Prináša okrem množstva iných aj tieto témy
Prenatálna vzťahová väzba
Ako sa vyvíja prvotné puto medzi matkou a dieťaťom
V posledných rokoch sa čoraz viac zdôrazňuje význam budovania vzťahu s dieťaťom a kontaktného rodičovstva. Tehotenstvo a pôrod sa považujú za dôležité najmä z hľadiska fyzického zdravia dieťatka. Zabúda sa na to, že v týchto obdobiach matka položí základy psychického zdravia bábätka, ale aj puta, ktoré sa ďalej rozvíja po jeho narodení. Je dôležité si uvedomiť, že ak žena nezvláda rolu matky počas tehotenstva, je pravdepodobné, že bude mať s materstvom problémy aj po narodení dieťaťa. V tomto čísle časopisu sa teda pozrieme na to, ako môžeme počas tehotenstva nadviazať vzťah s bábätkom, ako s ním môžeme komunikovať a tiež na to, kedy môže byť tehotenstvo z hľadiska pripútania k bábätku rizikové.
Ako (ne)odstaviť dieťatko
Mamičky často riešia otázku s odstavením ich batoliatka. Najčastejšie preto, lebo sa domnievajú, že už prišiel ten správny čas. Dieťa má rok či dva, už nemusí byť len na prsníku a môže byť aj trocha samostatné.
Spoločné spanie s dieťatkom
Cesta k harmónii a porozumeniu
Spoločný spánok rodičov a detí v jednej posteli považujem za prirodzenú súčasť rodičovstva. Rodičia tak spávali so svojimi deťmi celé tisícročia. Napriek tomu sa dnes táto prax stále považuje za kontroverznú. Ide najmä o zameranie rodičov a „odborníkov“ na to, aby boli deti čím skôr samostatné, pričom nepochopili, ako sa deti stávajú naozaj samostatnými. Zo všetkých nástrojov vzťahovej výchovy sa zdá byť spanie s dieťaťom tým najkontroverznejším. Pravdepodobne nikde nie sú kultúrne očakávania a skutočné potreby detí vo väčšom konflikte ako v problematike spoločného spania.
Zastavenia nad výchovou 12)
Svet nebezpečný pre dieťa 2)
Mesto, ihrisko, dvor, dokonca i domácnosť sú zdrojmi nekonečného množstva potenciálnych nebezpečenstiev. Médiá nás dokážu zásobiť príbehmi s banálnym začiatkom a fatálnym koncom. Vychovávať deti znamená aj dennodennú konfrontáciu so strachom, čo všetko by sa mohlo stať.
Pre zdravé zúbky
Ošetrenie zubného kazu u detí
V minulých článkoch sme spolu prvýkrát s malými pacientmi navštívili zubného lekára a absolvovali úspešne preventívnu prehliadku. Dnes nás čaká tá najťažšia časť, a síce to, čo bude nasledovať, keď teta doktorka v zúbku nájde kaz. Tento stav je v skutočnosti nočnou morou viac pre rodičov ako pre deti. V súčasnej dobe existuje veľa možností, ako zvládnuť zubné ošetrenie v pohode a bez stresu a deti sa na toto ošetrenie doslova tešia. Práve tomuto cieľu sa dnes pozrieme na zúbok.
Čakáme bábätko
Viete, čo jete? 1)
Potravinová bezpečnosť v tehotnosti
Poznáte to staré známe Jedlo je náš liek, no môže byť i jed. O tom, že to platí a že ani vlastne nemáme možnosť voľným okom zistiť, či potravina, ktorú práve jeme, nám nemôže ublížiť, sme sa presvedčili v posledných týždňoch, keď bola Európa doslova zamorená vajíčkami a produktami z nich, ktoré obsahovali nebezpečnú látku fipronil. Tomu, čo jeme, treba venovať pozornosť, ak chceme predísť zdravotným ťažkostiam a možnému poškodeniu zdravia. Dvojnásobne to platí v období tehotenstva, keď sa svojou stravou staráte aj o výživu vášho nenarodeného dieťatka. Ako teda eliminovať riziká a na čo si dať pozor?
Rodina a právo
Výživné na dieťa ̶ 20 najčastejších otázok a odpovedí
V dnešnej dobe rieši otázku výživného mnoho rodičov. A to či už z pozície osoby povinnej výživné na dieťa platiť alebo z pozície rodiča, ktorý má dieťa u seba a výživné mu posiela druhý rodič. V nasledujúcom článku nájdete odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa výživného a pripojíme aj zopár zaujímavých tipov a rád.
Hovorme o vede 46)
Pneumokoky 1) – Ochorenie a vakcína
Vakcína proti pneumokokom bola najnovším a pomerne kontroverzným prírastkom povinného očkovacieho programu na Slovensku. V našom seriáli skúsime vyhodnotiť jej možné prínosy a riziká.
Povinné očkovanie z pohľadu práva 1)
Povinné očkovanie je v súčasnosti veľmi diskutovanou témou, no z mediálnych výstupov možno badať určitú jednostrannosť v záujme povinného očkovania. Takmer vôbec sa neuvádzajú možné zdravotné riziká očkovania. Povinné očkovanie je na Slovensku pomerne rozsiahle a radí našu krajinu do menšiny európskych krajín, v ktorých je očkovanie povinné, nakoľko v Európe (zatiaľ) prevláda trend dobrovoľného očkovania. Prinášame vám právny pohľad na povinné očkovanie.
Masáže dojčiat 15)
Hmat ̶ prvé a posledné spojenie so svetom
Hmat je prvý zmysel, ktorý je plne rozvinutý v čase, keď na svet prichádzame a tiež, keď z neho odchádzame. Dotyk nás teda do života víta, aj nás z neho vyprevádza. Je naším prvým aj posledným komunikačným prostriedkom so svetom mimo svojho tela.
Hovorme o školstve 5)
Doma v škole
Nie každý rodič je spokojný so stavom dnešného školstva, s prístupom k deťom alebo so spôsobom vzdelávania. Nepružný, autoritatívny prístup k rodičom a deťom či neschopnosť vzdelávať deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami vedie niektorých rodičov k rozhodnutiu vzdelávať dieťa doma.
Školička ľudských hodnôt
Dobrý súrodenecký vzťah – hodnota na celý život 2)
V minulom čísle sme začali Školičku ľudských hodnôt článkom na tému výchovy súrodencov. V tomto článku budeme v téme súrodeneckých vzťahov pokračovať a venovať sa jej hlbšie. Niektoré aspekty, ktoré budeme rozoberať, sú vhodné aj pre rodičov, ktorí majú zatiaľ iba jedno dieťa. Tí si mohli pre seba niečo nájsť aj v prvom článku.
Rodičovská škola
Empatia rodiča
Pred rokmi som bola na prednáške Iris Johanssonovej, ženy s diagnózou autizmus, ktorá vďaka svojej vysokej inteligencii neúnavne pracuje na tom, aby si zachovala kontakt s vonkajším svetom. Iris robí prednášky v mnohých krajinách, aby priblížila ľuďom svet autistov. Na prednáške okrem mnohého iného rozprávala o tom, ako sa jej narodilo dieťa. Iris sa o svoje dieťa starala perfektne, čo sa týkalo jeho telesných potrieb, podľa jej vlastných slov „ako zdravotná sestra“. Ako autistka, ktorá nemá prístup k svojim citom, nebola ale schopná nadviazať s dieťaťom citovú väzbu. Po niekoľkých mesiacoch dieťa zomrelo. Po telesnej stránke mu nechýbalo nič.
Mária Štefánková: Básne pre deti musia byť ľahučké ako pierko
So spisovateľkou, prekladateľkou beletrie z taliančiny a angličtiny a redaktorkou Máriou Štefánkovou sme sa stretli v kaviarničke v jednom z bratislavských kníhkupectiev pri príležitosti uvedenia jej novej knižky básní pre deti My už vieme všeličo. Obklopené knihami sme sa zhovárali nielen o jej autorskej tvorbe, prekladoch beletrie, ale aj o deťoch a ich výchove. Nech sa páči, prijmite pozvanie na krátku návštevu do sveta ženy, ktorá celý život zasvätila písanému slovu.
Minimalistická mama
Minimalizmus v detskom oblečení
Ktorá mama povie, že nemá doma príliš veľa šiat pre deti? Fakt, že deti rastú, a to kozmickou rýchlosťou, je nepopierateľný. Dívam sa na horu špinavej bielizne a rozmýšľam, ako je možné, že sa oblečenie takých malých človiečikov rozmnožuje ako huby po daždi?
Cesta k správnemu písaniu 9)
Prečo má dieťa rado kresliť?
Počas svojej praxe som sa stretla s mnohými deťmi, ktoré neprejavovali záujem o kreslenie a grafický prejav, alebo ho v predškolskom období priamo odmietali. Príčin môže byť viac – oneskorený vývoj hrubej a následne jemnej motoriky, celková nezrelosť centrálnej nervovej sústavy, genetické dispozície, poruchy v oblasti priestorového vnímania…
Ekorodina
Prejedáme sa ku klimatickej zmene
Jeseň je tradičným časom zberu úrody a osláv hojnosti a po jej skončení sa začíname chystať na Vianoce, ktoré sa úzko spájajú s dobrým jedlom. A s jeho plytvaním. V snahe mať čo najbohatší štedrovečerný stôl a v panike, aby nám niečo nechýbalo, keď budú obchody dva dni zavreté, nakupujeme obrovské množstvá potravín a varíme a pečieme toľko, že to nikto nevládze zjesť.
Časopis Dieťa vrátane špeciálov Dojčiatko & batoľa si môžete objednať tu
Čitatelia z Českej republiky si môžu Dieťa objednať priamo prostredníctvom českej firmy ALL Production na adrese: https://predplatne.cz/katalog/casopisy-slovenskych-vydavatelu/dieta–12975.html
Ďakujeme vám za priazeň, ktorú preukazujete Dieťaťu.