Prináša aj tieto témy:
Haptonómia – umenie dotyku, vedomie kože
Rodičia sa učia komunikovať s ešte nenarodeným bábätkom a so sebou
„Keď som otehotnela, chcela som si prejsť všetkým, čím si budúca matka prejsť má. Ako sa od nej očakáva. Lenže ‚osud‛ (nazvite to náhoda, vyššia sila) chcel, aby moje tehotenstvo bolo rizikové. Možno to bolo preto, že som sa miesto na seba a dieťatko napájala na studený svet, ktorý o našich pocitoch nemal vedomosť a ani o ne nemal záujem. Vďaka izolácii som zostala zoči voči sebe a vzdúvajúcemu sa brušku. Začala sa úplne iná komunikácia, než na akú som bola zvyknutá. Nie každá mama prežije ten moment ‚prebudenia‛. Pomôcť v tom môže tá správna pôrodná asistentka či laktačná poradkyňa. Tieto ‚funkcie‛ sa stretávajú v jednej osobe venujúcej sa zároveň tak dôležitej haptonómii, ktorú nadšene po rokoch spoznávam. Keby som mohla vrátiť čas, bola by jednou z prvých, na ktorú by som sa počas tehotenstva obrátila. Zoznámte sa s Bc. Janou Krpalovou Mračkovou,“ píše na úvod rozhovoru Andrea Farkašová.
Cumlík – umelá náhrada mamy
Väčšina populácie berie cumlík ako bežnú súčasť starostlivosti o bábätko. Väčšina mamičiek sa však až príliš neskoro dozvie, že používanie cumľa popri dojčení sa spája so zbytočným rizikom predčasného ukončenia dojčenia a prechodu na umelú výživu, a tiež s ďalšími zdravotnými rizikami (napr. zápal stredného ucha, zmena vývoja čeľustí, zubných oblúkov a postavenia zubov, u matky častá kvasinková infekcia bradaviek).
Ach, tie soplíky…
„Každá mamička, ktorej dieťatko už navštevuje škôlku, to pozná. Len čo dieťa v septembri nastúpilo do škôlky, rátala som dni koľko v nej vydrží. Zo začiatku to u nás bolo takto: dva týždne doma, dva týždne v škôlke. Chladné počasie v kombinácii so škôlkarskými soplíkmi si vyberajú svoju daň a nájdu si našich najmenších, najzraniteľnejších. Avšak čím je dieťa staršie, tým je menej chorľavé. Pravdou však je, že vyšší výskyt respiračných infekcií súvisiaci s nástupom dieťaťa do škôlky je prirodzený prejav budovania detskej imunity. A preto najlepšia prevencia spočíva v posilnení imunity,“ píše MUDr. Ľudmila Vojčeková.
Rodina a právo
Veľký prehľad pre rodičov od 1. januára 2021
Právne predpisy sa neustále menia. Menia sa aj podmienky a výšky rôznych peňažných dávok pre rodičov od štátu alebo aj od zamestnávateľa. Pripravili sme pre vás veľký prehľad tých najdôležitejších a najčastejších nárokov rodičov, či už peňažných alebo v zamestnaní k začiatku roka 2021.
Zo života s dvojčatami
Šup! A sú z nich prváci ?
Väčšina informácií o dvojčatách rieši pôrod, starostlivosť o bábätká a konštatovania typu – mama bude unavená, vyčerpaná a nevyspatá. Dojmov z výchovy dvoch rovesníkov je však oveľa viac.
Rodičovská škola
Deti a karanténa – kríza alebo príležitosť?
Na jar v roku 2020 sa náš život nečakane a nepredvídateľne zmenil na niečo, na čo nás nikto nepripravil. Možnosti, slobody a príležitosti, ktoré sme považovali sa samozrejmé, zrazu nie sú. Vlastne nás nikto nepripravoval na to, ako sa vyrovnávať so zmenami. Podvedome očakávame, že to bude stále rovnako, ako to je, nanajvýš ešte lepšie.
Hovorme o vede 65)
Liečba covid-19 – na čo čakáme?
Kontrolované štúdie priniesli koncom leta dôkazy o možnostiach účinnej prevencie, profylaxie i liečby COVID-19. Namiesto ich rutinného využívania sme svedkami pasívneho čakania na vakcíny.
Logopedické pexeso
Pre deti sme pripravili sériu logopedického pexesa, ktoré im pomôže naučiť sa právne vyslovovať ťažké hlásky, ktoré nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa, budú na deti čakať nové hlásky. Tie si môžu zbierať a vytvoriť si tak veľkú zbierku logopedického pexesa, ktoré im pomôže správne vyslovovať náročné hlásky. Pexesom budú deti každý mesiac sprevádzať naši kamaráti Samo a Hláska. V tomto čísle Dieťaťa prinášame pexeso s hláskou Z.
Zo sveta homeopatie 9)
Chronický kašeľ u detí
Príčiny vzniku kašľa môžu byť rôzne a s istotou môžeme tvrdiť len, že tak ako iné ochorenia je spôsobený následkom nerovnováhy, ktorá zasahuje celého človeka. Pod slovom celého máme na mysli fyzický, psychický aj duševný stav. Úlohou homeopata nie je určiť príčinu, prečo dieťa kašle, ale prostredníctvom homeopatického lieku obnoviť narušenú rovnováhu na všetkých úrovniach.
Kompenzačné cvičenia pri dlhodobom nosení rúšok
Dýchanie cez tvárové rúško je náročnejšie. Vyvíjame väčšie úsilie, aby sme nasali vzduch do pľúc. Bránici (hlavne pri fyzickej záťaži) pomáhajú pri nádychu pomocné dýchacie svaly, ktoré sa nachádzajú v oblasti šije a ramien. Tieto svaly sa už pri nesprávnom držaní tela, predsunutej hlave, predsunutých ramenách preťažujú, čo spôsobuje bolesť a obmedzuje pohyblivosť. Pridajte si k tomu tvárové rúško a možno vám je už jasnejšie, prečo vás v týchto dňoch častejšie bolieva hlava. Prinášame vám zopár kompenzačných cvičení pre deti i dospelých, ktoré vám pomôžu pri dlhodobom nosení tvárových rúšok.
Hovorme o školstve
Vnímanie nie je samozrejmosť 3)
Ak má dieťa logopedický problém, zaostáva celkový vývin reči, má diagnostikovanú dyslexiu, dysfáziu alebo má len jednoducho zlé známky v škole, problém môže spočívať v nedostatočnom sluchovom spracovávaní.
Martin Miler: Rodičovstvo je symbiózou pozitívnych aj negatívnych pocitov
Ako reaguje známy psychológ, keď ho „vytočia“ jeho deti? Naozaj to majú otcovia dnes ťažšie ako v minulosti? Nielen o ockoch sme sa porozprávali so psychológom a trojnásobným ockom Martinom Milerom.
Zastavenia nad výchovou 31)
Zápas so strachom 2)
„Volajme ho Tibi. Je to 10-ročný chlapec. Rodičom ma odporučila školská psychologička. Má problémy so správaním a školou. Pri anamnéze sa od rodičov dozvedám, že dieťa je z umelého oplodnenia. Matka mala počas tehotenstva vysoký krvný tlak a hranične zvýšený cukor. Pôrod vyvolali v 37. týždni tehotenstva, kvôli zhoršeniu zdravotného stavu matky. Keďže pôrod nepostupoval, ukončili ho sekciou. Nevedel sa prisať, nebol dojčený, mal reflux. Vo vývine mierne motorické zaostávanie a vynechal obdobie plazenia. Veľa využívali chodúľku. Do dvoch rokov veľmi často užíval antibiotiká, mal časté zápaly uší. Ako malý v materskej škole nereagoval na oslovenie, často pôsobil ako hluchý a tiež si často zapchával uši,“ píše Mgr. Viera Lutherová.
Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 9)
Pocity blaha, blízkosti a chuť na sladké
Rok 2020 priniesol absolútne nečakané zvraty a udalosti. Museli sme si privykať na úplne neznáme skutočnosti, vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Na pozadí možnosti hlbšieho oddychu a intenzívnejšieho trávenia času so svojou rodinou sa v nejednom z nás odohrávali boje medzi strachom a dôverou. Mnohým ľuďom sa otriasla zem pod nohami a museli začať inak prerozdeľovať peniaze, či dokonca čelia existenčnej kríze.
Kávičkovanie v tehotenstve – je bezpečné?
Názory na pitie kávy a celkový príjem kofeínu v tehotenstve sa rôznia. Bez každodennej kávičky si nejedna tehuľka nevie predstaviť deň. Môže príjem kofeínu v tehotenstve ohroziť bábätko?
Školička ľudských hodnôt
Emócie a rozum v rovnováhe
Celý tento rok sa na stránkach Školičky ľudských hodnôt venujeme súcitu, najmä súcitu k sebe samému. Súcit je veľmi dôležitou zložkou emočnej inteligencie (EQ). Rozvoj EQ je pre náš osobný život aj harmóniu na celej planéte rovnako dôležitý ako budovanie IQ. V našich zemepisných šírkach sa kladie prílišný dôraz na racionalitu, no bez toho, aby bol rozum vyvážený srdcom, sa nedá náš skutočný potenciál naplno rozvíjať. Dnes sa vydáme na prieskum, prečo to tak je a o čo sa treba snažiť, aby sa emočnej inteligencii dostalo miesta, ktoré jej právom patrí.
Výlet do ríše spánku
Prečo je spánok taký dôležitý?
Decembrové a januárové obdobie spomaľujú najdlhšie noci v roku. Príroda oddychuje, poväčšine spí. Výrazne zvoľnila oproti tomu, ako prekypuje životom koncom jari a začiatkom leta. My ľudia sme súčasťou prírody a mali by sme to vo vlastnom záujme rešpektovať. Prežitie nášho organizmu nielenže priamo závisí od minerálnej, rastlinnej a živočíšnej ríše, ale aj organizmus samotný sa riadi prírodnými cyklami. Ignorovanie tejto skutočnosti spôsobuje skôr či neskôr rôzne jeho poruchy. Aj také, ktoré by sme s narušením prirodzených cyklov možno ani nespájali. Našťastie sa vedci týmto záležitostiam podrobne venujú a my tak máme možnosť na základe vedeckých poznatkov preskúmať svoje správanie a zvyklosti a ak sú škodlivé, snažiť sa to napraviť. Tak, aby sme sa vrátili k prirodzenému rytmu prírody, ktorý nám ona sama neustále pripomína.
Prečo prenechať separovanie odpadu v domácnosti deťom
„Večer sa pomaly chýli k noci, deti sa umývajú a chystajú na spánok v izbičke, no a mame zostáva posledná domáca úloha, doupratovať kuchyňu. (Asi to poznáte.) Koľko vecí mi už v tento deň prešlo pod rukami, od výmyslu sveta, koľko z nich musím zas a znova pozdvíhať zo zeme, poodkladať zo stola či kuchynskej linky, zo stoličiek a okenných parapetov a nájsť im svoje miesto. Niektoré z nich už patria do odpadu. Najviac ich tvoria použité obaly, hoci sa snažím pri nákupoch správať čo najviac ekologicky. Táto doba je naozaj plastová,“ píše MUDr. Jela Maliariková.
Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za priazeň.
Foto 123rf.com
Dieťa č. 12/2020 – 1/2021 vyšlo 2. decembra 2020 a je vám k dispozícii vo voľnom predaji na celom Slovensku. Môžete si ho však aj predplatiť, a to nielen na Slovensku (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať aj na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.
Hľadáte vhodný darček pod vianočný stromček? Podarujte Dieťa.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok