Dieťa č. 12/2024 – 1/2025 prináša aj tieto témy:
Spánková poradňa Spinkaj bábo
Prečo zvyknú deti bojovať s nočným spánkom?
Protesty a bojkot spánku u bábätiek a batoliat sú bežnou súčasťou vývoja a mnoho rodičov sa s týmto správaním pravidelne stretáva. Hoci sa môže zdať, že deti jednoducho nechcú spať, v skutočnosti za tým stojí niekoľko biologických, emocionálnych a vývojových faktorov. Povieme si, aké sú najčastejšie dôvody, prečo deti bojujú proti spánku.
Moje dieťa nerozpráva 2)
Čo môže pomôcť deťom s narušenou komunikačnou schopnosťou?
Keď dieťa mešká s nástupom reči, rodičia začnú pátrať po informáciách. Ľudia neznalí problematiky niekedy radia zúfalým rodičom naozaj rôzne obskúrne postupy. Mgr. Viera Lutherová vám ponúka svoje uvažovanie a úspešné skúsenosti rodičov s rôznymi intervenciami, aby ste nemuseli skončiť u „odborníka“, ktorý dokáže predpovedať vývin ťažko autistického chlapca „s pomocou TV antény“.
Poradňa materstva a dojčenia
V tomto čísle magazínu Dieťa odpovedáme na otázku, či sa dá udržať dojčenie aj pri kombinovaní s umelým mliekom.
Fit aj v zime
Ako podporiť zdravie detí prírodnou cestou 2)
V minulom čísle Dieťaťa sme si povedali viac o tom, ako posilniť oslabenú imunitu u detí na jeseň. Ponúkli sme vám tipy na liečbu prechladnutia s pomocou byliniek. Dnes vám prinášame kompletný bylinný protokol na liečbu chrípky. Zameriame sa aj na to, aké byliny sú vhodné na liečbu a prevenciu zápalu mandlí.
„Celostné“ predsavzatia do nového roka ♥
Scenár ako z akčného či priam hororového filmu. Je piatok poobede a dieťatku dosť rýchlo stúpa teplota. Nemá soplíky, nekašle, normálne prijíma tekutiny aj potravu. Dokonca sa veselo hrá. V krajnom prípade v tichosti oddychuje. Len tá teplota. Pred chvíľou bola 37,2 °C a o hodinu je už nad 38 °C. Pediatrička už neordinuje. Pohotovosť ešte nie je otvorená. Čo ak teplota neklesne? Čo ak sa pridajú iné symptómy a nezvládnem to cez víkend? Čo ak to bude niečo vážne? Našli ste sa v tomto „katastrofickom“ scenári? Poďme si teda ukázať, „ako na to“. Ako v pokoji a s rozvahou zhodnotiť príznaky a začať s liečbou.
Poradňa detskej fyzioterapie
Zimné radovánky s rozumom
Ako sa vyhnúť úrazom detí na snehu
Zima je pre mnohé deti obdobím plným radosti a vzrušenia. Sneh ponúka nespočetné možnosti na zábavu a športy, ako sú sánkovanie, lyžovanie, snowboardovanie, korčuľovanie či stavanie snehuliakov. Avšak s príchodom zimných športov prichádza aj riziko zranení, ktoré môže túto zábavu skomplikovať.
10 základných pravidiel prvej pomoci pri zranení pri zimných športoch u detí
Ponúkame vám podrobný prehľad 10 pravidiel prvej pomoci pri zranení pri zimných športoch, ktoré sú dôležité na zabezpečenie rýchlej a účinnej reakcie, aby sa predišlo ďalším komplikáciám.
S Detským kardiocentrom pre zdravé srdiečko
Ako prebieha vyšetrenia dieťaťa s podozrením na ochorenie srdca
Starostlivosť o zdravie dieťaťa je pre každého rodiča prioritou. Niekedy sa však môžu objaviť obavy, ktoré vedú k návšteve špecialistu, v prípade podozrenia na ochorenie srdca k návšteve kardiológa. Kardiologické vyšetrenie dieťaťa môže odporučiť pediater z rôznych dôvodov, ktoré sú však vo väčšine prípadov preventívne. Pediater odosiela dieťa na vyšetrenie do rajónnej kardiologickej ambulancie, teda do ambulancie najbližšej k miestu bydliska dieťaťa. Vyšetrenie u detského kardiológa je väčšinou neinvazívne a bezbolestné, malo by prebiehať v pokojnej atmosfére a pozostáva z niekoľkých krokov, o ktorých si povieme viac.
Na ceste za životom bez ekzému
Ekzém a zimné obdobie
Možno máte i vy skúsenosť, že sa v zimnom období vášmu ekzematikovi ekzém po pokojnom období vracia, prípadne sa zhoršuje. Samozrejme, ak máte podchytené všetky príčiny, ktoré naň vplývajú, ani zima nemusí byť strašiakom a vy cez ňu prejdete bez akýchkoľvek prejavov. Kde je však chyba, ak sa ekzém vracia prevažne v zimnom období, a čo robiť pre to, aby ste ďalšiu zimnú sezónu už neočakávali s obavami?
Hovorme o vede 88)
Očkovanie detí proti COVID-19?
„V našej detskej nemocnici očkujeme deti proti koronavírusu novou vakcínou Comirnaty JN.1. Záujemcovia o očkovanie sa môžu prihlasovať cez prihlasovací formulár na stránke Národného centra zdravotníckych organizácií.“ Takúto správu zverejnila Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici dňa 29. októbra 2024. Biologické dôsledky očkovania však budia veľké otázniky. Pozrime sa preto na celkom oficiálnu dokumentáciu, ktorú poskytuje samotná EMA o génovom preparáte vo verziách Comirnaty JN.1 a Comirnaty KP.2, ktoré majú byť antigénovo vhodné pre sezónu 2024 a schválené už pre deti od 6 mesiacov veku.
Glukózový senzor – revolúcia v manažmente diabetu 3)
Aké sú pravidlá pre preplácanie glukózových senzorov na Slovensku? Od roku 2023 už na Slovensku neplatia limity na množstvo predpísaných senzorov na rok, ale platia finančné limity. Tieto finančné limity sú rôzne pre rozdielne skupiny pacientov. Podrobne ich uvádzame v článku.
Môže sa stať, že zabudneme na pravý zmysel Vianoc
„So začiatkom decembra sa zo mňa opäť stáva dieťa,“ píše Mária Hanúsková, autorka pravidelnej rubriky Môže sa stať… „Radujem sa z vianočných trhov, všadeprítomných svetiel a špecifických chutí. Zdá sa mi, že ľudia sa o čosi menej ponáhľajú a o niečo viac sa usmievajú. Len čo spomalia, pokoj a radosť sa prenesú aj na deti, ktoré s napätím očakávajú príchod Ježiška. To ma privádza k otázke, ktorú rieši azda každý rodič: podporovať vieru v to, že darčeky pod stromček prináša Ježiško, alebo povedať deťom pravdu?“
Deti v sieti
Čo majú robiť deti v detstve?
„Príbeh z tohto leta: Známy má šesťročného syna,“ uvádza psychiatrička Jela Maliariková na úvod ďalšieho článku v rámci seriálu Deti v sieti. Sedeli s kamarátmi a ich deťmi na letnej terase v susedstve. Syn by sa najradšej išiel hrať na neďaleké ihrisko so svojimi rovesníkmi, no tí všetci postupne prišli za rodičmi a vydrankali od nich mobilné telefóny. Chlapček po chvíli prišiel za otcom so slovami, aby išli domov, pretože sa nemá s kým hrať…“
V období po nástupe technológií, ktoré umožňujú, aby sme mali vo vrecku neustále pripojenie na internet, sa radikálne zmenil život detí a dospievajúcich vo vyspelých krajinách. Každý deň trávia dlhé hodiny svojho času so smartfónmi v rukách, hrajú sa videohry a zaoberajú sa sociálnymi sieťami. Prestali mať čas a motiváciu stretávať sa osobne, hrávať sa spolu, zabávať sa, rozprávať sa. Aký vplyv to však má na deti, keď sa ich sociálny život takto radikálne zmení? Bude tým ovplyvnený ich telesný, psychologický, sociálny, kultúrny vývin? Nebude im to brániť v tom, aby zažívali dôležité veci, ktoré potrebujú, aby z nich vyrástli zdraví, šťastní, kompetentní a úspešní dospelí ľudia?
Logopedické domino – hláska R
Pre deti sme pripravili sériu logopedických domino hier. Pomôže im naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ a Z. V tomto čísle sme pre vás pripravili logopedické domino na Hlásku R.
Zo sveta homeopatie 33)
Homeopatický kaleidoskop príbehov
Ako môžeme v novom roku tvoriť lepší a zdravší život? Nechajte sa inšpirovať troma príbehmi detí z praxe Mgr. Janette Bakajsovej, SAKHom., ktoré poukazujú na to, že zmena je možná a že zdravie je cesta, na ktorú sa môžeme všetci vydať s nádejou a odhodlaním. Príbehy, ktoré nám pripomínajú, že skutočná sila liečby a zdravia sa ukrýva v hĺbkach našej bytosti. Tieto príbehy sú ako kaleidoskop farebných skiel, každý jedinečný a fascinujúci.
Školička ľudských hodnôt 23)
Ako rozvíjať emočnú inteligenciu detí, aby boli v živote skutočne šťastné
Rodina najviac vplýva na formovanie dieťaťa. Je to optimistická správa, pretože máme vo svojej rodičovskej moci vychovávať dieťa tak, aby dokázalo nájsť v živote šťastie, naplnenie a spokojnosť. Pamätáte sa? Toto boli úvodné slová našej Školičky ľudských hodnôt. Bolo pre nás radosťou pripravovať pre vás články o tom, ako čo najsprávnejšie tvarovať naše deti – nežné rastlinky – tak, aby z nich vyrástli hodnotní a šťastní dospelí ľudia – stromy, ktoré prinášajú ovocie, z ktorého sa budú môcť tešiť oni sami i ostatní ľudia. Na záver by sme pre vás chceli zopakovať najhlavnejšie myšlienky, ktoré vám Školička ľudských hodnôt priniesla.
Aby rozvod nebolel 5)
Keď je dieťa rodičom
„Rozuzľovať porozvodové uzlíky sa môže zdať niekedy ťažké, dokonca až neriešiteľné. Zo svojej praxe viem, že dvaja zvyčajne vidia menej ako traja. A jeden vidí celkom isto menej ako dvaja. Preto nie je hanba ísť sa poradiť s niekým, kto vám s rozmotávaním pomôže. Niekedy aj ten zamotaný špagát máte chuť niekomu strčiť do ruky, nech to skúsi na chvíľu on. A so vzťahmi je to rovnako. Tiež je fajn na chvíľu vložiť do rúk tú motanicu niekomu s vedomím, že aj tak je uzol môj a za jeho rozmotanie zodpovedám ja. Asi najčastejšie zauzlenia podľa mňa nastávajú, keď majú rodičia neošetrené ‚boľačky‘ po rozchode. Jednoducho a prosto je to tak. Ak vám pocity krivdy, nevraživosti, hnevu, sklamania nedovolia spávať, rozhodnutia pre deti nebudú najšťastnejšie,“ hovorí psychologička Martina Mózsi.
Matkovanie
Ako zvládnuť obdobie finančného sucha
Počas materstva môže ľahko nastať situácia, že matku pri jej pohľade na svoj disponibilný zostatok na účte ovládne silný pocit, že globálne otepľovanie sa neprejavuje len na zemskom povrchu, ale už aj online, a to rovno v jej virtuálnej peňaženke. Dvojciferná suma peňazí totiž veľmi nápadne pripomína následky extrémneho finančného sucha. A ak sa zrážky nehlásia ani v dlhodobejšej predpovedi a sťažovanie sa či rituálny tanec za peňažný dážď nepomôžu, Matkovanie si pripravilo zopár tipov, ako ušetriť pri každodenných materských aktivitách. S blížiacim sa vianočným obdobím sa určite hodia nejaké peniaze navyše.
Vláknina nad zlato
Tento článok s vďakou venujeme našim starým dobrým priateľom. Určite ste o nich počuli. Sú to mikroorganizmy žijúce v našom tráviacom trakte. Najviac ich je v hrubom čreve. Nastal čas, aby sme im venovali pozornosť a starostlivosť, akú si právom zaslúžia. Robia pre nás veľa prospešných vecí. Myslíte si, že ich poznáte a že sa o ne dobre staráte? Možno ani netušíte, ako im pomáhate alebo, naopak, ubližujete. Pravdepodobne im nevedomky neprikladáte takú dôležitosť, akú pre ľudské zdravie majú. V skutočnosti sú pre nás kľúčové. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo im prospieva a čo im škodí.
Čas Vianoc, čas pečenia
Ako sa vyznať v múkach?
Aby sa v tom jeden vyznal. Múka hladká, polohrubá, hrubá, krupica, svetlá múka, tmavá múka, chlebová či celozrnná. A to zďaleka nie je všetko, lebo tu máme aj múku pšeničnú, špaldovú, ražnú, jačmennú, ovsenú, cirokovú, sójovú, kokosovú, mandľovú či gaštanovú. Až sa z tých pomletých klasov, semienok, orieškov a strukovín môže človeku zatočiť hlava. Ale nič nie je také horúce, ako sa zdá. A každá vyššie spomínaná múka môže mať v kuchyni svoje jedinečné uplatnenie. Či už budeme piecť, variť, dusiť, zahusťovať, obaľovať, prípadne len zaprašovať, nadstavovať, vysypávať a sypať. Ktoré múky možno zaradiť medzi tie zdravšie a prečo? Ktoré z múk nám pomôžu uspokojiť pocit chuti a hladu bez toho, aby sme o chvíľu opäť hľadali niečo na jedenie? Z ktorej múky možno upiecť pečivo, vianočku, prípadne koláč? Alebo chlieb, na ktorý sa budeme každé ráno tešiť? Poďme dnes fušovať do remesla pekárom.
Waldorfáčik na cestách prírodou 3)
Za škriatkami a čarom pníčkov
Kam sa vybrať počas vianočných a novoročných sviatkov? Niet ešte istoty, že bude snehu na sánkovačku, poďte sa teda s deťmi pozrieť do lesa. Tam, kde hlboko pod zemou škriatkovia usilovne pracujú v noci i počas dňa, skrytí v chodbičkách, ktoré vedú pomedzi korene stromov. Iba tu a tam vybehnú hore, vyzrieť, či už prichádza tichá noc. A viete, odkiaľ ju vyzerajú? No predsa z pníčkov. A že ich je mnoho, to uvidíte na prechádzke lesom. Môžete tam škriatkom aj čosi nechať – obrázok z bukvíc, lístia alebo kamienkov, potešia sa.
Plánujete dovolenku či víkend?
Ochutnajte prírodný turizmus – už aj na Slovensku
Už aj na Slovensku sa rozvíja tzv. prírodný turizmus, ktorý stelesňuje princípy mäkkého turizmu. Je určený menším skupinám, ktoré sprevádza skúsený sprievodca, ktorý dobre pozná región. Môže to byť ornitológ, zoológ, botanik a i., ale aj miestny obyvateľ, ktorý vynikajúco pozná miestne pomery a dokáže ponúknuť napríklad aj nahliadnutie do tradičného spôsobu života. Sprievodca – lektor prírodného turizmu má za úlohu sprostredkovať čo najzaujímavejší zážitok s rešpektom k prírode a flexibilne reagovať na vzniknuté situácie. Dôležité je, aby si účastníci boli vedomí citlivého prístupu k prírode, čo zahŕňa aj skromné očakávania. Niekedy ide o zrieknutie sa určitých aktivít v niektorých lokalitách alebo obdobiach, najmä pokiaľ ide o pozorovanie voľne žijúcich zvierat, pretože prioritou je ich nerušiť a zabrániť pocitu ohrozenia (napr. zohľadňuje čas párenia a hniezdenia). Na rozdiel od kontaktných zoo alebo safari v divočine, prírodný turizmus naplno rešpektuje život divokých zvierat, aby sa necítili ohrozené a rušené.
Dieťa č. 12/2024 – 1/2025 vyšlo 2. decembra 2024 a je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku, alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok