Dieťa č. 10 – 11/2024 prináša aj tieto témy:
Spánková poradňa Spinkaj bábo
Je unavené málo alebo až príliš?
Vo svete detského spánku sa tieto pojmy objavujú veľmi často. Keď je dieťa príliš unavené alebo nedostatočne unavené, spánok a uspávanie môžu byť celkom komplikované. Ale ako to vyzerá v praxi? Ako zistiť, či je dieťa nedostatočne unavené alebo preťažené?
Moje dieťa nerozpráva 1)
Čo môže pomôcť deťom s narušenou komunikačnou schopnosťou?
Keď dieťa nezačne rozprávať, tak ako jeho rovesníci, rodičia začínajú pátrať po informáciách. Čo sa deje? Čo máme robiť? Aké sú dostupné intervencie? V tejto minisérii nejde o podrobného sprievodcu. Ponúkam vám svoj pohľad, postrehy a skúsenosti ako terapeutka vývinových problémov detí.
Poradňa detskej fyzioterapie
Keď otáča hlavičku do jednej strany
Všimli ste si, že vaše bábätko preferuje otáčanie hlavičky do jednej strany? Ako rozlíšiť, či ide o fyziologický stav alebo o šikmý krk, prípadne o stav, keď má dieťa skrátený kývač hlavy na jednej strane krčnej chrbtice? Ako to upraviť, to si povieme v dnešnej Poradni detskej fyzioterapie.
Poradňa materstva a dojčenia
Ako sa pripraviť na dojčenie adoptovaného bábätka
V tomto čísle magazínu Dieťa odpovedáme na otázku: „S manželom sa pripravujeme na adopciu bábätka. Rada by som naše dieťatko dojčila. Nemohla som otehotnieť kvôli hormonálnym ťažkostiam. Môže to byť prekážka v dojčení? Poraďte mi, prosím, ako sa pripraviť na dojčenie dieťatka, ktoré nie je biologicky naše.“
Na ceste za životom bez ekzému
Ekzém a jeho psychosomatické príčiny
Na ekzém vplýva viacero príčin a jednou z nich je aj psychická pohoda. O psychosomatických aspektoch chorôb sa už v súčasnosti začína čoraz viac hovoriť a ekzém nie je výnimkou. Poďte sa s nami pozrieť v základoch na to, čo sa vám ekzém na koži vašich detí snaží povedať a ukázať.
Hovorme o vede 87)
Covidový FLiRT
„S návratom dovolenkárov a detí do škôl prišla na Slovensko nová vlna covidu. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) a lekárne už niekoľko týždňov evidujú prudký nárast počtu nakazených. Podľa odborníkov treba vrchol epidémie očakávať pred Vianocami. Zdôrazňujú tiež, že nová mutácia vie ‚oklamať‘ imunitný systém človeka, preto je načase zvážiť preočkovanie. Očkovacia látka je naďalej pre občanov bezplatná.“ Médiá priniesli takéto a podobné správy. Známe tváre z čias kovidizmu odporúčajú očkovanie. Čo sa to teda deje? Máme sa opäť báť ochorenia alebo nariadení zo strany štátu?
Fit aj na jeseň
Ako podporiť zdravie detí prírodnou cestou počas sezóny prechladnutí 1)
Jeseň je obdobím prechodu a transformácie, ktoré ovplyvňuje nielen prírodu, ale aj naše telo a zdravie. Pre deti je toto obdobie obzvlášť citlivé, pretože ich imunitný systém musí čeliť výzvam chladnejšieho a vlhkejšieho počasia. V tradičnej čínskej medicíne sa jeseň spája s elementom kovu, ktorý riadi pľúca a hrubé črevo – dva orgány, ktoré sú kľúčové pre obranyschopnosť tela. U detí je starostlivosť o tieto orgány nevyhnutná, pretože pľúca sú prvou líniou obrany proti vonkajším patogénom, ako sú vírusy a baktérie, no a hrubé črevo je úzko spojené s imunitou.
Glukózový senzor – revolúcia v manažmente diabetu 2)
V prvej časti článku sme si vysvetlili, čo je glukózový senzor, ako funguje a ako sa aplikuje. Hlavným cieľom používania glukózového senzora je poskytovať neustále informácie o hladine glukózy v aktuálnom čase. Prečo je to dôležité? To si povieme v pokračovaní článku.
Môže sa stať, že trest nebude nástrojom učenia, ale kontroly
Musíme dieťa trestať? Je nutné zasiahnuť v každej situácii a dať mu nejakým spôsobom najavo, že prekročilo hranice? Pre väčšinu z nás je náročné priznať si, že tresty sú neúčinné a v skutočnosti situáciu len zhoršujú.
Bachova kvetová terapia z pohľadu celostnej medicíny 2)
V prvej časti článku o Bachovej kvetovej terapii sme si povedali, že poznáme 38 základných Bachových kvapiek a jednu komplexnú – Rescue Remedy. Predstavili sme si 20 jednotlivých Bachových kvapiek. Dnes si predstavíme ostatné Bachove kvapky a ich použitie. V praxi sa odporúča naraz kombinovať maximálne 6 jednotlivých kvapiek. Ak sa poradíte so skúseným terapeutom, urýchli to vaše vyliečenie.
Deti v sieti
Môžu za krízu duševného zdravia našich ratolestí smartfóny?
Je to skutočne pravda, že príčinou nevídanej krízy duševného zdravia detí a dospievajúcich sú smartfóny s neustátym pripojením na internet, sociálne siete a videohry? Jasné dôkazy hovoria, že áno.
Logopedické domino – hláska Ľ
Pre deti sme pripravili sériu logopedických domino hier. Pomôže im naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ a Z. V tomto čísle sme pre vás pripravili logopedické domino na Hlásku Ľ.
Zo sveta homeopatie 32)
Homeopatia v chrípkovej sezóne
V posledných rokoch sa čoraz viac rodín obracia na homeopatiu nielen pre obavy z vedľajších účinkov konvenčných liekov. Dôvodom je jedna z hlavných výhod homeopatickej liečby, jej prirodzenosť, vďaka ktorej je vhodná pre ľudí všetkých vekových kategórií vrátane detí. Individuálny prístup homeopatie zaručuje, že každý človek sa lieči na základe svojich jedinečných symptómov a osobnosti. Tento individuálny prístup priťahuje rodičov, ktorí chcú, aby bola starostlivosť o ich dieťa šitá na mieru, zároveň je kľúčom k úspešnej homeopatickej liečbe. V článku vám priblížime, ako pomocou homeopatie zvládnuť v rodine obdobie chrípkovej sezóny.
Zdravé tuky na našom tanieri
Tuky v našom jedálničku tvoria úplne prirodzenú základňu, z ktorej si telo každý deň berie. Nemožno ich úplne vylúčiť, okrem malých výnimiek, ako sú prísne pečeňové diéty, ktoré sú indikované krátkodobo. Bez tuku to naozaj nepôjde, avšak je dobré vedieť, z ktorých tukov jedálniček tvoriť, na ktoré sa zamerať a ktorým sa radšej oblúkom vyhnúť. Niektoré tuky, ako sú napríklad tie transmastné, v jedálničku nepotrebujeme, pretože nám škodia. Avšak máme aj také tuky, po ktorých organizmus doslova prahne.
S Detským kardiocentrom pre zdravé srdiečko
Získané chyby srdca
Získané choroby srdca sú skupinou ochorení, ktoré sa prejavia u detí, ktoré dovtedy nemali žiadne zdravotné problémy. Odlišujú sa tak od vrodených chýb, ktoré vznikajú ešte pred narodením dieťaťa. Niektoré ochorenia sa prejavujú minimálne alebo nenápadne, pri iných ochoreniach sa z dieťaťa prekypujúceho zdravím stane náhle na živote ohrozený pacient. V článku vám ponúkame prehľad najčastejších získaných ochorení srdca u detí.
Ako rozvíjať emočnú inteligenciu detí 22)
Poslušnosť
Poslušnosť, to je relatívny pojem. Aký je váš pohľad na poslušnosť vašich detí? V tejto kapitole našej Školičky budeme nad poslušnosťou viac-menej uvažovať, no nebudeme sa nikomu snažiť predkladať definície a úplne presné postupy. Pretože rodičia majú na poslušnosť rozličné pohľady. Niekto je zástancom toho, že dieťa má poslúchať absolútne všetko na prvé slovo a bez komentovania. Ďalší vyžaduje, aby po vyslovení príkazu jeho dieťa ihneď začalo príkaz plniť, avšak pripúšťa, že dieťa môže vyjadriť svoj názor, a na základe tohto názoru je niekedy ochotný príkaz zmeniť. Iní sú toho názoru, že bezhlavá poslušnosť na prvé slovo je škodlivá, a poskytujú dieťaťu väčší priestor. Väčšina rodičov sa však zrejme zhodne na tom, že deti by im nemali „skákať po hlave“. Tak teda, ako to dosiahnuť?
Aby rozvod nebolel 4)
Nové začiatky
Nie je ľahké nastaviť po rozchode dobré prostredie pre dieťa. Čo robiť, aby sa dieťa malo po rozchode rodičov dobre? Aby dobre zvládlo striedanie. Aby mohlo rásť do svojej sily a nebolo oslabované rozchodom rodičov viac, ako je „zdravé“. Pretože sa ľahko môže stať, že v prejave správania dieťaťa po rozchode to nezbadáme a ono sa začne od zdravého vývinu odkláňať. A všimneme si to potom zbytočne neskoro. Takže… ako by malo vyzerať dobré striedanie?
Matkovanie
Hitparáda hypertenzie
Ak sa nájde niekto, kto nepozná pojem hypertenzia, určite nie je lekár ani matka. Hypertenzia totiž označuje zvýšený tlak a ten majú azda všetky matky aj niekoľkokrát za deň. A keďže je zdvíhanie tlaku taká obľúbená detská činnosť, zostavili sme pomyselný rebríček aktivít a situácií, vďaka ktorým vedia deti svojím konaním spôsobiť veľmi kvalitnú hypertenziu.
Waldorfáčik na cestách prírodou
Dúbravskou dolinou za stromovým mužom
V lese je mnoho živého. Živé sú stromy, kríky, mach, pníčky, vtáky, lesné zvieratká – malé či veľké. Aj hmla je živá. I vietor, ktorý roztancuje listy, žije. Svetlo prenikajúce zhora všetko zohrieva toľkou láskou a živý je i chlad noci, ktorý vystrieda slnko. Príroda vôkol nás je plná živých bytostí. Za jednou z nich sa vyberieme aj my.
Jedlé ostrovy v našich mestách
Od roku 2023 v projekte Sadovo vznikajú Jedlé ostrovy – malé komunitné sady v centrách a rekreačných komunitách miest po celom Slovensku. Projektom samosprávy sprevádza podpora CEEV Živica, ale do budovania samotných sadov sa zapája aj miestna komunita, ktorej neoddeliteľnou súčasťou sú deti, školy a rodiny. Opýtali sme sa Diany Vidinskej, koordinátorky projektu z obce Pača, na jej skúsenosti so zapájaním komunity, budovaním a udržiavaním ich Jedlého ostrova.
Dieťa č. 10 – 11/2024 vyšlo 2. októbra 2024 a v najbližších dňoch vám bude k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku, alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok