Dieťa č. 8 – 9/2024 prináša aj tieto témy:
Ako sa pripraviť na pôrod?
Chcete absolvovať predpôrodnú prípravu spolu s inými ženami na prezenčnom kurze, alebo vám skôr vyhovuje pripraviť sa na pôrod v pohodlí domova? Téma prípravy na pôrod je veľmi široká a nesmierne dôležitá. Poradíme vám, čo všetko by malo byť súčasťou prípravy na pôrod.
Spánková poradňa Spinkaj bábo
Odhaľujeme tajomstvá detských chronotypov
Poznajte medvede, vlky, levy a delfíny
Spí vaše dieťa ako lev alebo ako medveď? Táto otázka sa vám môže zdať zvláštna, ale možno sa za ňou skrýva riešenie, ako mať vyrovnané a zdravé dieťa. Každé dieťa má už od útleho veku svoj jedinečný spánkový profil a existuje jasný rozdiel medzi rannými a nočnými spáčmi. Vo veku od 3 do 5 rokov sa rytmus spánku a bdenia postupne prispôsobuje rytmu slnka. Naše vnútorné biologické hodiny sa však len málokedy dokonale držia tohto 24-hodinového systému. Dvaja jedinci tak môžu mať úplne odlišný životný rytmus. A verte, že niektoré profily sa môžu objaviť veľmi skoro. Tieto spánkové profily sa nazývajú chronotypy a poznaním špecifík svojho chronotypu si môžete optimálne naplánovať svoj deň.
Poradňa detskej fyzioterapie
Deti a plávanie očami fyzioterapeutky
Voda je pre deti prirodzeným prostredím z mnohých dôvodov. Od prenatálneho vývoja cez fyzikálne vlastnosti vody až po psychologické a emocionálne faktory – všetky tieto aspekty prispievajú k tomu, že deti vo vode nachádzajú pohodlie, bezpečie a radosť. Plávanie a hry vo vode nie sú len zábavou, ale aj dôležitým prostriedkom na zdravý fyzický a psychický vývoj dieťaťa. Pre rodičov je preto dôležité vytvárať bezpečné a podnetné vodné prostredie, ktoré podporuje deti v objavovaní a rozvoji ich schopností.
Poradňa materstva a dojčenia
V tomto čísle magazínu Dieťa odpovedáme na otázky ohľadom správneho uskladnenia odsatého materského mlieka. Poradíme vám aj, čo robiť, ak dojčíte a dojčenie si chcete udržať, no musíte absolvovať operačný zákrok, pričom budete musieť niekoľko dní zostať v nemocnici.
Prečo sa hrať s bábätkami?
Chcete, aby vaše deti vyrastali zdravo, boli šťastné a inteligentné? Hrajte sa s nimi. Hranie responzívnych hier s najmenšími detičkami podporuje ich zdravý vývoj.
Zdravý = sterilný
Vedecké tvrdenia, podľa ktorých sú bábätká osídlené baktériami už v maternici, nie sú pravdivé. Výskum podporovaný deviatimi projektmi financovanými EÚ odhalil chyby v koncepcii fetálneho mikrobiómu a dospel k záveru, že baktérie zistené v tkanivách plodu pochádzajú z kontaminovaných vzoriek odobratých z maternice. Výsledky výskumu boli uverejnené minulý rok v časopise Nature. Tvrdenia, že ľudský plod, placenta a plodová voda sú v zdravom tehotenstve osídlené mikrobiálnymi spoločenstvami, zostávajú predmetom diskusií.
Na ceste za životom bez ekzému
Prečo povedať kortikoidom nie
Téma kortikoidov v liečbe ekzému je veľmi kontroverzná. Spoločnosť sa delí na dva tábory – zástancov a tých, ktorí ich odmietajú a majú na to svoje dôvody. Aby sme však mali vo veciach jasno – v tomto článku zo seriálu o ekzéme hovoríme o kortikoidných a kortikosteroidných mastiach, ktoré sú ekzematikom predpisované na „liečbu“ zápalov na pokožke.
Hovorme o vede 86)
Chrípka
Máloktoré ochorenie tak názorne ukazuje rozkol medzi odporúčaniami a dátami, technokratickým myslením a zdravým rozumom, hygienikmi a národom, ako práve chrípka. Každý rok odborníci odporúčajú očkovanie proti chrípke, a to napriek vcelku slabým výsledkom. Tí istí odborníci ešte stále odporúčajú očkovanie proti COVID-19 preparátmi s katastrofálnym záznamom hlásených nežiaducich účinkov. Väčšina slovenskej populácie tieto odporúčania ignoruje, a to aj v radoch odbornej verejnosti. Príznačný bol „pandemický“ rok 2010, keď sa v banskobystrickej nemocnici nechalo proti chrípke zaočkovať necelých 6 % zdravotníkov. Profesor Peter Doshi, editor prestížneho časopisu BMJ, písal v roku 2013, že v prípade chrípky marketing vyhráva nad vedou. Pozrime sa teda na túto tému podrobnejšie.
Bylinková škola matky zeme
Ako budovať imunitu detí počas leta
Silný imunitný systém je pre vývoj a celkové zdravie nevyhnutný. Imunita chráni dieťa pred infekciami a má dôležitú úlohu v mnohých fyziologických procesoch, ako sú regenerácia tkanív, hojenie rán, rýchla regenerácia po ochoreniach či zabezpečenie celkovej homeostázy. Počas leta máme najlepšiu príležitosť zoceliť naše deti, nasýtiť ich dostatkom slnečnej energie a energie zeme. Ako nám v tom môžu pomôcť bylinky?
Glukózový senzor – revolúcia v manažmente diabetu
Používanie glukózového senzora mení prístup k liečbe, resp. k manažmentu ochorenia diabetes mellitus 1. typu, 2. typu aj iných foriem diabetu, ako je napríklad gestačný (tehotenský) diabetes u diabetičiek liečených inzulínom. Týka sa to nielen tých diabetikov, ktorí pri liečbe používajú inzulínovú pumpu, ale aj tých, ktorí pri liečbe používajú inzulínové perá. „Mojej dcére diagnostikovali diabetes 1. typu v auguste 2011. Už koncom roka sme s manželom upadli do stavu totálneho zúfalstva a beznádeje, lebo sme vôbec nerozumeli hodnotám glykémie, ktoré sme dcére merali. Nič z toho, čo nám lekári sľubovali – že budeme hodnoty glykémie merať „len“ 4× denne, prípadne vôbec, sa nestalo. Nenašli sme odvahu neodmerať jej glykémiu ani na jeden jediný deň. Vtedy som náhodou na internete našla informáciu o glukózovom senzore. Všetko si, samozrejme, pacient hradil sám a predpokladám, že preto sa tieto informácie nedali od lekárov získať. Mojej dcére, ktorej sme v tom čase inzulín podávali ešte pomocou inzulínových pier, sme začali kupovať glukózové senzory,“ píše na úvod článku Mgr. Jarmila Šimková, autorka seriálu Akadémia diabetu.
Intímna hygiena dospievajúcich dievčat
Vaginitída (zápal sliznice vagíny) patrí časté gynekologické ochorenia dospievajúcich dievčat. Môže ju zapríčiniť nesprávna či nedostatočná hygiena, ktorá negatívne ovplyvní prirodzenú rovnováhu prostredia vagíny.
Bachova kvetová terapia z pohľadu celostnej medicíny
Teóriu kvetovej terapie vyvinul a detailne prepracoval Dr. Edward Bach, ktorý miloval ľudstvo a rovnako aj rastlinnú ríšu. Spojenie oboch jeho vášní vyústilo v rokoch 1928 až 1936 do detailného rozpracovania teórie kvetových esencií a ich pozitívneho vplyvu na psychické a emocionálne zdravie človeka. „Bachove kvapky používam hlavne na psychické a emocionálne ťažkosti. Buď samostatne, alebo ako doplnok k homeopatickej liečbe. Stretla som sa však aj s názormi terapeutov, ktorí zaznamenali pozitívne účinky Bachových kvapiek na fyzické ťažkosti. Keď vezmeme do úvahy celostný prístup, nemôžeme oddeliť dušu od tela. Ak niekto ochorel, ochorel ako celok (telo, duša, psychika) a treba ho liečiť komplexne,“ uvádza PhDr. Daniela Danišová Dubajová, SAKHom., autorka článku.
Deti v sieti
Pre zdravé detstvo aj v digitálnom veku
„Preprogramovali sme detstvo a vytvorili sme epidémiu duševných chorôb.“ (Jonathan Haidt)
Po viac ako desaťročí stability alebo zlepšenia sa duševné zdravie dospievajúcich v roku 2010 prudko zhoršilo. Miera depresie, úzkosti, sebapoškodzovania a samovrážd prudko narástla a v mnohých ukazovateľoch sa viac ako zdvojnásobila. Masová migrácia detstva do virtuálneho sveta vážne narušila sociálny a neurologický vývin detí. Následky sú devastujúce: sociálna úzkosť, spánková deprivácia, fragmentácia pozornosti a rozvoj závislostí. Sociálny psychológ Jonathan Haidt, nesmierne znepokojený nárastom úzkosti a depresie u dospievajúcich, napísal knihu The Anxious Generation (Úzkostná generácia). V knihe sa venuje tomuto silnejúcemu fenoménu a jeho priamu príčinu vidí v preprogramovaní detstva: dnešné deti sa prestali hrať, pričom hra sprevádza ľudské i zvieracie mláďatá od nepamäti a je nevyhnutná pre ich vývin, a nahradili hru smartfónmi. Detstvo založené na hre (angl. play-based childhood) sa zmenilo na detstvo založené na smartfónoch (angl. phone‑based childhood). Našťastie, ešte nie je neskoro zmeniť smer. Spoločnými silami môžeme vrátiť detstvo do skutočného sveta.
Môže sa stať, že deti sa stanú otrokmi svojho strachu
Ako riešite obavy a strach detí? Presvedčíte ich, že sa nemajú čoho báť, alebo, naopak, komunikujete o ich strachu dlhé minúty a hodiny? Ani jedna z možností však nie je účinná.
Logopedické domino – hláska L
Pre deti sme pripravili sériu logopedických domino hier. Pomôže im naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ a Z. V tomto čísle sme pre vás pripravili logopedické domino na Hlásku L.
Zo sveta homeopatie 31)
Prvá pomoc s homeopatiou
Pre rodičov malých detí je každá nehoda alebo choroba zdrojom väčších obáv. Predstavte si, že máte vo svojej domácej lekárničke prírodné riešenia, ktoré dokážu rýchlo a účinne pomôcť vašim deťom pri úrazoch, poštipnutiach a bežných ochoreniach. Homeopatia ponúka presne to – jemnú, ale účinnú pomoc bez vedľajších účinkov.
Výživa mamičky počas dojčenia
„Čoskoro po pôrode telo matky regeneruje, naberá silu, denne vyrába decilitre mlieka, čistí sa, vyrovnáva spánkový deficit, hormonálne zmeny. A v prvom rade sa potrebuje najesť. Sama si pamätám, ako na druhý deň po pôrode prichádzali návaly vlčieho hladu. Za nič som nebola vďačnejšia než za misku teplej kuracej polievky, jablkový závin, porciu večere, ktorá na mňa čakala, aby som si ju večer vychutnala – pri dieťati v posteli, aby som nemusela nikam odbiehať, variť,“ uvádza v článku zo seriálu Hovorme o výžive jeho autorka Mgr. Zuzana Švédová, DiS., nutričná terapeutka.
S Detským kardiocentrom pre zdravé srdiečko
Vrodené chyby srdca
Srdce je orgánom tela najčastejšie postihnutým vrodenými chybami s výskytom 6 až 8 novozistených prípadov na 1000 novonarodených detí. Prinášame vám základný prehľad o príčinách, výskyte, prejavoch a možnostiach liečby vrodených chýb srdca. Chyby postihujúce štruktúru a funkciu srdca detí vznikajú väčšinou v prvých ôsmich týždňoch tehotenstva. Rozsah postihnutia je od malých chýb bez klinických príznakov až po komplexné postihnutie srdca vyžadujúce skorý lekársky zákrok po narodení.
Ako rozvíjať emočnú inteligenciu detí 21)
Kreativita = tvorivosť
Tvorivosť a rozvíjanie tvorivosti detí je veľmi obľúbená téma u rodičov. Realizácia vlastných tvorivých nápadov, inšpirácií a riešení nám prináša spokojnosť a radosť. Preto aj deti, keď majú prichystané vhodné podmienky, väčšinou rady tvoria a my, rodičia, sa pri nich radi stávame kúskom svojho ja opäť deťmi, keď často neodoláme a tvoríme spolu s nimi. A tak by to malo byť. Ak chceme v deťoch povzbudiť tvorivosť, nestačí im iba hovoriť, aby tvorili. Treba im to ukázať.
Striedavá starostlivosť
„Ruku na srdce, milí rodičia. Čo viete o striedavej starostlivosti? Mamina, tatino? Dnes je to, povedala by som, celkom ‚trend‘, hoci nerada nazývam akúkoľvek starostlivosť o deti trendom. Najmä vtedy, ak je trend odpoveďou na nezdravú porozvodovú starostlivosť o deti. Tým chcem povedať, že v minulosti sa otcovia neangažovali toľko ako dnes. Veľa počujeme o tom, ako sa kedysi toľko mladých nerozvádzalo. Ako museli manželia všeličo vydržať a prekonať. Áno, je to tak. Ak berieme do úvahy iba ‚A‘. Fakt, že nejako prekonali ťažkosti. ‚B‘ už do úvahy tak často neberieme. Málokedy uvažujeme nad vplyvom nezdravého manželstva na deti. Nezriedka sa však v každej rodinnej histórii vyskytuje nefunkčné manželstvo, ktoré malo devastačný vplyv na deti v ňom vyrastajúce. Počas oslavy 60. výročia svadby svojej starej mamy som sa jej opýtala, aký je recept na to, aby manželstvo pretrvalo toľké roky. Zaskočila ma jej odpoveď: ‚Mici, stačí vydržať.‘ Neviem celkom, čo tými slovami myslela, no z príbehov viem, že prežila s mužom krušné chvíle a vzťahy s deťmi boli viac ako prerušené. Ťažko odhadnúť, čo by sa bolo stalo, aký vplyv by to bolo malo na deti, keby bola moja stará mama odišla od svojho muža. Čo však jednoznačne viem, je, že problém nie je problémom, no čo s tým urobíme, to je problémom. A tak to je aj s rozvodom, striedavkou a všetkým okolo vzťahov,“ uvádza psychologička Martina Mózsi na úvod rubriky Aby rozvod nebolel.
Matkovanie
Evolučná neteória
Najťažšie objekty vo vesmíre sú neutrónové hviezdy, čierne diery a očné viečka každej matky, ktorá uspáva svoje dieťa. A pravdepodobne v tomto polospánku, ktorý sa dá veľmi jednoducho navodiť medzi spievaním uspávaniek a natriasaním rozblázneného dieťaťa, nechápajúceho, čo s ním práve matka nacvičuje, vznikla nasledovná evolučná NEteória.
Kedy učenie chutí a aj kuchárky sa začnú usmievať?
„Variť do vedra na kuchynský odpad? To nikoho nebaví. Polievky nejedia, druhé, ako čo. Keď sú jogurty, tak o tom vie celá štvrť. Pomaranče podobne… Ako v rozprávke, keď značíte cestičku.“ Starosti, ktoré majú mnohé vedúce jedální. Na mnohých školách až tretina jedla končí v odpade. Príliš luxus. Príliš nezmyselné. Dá sa to zmeniť? O odpadoch, zdraví, pôvode potravín sa učia škôlkari aj stredoškoláci v rámci medzinárodného programu Zelená škola. A nielen učia, ale robia aj konkrétne kroky na zlepšenie fungovania škôl.
Waldorfáčik na cestách prírodou
Obrovou cestou
Doposiaľ sme vás na stránkach Dieťaťa sprevádzali rytmom roka a tým, čo sa robí najmä doma, no od tohto čísla budeme omnoho viac vonku v prírode, tak poďte spolu s nami zažiť svet v jeho kráse. Začíname rozprávkovou cestou obrovým lesom.
Dieťa č. 8 – 9/2024 vyšlo 1. augusta 2024 a v najbližších dňoch vám bude k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku, alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok