Prináša okrem množstva iných aj tieto témy
Atopický ekzém u bábätiek a malých detí
Čo môže pre dieťa urobiť rodič?
Atopická dermatitída je chronické recidivujúce zápalové ochorenie kože s typickou lokalizáciou, ktoré sa môže objaviť už v prvých mesiacoch života dieťaťa. Ide o neinfekčné, ale zato veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré môže znepríjemniť a ovplyvniť život dieťaťa, matky a celej rodiny. Pri atopickej dermatitíde nejde len o podráždenie kože, ale o ochorenie, ktoré významne ovplyvňuje aj psychiku dieťaťa. Ako mu môžete pomôcť?
Breastsleeping – laktospánok
Nový termín v slovníku mamičiek
Na odbornom sympóziu o detskom spánku, ktoré sa konalo minulý rok v novembri v Prahe, profesor James McKenna, vedec skúmajúci spánok detí a rodičov, predstavil účastníkom nový termín – breastsleeping (spánok na prsníku – laktospánok), ako zmenu oproti pôvodným termínom co-sleeping (spoločný spánok) a breastfeeding (dojčenie).
Vývin dieťaťa 2)
Vaničkujete?
Metodiku vaničkovania vypracovala Eva Kiedroňová v Českej republike a my vám poradíme, ako môžete v domácom prostredí využívať kontakt dieťatka s vodou a aké má vaničkovanie benefity.
Rozvíjame prirodzenú hudobnosť detí 5)
V poslednom článku zo série o rozvíjaní prirodzenej hudobnosti detí sa zameriame na predškolákov – na obdobie života dieťaťa, v ktorom sa výraznejšie profilujú jeho individuálne predpoklady a v ktorom môžeme podchytiť a rozvíjať jeho talenty.
Hravo pre zdravý chrbát
Zdravotné cvičenia s fitloptou
Ochorenia chrbtice sa považujú za civilizačné choroby, ktoré postihujú aj deti. Až 60 percent detskej populácie vykazuje v štatistikách chybné držanie tela (Kazimír, 2001). Ako im predchádzať? Na pomoc si vezmeme fitloptu.
Zo života s dvojičkami
Najťažšie obdobie? Ako pre koho!
V ktorom období dávajú dvojičky najviac zabrať? Zistíme to, až keď vyrastú.
Tehotenstvo a šestonedelie
z pohľadu fyzioterapeutky
Koľko tehuliek dostalo pomyselnú stopku kvôli tehotenstvu? Často mám pocit, že tehotenstvo je všeobecná kontraindikácia na všetko. Je to naozaj tak alebo je to len spoločenský alibizmus, zjednodušovanie či dokonca nevedomosť?
Rodičovská škola
Svet je dobrý
Pamätáte sa, ako ste sa narodili, ako ste prežili prvé roky svojho života? Málokto to dokáže, tieto zážitky zostávajú v podvedomí. Na psychofonetických sedeniach sprevádzam klientov v zložitých životných situáciách. Často sa pri hľadaní koreňov problému ukážu zážitky z raného detstva, pôrodu i prenatálneho obdobia. Formujú naše životné postoje, rozhodnutia a reakcie, bez toho, žeby sme o nich vedeli. „Svet je takýto, veci sa robia takto“ – nevedome sa učíme v prvých siedmich rokoch života.
Retro hrátky 3)
Čo sme robili, keď neboli mobily
Deti bez dozoru automaticky tiahnu k fyzickému pohybu. Množstvo hodín sme sa venovali „všeobecnej športovej príprave“. Časté boli rôzne druhy naháňačiek a zdolávanie všakovakých prekážok, ktoré poskytovalo rozostavané mesto. To si teda píšte, že základy parkúru a free runningu položili mestské deti bez mobilov a adrenalínové športy tiež nie sú novým vynálezom.
Hovorme o vede 60)
WHO – dve tváre jednej agendy 1)
Dňa 2. až 3.decembra 2019 sa v sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Ženeve uskutočnila svetová konferencia WHO o bezpečnosti vakcín. Panelová diskusia priniesla vyjadrenia, ktoré stoja za pozornosť.
Logopedická abeceda 10)
Hláska Ž
V predchádzajúcich častiach našej logopedickej abecedy sme sa zameriavali na hlásky, ktoré robia deťom v predškolskom veku najčastejšie problémy. V dnešnej časti sa zameriame na ďalšiu hlásku – Ž.
Rodina a právo
Nebudem mať materské. Čo s tým?
Mnoho budúcich mamičiek, ale i mamičky, ktoré už majú dieťa, sa po zistení, že čakajú bábätko, začne zaujímať aj o finančnú stránku tehotenstva. A tou je práve materská dávka. Niektoré o tom premýšľajú vopred, iné naozaj až vtedy, keď zistia, že sú tehotné. Následne príde často nepríjemné zistenie, že nárok na materské mať nebudú. A pýtajú sa prečo? Dá sa s tým niečo robiť? A ako mám postupovať ja, keď iné nárok na materské majú a ja nie?
Zastavenia nad výchovou 27)
Niekedy neľúbim. Som normálna?
Okolo každej sociálnej skupiny sa tvoria mýty, predsudky a stereotypné očakávania. Mamy sú opradené ružovými nadýchanými obláčikmi nehynúcej lásky, nekončiacej trpezlivosti, krehkej nehy, bezpodmienečného prijatia a láskavej starostlivosti.
Hovorme o školstve
V lavici sedí telo, nie mozog
V tejto rubrike často spomínam, že telesná zdatnosť je základ pre úspech v škole. Prečo nie je jedno, čo sa týka školy, keď je dieťa nemotorné a nemá kondíciu? Dnes si vysvetlíme, ako telesné funkcie ovplyvňujú tie poznávacie.
Školička ľudských hodnôt
Súcit náš každodenný
V posledných desaťročiach sa západná psychológia veľmi zaoberá východnými filozofickými či náboženskými pohľadmi a snaží sa niektoré postoje a techniky používať v terapeutických programoch. Vďaka tomu sa začalo vo väčšej miere hovoriť aj o liečivej sile súcitu. O súcite so sebou samým. Dozvedáme sa, že bez skutočného súcitu so sebou samým sa nedá vyliečiť bolesť našej duše, no a vlastne ani choroby nášho tela. Veď koľko telesných strastí spôsobujú psychické príčiny? Niektorí tvrdia, že práve psychika má veľký podiel na fyzickej bolesti.
Zo sveta homeopatie 4)
Homeopatia a alergie
Alergie sa stali fenoménom súčasnej doby. Štatistiky to uvádzajú jasne, postihujú už každého tretieho človeka a zvyšujúca tendencia ich výskytu sa zaznamenáva najmä u detí. V súvislosti s tým sa hovorí o viacerých možných príčinách. Cieľom tohto článku je poukázať na možné riešenie alergických problémov, ktoré so sebou prináša homeopatická liečba.
Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 6)
Chudnutie z pohľadu tradičnej čínskej medicíny
Chudnutie – večná téma žien. Popísalo sa o nej už neskutočne veľa článkov a zaiste sa ešte napíše. Zaručené diéty, o ktorých už väčšina ľudí vie, ako z dlhodobého hľadiska nefungujú a môžu poškodiť zdravie, striedajú odporúčania výživových poradcov. Nejedna žena v nich stráca prehľad a nevie, k čomu sa prikloniť. Jediné, po čom túži, je cítiť sa byť krásnou a príťažlivou. Ako sa na chudnutie pozerá tradičná čínska medicína?
Rodičovstvo? Tápame v ňom!
Kontaktné, lenivé, rozumné, praktické, zdravé, podnikavé, pomalé, pozitívne, intenzívne, ekologické, helikoptérové, rešpektujúce. Tieto prívlastky označujú modely rodičovstva, ktorých prvky praktizujete aj vy. Len možno o tom neviete.
Nakupujete na bazároch?
Deti neuveriteľne rýchlo rastú a za tých pár týždňov väčšinu vecí skutočne nestihnú obnosiť či zničiť. Určite sa už aj vám stalo, že ste v pondelok kúpili balenie piatich tričiek a kým ste dieťaťu obliekli v piatok posledné, už bolo malé. Pozreli ste sa na štítok, či sa to tričko nezbehlo v praní, lebo neveríte, že drobec tak vyrástol. Čo s tými vecami? S hračkami, ktoré nezaujali? S plienkami, z ktorých už deti vyrástli? A s kočíkom, ktorý ešte niekomu určite poslúži? Odpoveď je BAZÁR.
Ekohry do prírody pre našich najmenších
Máte doma malé dieťatko a hľadáte aktivity, ktoré by boli eko a zároveň dieťa bavili? V rubrike Ekorodina vám prinášame zopár tipov.
Dieťa č. 2 – 3/2020 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na celom Slovensku (distribúcia aktuálneho čísla začala 3. februára 2020). Môžete si ho však aj predplatiť, a to nielen na Slovensku (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať aj tu.
Špeciálna ponuka: Ak máte záujem objednať si spolu s ročným predplatným časopisu Dieťa aj publikáciu Mgr. Petra Tuhárskeho Hovorme o očkovaní… a nebojme sa pýtať, môžete ich spolu získať výhodnejšie. Viac informácií a objednávka tu.
Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za priazeň.
Foto 123rf.com
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok