepomáha a ja som už z toho naozaj na nervy. Má neskutočné záchvaty agresivity. Keď sme na ihrisku, pekne sa hrá s deťmi, no zrazu sa začne hádka o hračku a syn mláti okolo seba hlava-nehlava, kope do detí a zároveň veľmi jačí. Dohováranie nepomáha, keď mu capnem na zadok, ešte sa to zhorší.“

„To isté máme doma, keď sa mu niečo znepáči alebo ho niečo napríklad len rozruší (stačí, že naberiem polievku najskôr dcére, až potom jemu, hoci on si pýtal prvý), začne jačať a rukami trieskať okolo seba – je mu jedno, či je tam babka, otec, ja alebo mladšia sestra. Na tú musím dávať pozor, niekedy sa bojím, že ju prizabije. Nerozumiem tomu, ale on sa dokáže neskutočne vytočiť. S týmito záchvatmi začal ako dvojročný, všetci nám vraveli, že je to obdobie vzdoru, vekom to prejde, ale neprechádza. Má štyri roky a jeho amoky sú stále rovnaké. Mama ma posiela na vyšetrenie k psychológovi, no neviem, či by nám to pomohlo. Syn je inak veľmi rozumný, šikovný, inteligentný. Ale keď to na neho príde, zmení sa o 180 stupňov. Ešte podotýkam, že takéto správanie nemá od koho odpozorovať, do škôlky nechodí – som doma s dcérou, tak sme ho do škôlky nevzdali – chodíme len na detské ihrisko. Ani ja a ani manžel sa nijako agresívne nesprávame.“
čitateľka z Bratislavy

Je bežné, že v tomto období vznikajú naozaj náročné situácie s deťmi, často na základe úplne drobných podnetov, ako napríklad spomínate „kto prvý dostane polievku“. Dieťa totiž zisťuje, že má aj moc, ktorú skúša uplatniť – „ja chcem, aby to bolo po mojom!“ Ale to nie je vždy možné, a tak naráža. Je to hľadanie medzi možnosťami presadiť svoju vôľu a podriadiť sa požiadavkám okolia. Dieťa by nemalo byť zahanbované, ale zároveň by malo začať rozvíjať sebakontrolu. Druhá vec je, že syn má „záchvaty“ aj v situáciách, ktoré s obdobím vzdoru priamo nesúvisia – ako je napríklad dohadovanie sa o hračku. To je azda najbežnejší konflikt medzi deťmi v nízkom veku a nastáva pravidelne, keď sa deti stretnú v priestore s rôznymi hračkami. Otázkou je, prečo váš syn v situáciách, keď je rozrušený – nahnevaný, ale možno aj sklamaný, prekvapený – reaguje tak intenzívne. Ide teda skôr o to, ako zvládať a vyjadrovať emócie. To sa, samozrejme, musíme postupne učiť.

Úlohou dospelých je dať dieťaťu najavo, že „rozumiem tomu, že sa hneváš, že ti toto neprišlo vhod“. Je dôležité, aby sme to dieťaťu aj takto nahlas pomenovali, aby sa naučilo svoje pocity rozpoznávať. Zároveň môžeme dať hranicu správaniu, ktoré je neprijateľné – „aj keď sa hnevám, nemôžem druhým a ani sebe ubližovať, nemôžem ničiť veci“. Ale môžem búchať do vankúša, môžem dupať, hádzať mäkkou loptičkou do steny… Môžem svoj hnev nakresliť. Môžem zhlboka dýchať, ísť sa napiť. Treba rátať s tým, že emócie trvajú a nevieme ich zastaviť zo sekundy na sekundu. Ale môžeme žiadať od detí, aby sa snažili vedome sa upokojiť: „Vidím, že ťa to rozrušilo. Takýto krik pri stole je mi veľmi nepríjemný, chcem sa najesť v pokoji – môžeš tu s nami sedieť pokojne, alebo môžeš ísť na chvíľočku do izby a tam si zadupať.“ Na trhu je pekná knižka, síce v češtine, ale sú v nej obrázky, opisy a prirovnania, ktoré deťom môžu pomôcť túto situáciu pochopiť – volá sa „Hněv … a co s ním?

Zaujímalo by ma tiež, či aj iné emócie, napríklad radosť alebo smútok, prejavuje váš syn výrazným spôsobom. Ďalšou otázkou pre mňa je, kedy sa narodila dcéra. Takéto záchvaty sú totiž spoľahlivým spôsobom, ako získať vašu pozornosť. Mohlo by to súvisieť aj s narodením mladšieho súrodenca, keď syn prirodzene prišiel o veľkú časť vašej pozornosti. Tieto otázky by ste mohli doriešiť aj u psychológa, ktorý by takto získal presnejší obraz o správaní vášho synčeka a mohol by vám poradiť ako ďalej.

Mgr. Miroslava Kumančíková

časopis Dieťa
Foto Thinkstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok