Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2021 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2021

Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2021

Magazín Dieťa č. 8 – 9/2021 prináša aj tieto témy:

Tehuľky by sa mali vyhýbať mačkám
Pravda alebo mýtus?
Ak vás zaujíma, či je pravda, že tehotné ženy by sa mali vyhýbať mačkám kvôli tomu, že ich výkaly môžu spôsobiť vrodené poruchy plodu, máme pre vás celkom prekvapujúcu odpoveď – áno a aj nie.

Kedy osídľujú baktérie črevá bábätka?
Črevné baktérie sú v ľudskom tele nevyhnutné pre trávenie a celkové zdravie, to je už dnes všeobecne známa skutočnosť. Kedy však začínajú baktérie osídľovať črevá bábätka?

Pozrime sa mu na zúbky
Zúbky dieťatka sa vyvíjajú už v maternici. No a po jeho narodení je po pár mesiacoch všetkých 20 zúbkov pripravených postupne vykuknúť na svet.

Spomienky na starostlivosť o dieťatko
Ako letnú oddychovku vám dnes prinášame obzretie za starostlivosťou o dieťa koncom päťdesiatych rokov 20. storočia. Pripomenieme si postrehy starostlivého otecka Karela Ptáčnika, ktorý svoje skúsenosti opísal v knihe Ta maličká, ta je má.

Čítajme si interaktívne 4)
Poďme spolu do knižnice!
Chodiť do knižnice s dieťaťom od raného veku je preň veľká skúsenosť. Obzvlášť v dobe tabletov. Presná veková hranica, keď nastane najvhodnejšie obdobie na prvú návštevu knižnice, nejestvuje. Nepomôže magická formulka alebo matematický vzorec. Len rodičovská intuícia.

Rodičovská škola
Ako hovoriť s dieťaťom v období vzdoru
Obdobie vzdoru. Možno ste sa už stretli s týmto pomenovaním jednej z vývinových fáz dieťaťa. „Nie!“ je slovo, ktoré počujete častejšie ako všetko ostatné. Od jednoduchého odvrátenia hlavy až po kompletnú scénu s revom a hodením sa o zem – odmietanie a vzdorovanie nadobúda najrozličnejšie podoby a intenzitu.

Hovorme o vede 69)
Vakcíny protiCOVID-19  3) – Pre koho vlastne?
Vláda SR presadzuje celoplošné očkovanie všetkých občanov nad 12 rokov proti COVID-19. Pre koho je však toto experimentálne očkovanie vôbec vhodné?

Umenie vedomého vzťahu 4)
Matka a syn
Yehuda Tagar: „V minulom čísle Dieťaťa som písal o vzťahu otca a syna. Dostal som otázku, či by som mohol napísať článok aj o matke a synovi. Keďže som synom matky a poradcom pre synov mnohých ďalších matiek, súhlasil som.“

Logopedické pexeso
Pre deti sme pripravili sériu logopedického pexesa, ktoré im pomôže naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ktoré nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa na deti čakajú nové hlásky. Tie si môžu zbierať a vytvoriť si tak veľkú zbierku logopedického pexesa, ktoré im pomôže správne vyslovovať náročné hlásky. Pexesom deti v každom čísle časopisu sprevádzajú naši kamaráti Samo a Hláska. V tomto čísle Dieťaťa prinášame pexeso s hláskou Ž.

Zo sveta homeopatie 13)
Problémy batoliat
V období od jedného do troch rokov života sa dieťaťu otvára svet priamo pred očami. Je to dynamický a veľmi aktívny čas, keď sa rýchlo rozvíjajú pohybové a psychické funkcie, zmysly aj reč. Dieťa je už nezávislé, dokáže samo chodiť, behať, narábať s vecami. Je to veľká zmena oproti prvému roku života, dojčenskému obdobiu. Zároveň sa mení aj kategória problémov, s ktorými prichádzame s batoľaťom k lekárovi. Z tých bežnejších sú to okrem ochorení dýchacích ciest hlavne infekčné zápaly uší a očí, problémy s prerezávaním zubov a vzhľadom na to, že batoľa je už dostatočne pohyblivé, no ešte neskúsené, dochádza aj k častým úrazom.

Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 13)
Ženský cyklus 4)
Predmenštruačná fáza
Nie nadarmo sa predmenštruačná fáza zvykne označovať za fázu čarodejnice, prípadne za kreatívnu fázu. Aj vy ste pocítili, akoby ste v tomto období sedeli na stoličke, pod ktorou si podkurujete? Hádžete samú seba a svoje blízke okolie do pece? ? Alebo, naopak, máte vtedy blízko k meditácii, hľadeniu do prázdna a ste spomalená? Muži bývajú často zo svojich premenených partneriek nahnevaní, zdesení a frustrovaní. Tí múdrejší si zvykli a berú túto fázu s humorom a nadhľadom. Prípadne sa stiahnu, aby nedostali „pre nič za nič po ňufáku“. Vezmime si špeciálny kaleidoskop a poďme sa pozrieť na to, čo sa v predmenštruačnej fáze odohráva v ženskom tele z pohľadu fyziológie i energetiky.

Hovorme o výžive 3)
Cukor v jedálnom lístku našich najmenších
Cukor v detskom jedálnom lístku, sama to dobre poznám. Deti sa s obľubou zletia na dobroty ako osy na bonbón. Potreba sladkej chuti je nám prirodzene vlastná od prvého nadýchnutia. So sladkou chuťou sa rodíme na svet. Však aj materské mlieko, ktoré saje novorodenec z matkinho prsníka, je sladké. Je však rozdiel, či ponúkneme dieťatku zdravé, šťavou naplnené ovocie alebo maškrtu, ktorá nemá so zdravou stravou nič spoločné. Všetky tie sušienky, oblátky, mliečne čokolády, bonbóny a koláčiky, ale aj sladké raňajkové cereálie, ochutené jogurty, zmrzlina, džúsiky a limonády, ktorými sa teraz cez leto detský jedálny lístok len tak hemží. Sama som maminkou, ktorá hľadá kompromis. Maminkou, ktorá nechce, aby bol syn stranou od ostatných maškrtiacich detí. Akokoľvek, rovnako ako aj v živote, aj tu si treba vybrať zlatú strednú cestu, ktorá nás síce tu a tam zavedie do sladkej cukrárne, aby sme si potom pre zmenu od rafinovaného cukru na chvíľku oddýchli.

Rodina a právo
Výživné na dieťa v otázkach a odpovediach
Sú životné situácie, ktoré sú náročné. Určite medzi ne patrí i to, keď rodičia dieťaťa spolu nežijú a riešia finančnú stránku týkajúcu sa dieťaťa. Koľko bude rodič, ktorý s dieťaťom nežije, prispievať na výživu dieťaťa? Čo všetko sa zohľadňuje pri určení výšky sumy výživného? Ako postupovať, keď sa rodičia nevedia dohodnúť na výživnom? Kedy je možné výživné na dieťa vymáhať? Odpovieme na časté otázky rodičov.

Hovorme o školstve
Plánované zmeny v školstve 2)
Inkluzívne snahy sa nezameriavajú len na deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Hocijaké dieťa, ktoré je niečím iné, nezapadá do nášho „štandardizovaného“ školstva. Individualizácia však nie je určená len pre deti so špeciálnymi potrebami. Profitovať budú aj „bežné“ deti.

Školička ľudských hodnôt 3)
Ako rozvíjať emočnú inteligenciu detí
Ochota pomáhať a usilovnosť
Teraz sa budeme v našej Školičke ľudských hodnôt zaoberať ochotou pomáhať a usilovnosťou. Tieto vlastnosti sa spájajú s niekoľkými ďalšími – napríklad so schopnosťou empatie, láskavosťou, nesebeckosťou či s vytrvalosťou (tou sa budeme osobitne zaoberať nabudúce). Ako ďalej uvidíme, súvisia aj s čestnosťou a pravdovravnosťou, ktoré sme minule označili za základ všetkých cností. Pestovaním týchto dobrých vlastností rozvíjame emočnú inteligenciu svojho dieťaťa. Keďže tieto ľudské hodnoty sú navzájom prepojené, ak budeme dieťa cibriť v jednej z nich, postupne začne napredovať i v prejavovaní iných cností.

Anita Holá: Ľudová slovesnosť dieťa nielen rozrozpráva, ale podnieti aj jeho tvorivosť a fantáziu
Materinskú reč si dieťa osvojuje od najútlejšieho veku. Jej zákutia, tajomstvá a krásu mu sprostredkúvame intuitívne, ale aj prostredníctvom tradíciou overených literárnych žánrov. Sú ľudové rozprávky stále nenahraditeľné? V čom tkvie čaro ľudovej slovesnosti? Ako rozvíjať lásku k jazyku? Prečo sa aj dnešné deti okamžite namotajú na riekanky, hádanky a pesničky? O tomto všetkom nám porozprávala Anita Holá, vyslaná učiteľka slovenského jazyka na krajanskej škole v Budapešti.

Veľká prázdninová prestávka
Učiť sa s deťmi cez prázdniny?
Večná dilema rodičov: Mám niečo robiť so svojím dieťaťom cez prázdniny? Nejaké úlohy, trénovanie? Doučovanie? Alebo by si malo celkom oddýchnuť? Je to v poriadku, ak dva mesiace nebude „školu“ ani vidieť?

Ako sa vyvíja dieťa podľa Dr. Márie Montessori
Dr. Mária Montessori – žena, ktorá spôsobila revolúciu vo svetovom vzdelávacom systéme. Žena, ktorú svojho času vítali európske kráľovské dvory a stretla sa s najväčšími „duchmi“ svojej doby, akými boli Thomas Edison, Graham Bell či Mahátma Gándhí. Žena, ktorá bola počas svojho života dvakrát nominovaná na Nobelovu cenu za mier, a o ktorej písali v The New York Times v roku 1913 ako o žene ktorá spôsobila revolúciu vo svetovom vzdelávacom systéme.“

Esenciálne oleje pre zdravie a krásu vlasov
Viete, že esenciálne oleje dokážu zlepšiť zdravie vlasov a vlasovej pokožky? Ak hľadáte účinných pomocníkov, ktorí napomôžu zdravému rastu vlasov, dodajú im silu a lesk, skúste siahnuť práve po esenciálnych olejoch.

Ekorodina
Pridajte sa k ekoaktivistom!
Čo môžete urobiť pre budúcnosť svojich detí
V rozhovore s jednou z iniciátoriek petície Za klímu, za budúcnosť sa hovorilo aj o tom, ako každý z nás má možnosť ovplyvňovať vývoj klimatickej krízy. Spomínalo sa vegánstvo, spomínala sa pomalá móda. Na záver dostala otázku, akú jednu najdôležitejšiu vec by poradila ľuďom, aby pre našu klímu urobili. Odpovedala: „Staňte sa klimatickým aktivistom.“

Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za priazeň.

Foto 123rf.com

Dieťa č. 8 – 9/2021 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok