Aktuálne Dieťa č. 6 – 7/2022 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 6 – 7/2022

Aktuálne Dieťa č. 6 – 7/2022

Dieťa č. 6 – 7/2022 prináša aj tieto témy:

Cestujeme s dojčiatkom

Konečne ste sa ako-tak zžili doma s bábätkom, dojčenie vám pomáha v starostlivosti a vy by ste už radi vyrazili trošku za hranice všedných dní. Môžete vyraziť na krátku vychádzku, celodenný výlet, viacdňovú návštevu rodiny, ale aj na dovolenku. Poradíme vám, čo by sa vám mohlo na dovolenkových cestách s dojčiatkom hodiť.

Regenerácia po cisárskom reze
z pohľadu fyzioterapeutky

Chirurgická forma pôrodu – cisársky rez (sekcia) je veľká brušná operácia. Ak je takáto forma pôrodu plánovaná, je dôležité, aby sa maminka dôkladne pripravila na obdobie po cisárskom reze. Šestonedelie po takomto príchode bábätka na svet je náročnejšie ako po prirodzenom pôrode. Budúce maminky zväčša nedostanú relevantné informácie o tom, čo predstavuje pôrod cisárskym rezom. A to je veľká škoda, pretože mnohé by sa na pôrod sekciou vopred pripravili. Áno, aj na takýto pôrod sa dá do určitej miery nachystať, a to najmä na obdobie po ňom. Určite je prospešné vopred vedieť, ako sa má maminka po takomto zákroku správne postaviť, ako si má správne ľahnúť, ako si má pridržať jazvu, ako dýchať, ako sa treba postarať o jazvu. Práve o takéto informácie sa s vami podelíme.

Prečo bábätká plačú?

Bábätko komunikuje so svojimi rodičmi okrem iného aj plačom. Upozorňuje tak na stresovú situáciu, v ktorej sa nachádza.

Maznavá reč nie je len roztomilá
Mohla by dieťaťu pomôcť s tvorením slov

Nová štúdia naznačuje, že ak rodičia pri komunikácii so svojím dieťaťom používajú maznavú reč, pomáhajú mu naučiť sa, ako reč produkovať.

Syndróm zosadeného princa
O detskej žiarlivosti

Predstavte si, že ste kráľovskou dcérou či synom na svojom kráľovskom dvore. Žijete väčšinou spokojným a šťastným životom. Možno ste si už stihli zvyknúť na to, ako to na dvore chodí. A zrazu – do kráľovstva vstúpi nový človek… A nielen tak hocikam. Infiltrovalo sa to priamo do kráľovskej rodiny…

Prečo je dôležité zníženie hmotnosti pred otehotnením?

Ak chcete mať zdravé tehotenstvo, treba sa zamerať na vaše zdravie ešte pred počatím. Dosiahnutie zdravej hmotnosti pred tehotenstvom dokáže zvýšiť vašu šancu otehotnieť a minimalizovať riziko komplikácií počas tehotenstva.

Rodina a právo
Príspevky na bábätko

Čakáte bábätko a pýtate sa, o ktoré peňažné príspevky si môžete požiadať v súvislosti s narodením bábätka? Ktoré lehoty nezmeškať? Aký je postup pri jednotlivých príspevkoch? A od koho si tieto peňažné príspevky môžete žiadať?

Hovorme o vede 74)
Hepatitída B

Zápal pečene (hepatitída) môže mať rôzne príčiny, okrem iného autoimunitné, ale najčastejšou je vírusová infekcia.

Čítajme si interaktívne 9)
Nezabúdajme na klasické rozprávky!
Pomáhajú pochopiť svet

Stalo sa vám, že čítate knižku a spolu s dieťaťom cítite zadosťučinenie, keď princ konečne prebudí Snehulienku, Popolušku ten jej nájde a ježibaba skončí v peci? Prečo nás klasické rozprávky stále priťahujú? Odpoveď je jednoduchá. Okrem toho, že sa v nich nikto zbytočne nevykecáva, vysielajú nádej. Dobro víťazí, zlo je porazené a my môžeme ísť v pokoji spať. Nuž a na dieťa to pôsobí rovnako.

Škola, ktorá rešpektuje jedinečnosť všetkých detí bez rozdielu

Inkluzívne vzdelávanie na Slovensku má podporu rodičov aj odbornej verejnosti. Aká je realita?

Rodičovská škola
Intuícia vo výchove

„Keby som tak aspoň rozumela, čo sa deje!“ – zvykla som si občas povzdychnúť, keď môj malý syn robil veci, ktoré som nevedela nijako uchopiť. Hádzal sa na zem do mláky, inokedy kričal a zúril. Prečo „mi“ to robí? Keď už som to nevedela zmeniť, chcela som tomu aspoň porozumieť. A to bol začiatok mojej profesionálnej pedagogickej cesty.

Môže sa stať, že…
… bez morálneho kompasu si človek ospravedlní čokoľvek

Verím, že mnohých, podobne ako mňa, dianie vo svete nedesí do takej miery ako jeho dopad na správanie ľudí. Akoby každá stresová či vypätá situácia v nás vyvolávala len jediný obranný mechanizmus – hnev a agresiu voči druhým, ktorí s nami nesúhlasia alebo sú podľa nás (či skôr médií) príčinou zhoršenia situácie.

Umenie vedomého vzťahu 9)
Zodpovednosť za deti počas rozvodu

„Požiadali ma, aby som napísal článok o skúsenostiach detí, ktorých rodičia prechádzajú rozvodom, a o tom, ako im čo najlepšie pomôcť. Prešiel som tým ako rodič, takže som to nemohol odmietnuť, v presvedčení, že moje osobné aj klinické skúsenosti môžu pomôcť iným,“ píše na úvod článku Yehuda Tagar.

Logopedická hra

Pre deti sme pripravili sériu logopedických hier, ktoré ich pomôžu naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ, K, F a R. Tie nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa na deti čakajú logopedické hry, prostredníctvom ktorých si dokážu hravou formou tieto hlásky precvičiť. Logopedickou hrou ich každý mesiac budú sprevádzať naši kamaráti Samo a Hláska.

Zo sveta homeopatie 18)
Problémy a zápaly očí

Hovorí sa, že oči sú zrkadlom duše. Odrážajú sa v nich naše pocity aj nálada. Očami tiež pozorujeme a vnímame svet okolo seba. Tak ako malé deti veria, že sa stanú neviditeľnými, keď zavrú oči, ľudia veria tomu, že uniknú skutočnosti, keď sa na ňu nebudú pozerať. Doslova.

Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 18)
Jedlo, ktoré ladí 3)
Leto v červenom šate

Kým počas jari dynamická teplá jangová čchi pomaly narastala, v lete jang neúprosne zosilnieva. Podobne ako čerstvo založený oheň, pomaly sa vzmáhajúci a bojujúci s drevom, ktoré nasiaklo vlhkosťou, až vplyvom suchých dní tento oheň zmohutnie, podporený konármi, ktoré doň vkladáme. Dni sú dlhé, slnečného svitu je veľa a my, ako každý rok, zaznamenávame letný slnovrat – najdlhší deň v roku. Uprostred svätojánskej noci zvykli už odpradávna nielen poletovať svätojánske mušky, ale aj dovysoka vyšľahávali ohne symbolizujúce silu slnka v jeho najväčšej podobe.

Školička ľudských hodnôt 8)
Vďačnosť a optimizmus

Hoci prázdniny sú za dverami, vychovávanie detí k pozitívnym vlastnostiam žiadne veľké voľno ani dovolenku nepozná. Priaznivé situácie a okamihy, počas ktorých možno detičky priučiť dobrej veci, k nám neprichádzajú podľa kalendára. A tak ani naša školička nemá prázdniny a zavítala k vám aj počas letných dní.

Dajme deťom priestor na učenie a rast

Jadrom dánskej filozofie rodičovstva je koncept známy ako zóna najbližšieho (proximálneho) vývoja. Jeho autorom je Lev Semionovič Vygotskij, ruský vývojový psychológ. Teória v podstate hovorí, že dieťa potrebuje na učenie a vývoj správne množstvo priestoru v zóne, ktorá je preň vhodná, s primeranou pomocou.

Čítanie s deťmi?
Tri v jednom: úžas, radosť, rozhovor

Najčastejšími argumentmi popularizačných článkov o rodičovskom čítaní deťom bývajú: deti budú múdrejšie, deti budú mať rozvinutejšiu slovnú zásobu, deti získajú šancu na lepšie známky v škole. Áno, tieto argumenty platia, ale na jedného z dvojice čítajúcich – dieťa a rodič – sa pri nich zabúda: na rodiča. Z rád odborníkov sa pravidelne dozvieme, čo z toho každodenného čítania má to maličké, ale nedozvieme sa, čo z neho má ten (nezriedka na smrť) unavený rodič.

Hovorme o výžive 8)
Dobroty do batôžtekov malých cestovateľov

Leto, to je obdobie dovoleniek a výletov, keď cestujeme naprieč našou krásnou krajinou, prípadne vyrážame tiež južnejšie, k horúcemu slnku. Tipov na nespočet úžasných dovoleniek by sme spoločne vymysleli určite veľa, ale dnešným článkom sa zameriame na to, čo zbaliť deťom do batôžteka, ak sa vydáme do kopcov a na lúky, za kúzlom drevených rozhľadní, kamenných hradov, vysoko položených studní v horách. Ako vyskladať desiate na cesty, aby deťom v polovici výletu nedošiel dych? Aby sa tešili, pretože dobroty v batôžteku povznášajú výlet k samotným hviezdam? Ako jedlo pripraviť, aby sa v polovici cesty neroztopilo, zachovalo si štruktúru a lákavý vzhľad? Čo, naopak, nebrať vôbec a nechať teda skôr ako desiatu na doma? O tom a ešte niečo navyše v našom dnešnom článku.

6 esenciálnych olejov na dovolenkové cesty

Samozrejmou výbavou dovolenkovej batožiny je aj lekárnička. Snažíme sa mať so sebou z každého rožka troška, aby nám nič nechýbalo, ak by nás zaskočila choroba, úraz či nepohoda. A čo esenciálne oleje? Majú aj tie miesto vo vašej výbave na cesty? Predstavíme vám aspoň šesť esenciálnych olejov, ktoré sa môžu hodiť každému cestovateľovi.

 Dieťa č. 6 – 7/2022 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok