Byť na materskej je výzva | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Byť na materskej je výzva

Byť na materskej je výzva

Frustrovaná mamina v zafúľanom tričku, pendlujúca medzi bábätkom a sporákom. Nenechajme si o materskej dovolenke nalinkovať predstavu, s ktorou sa nestotožňujeme.

Vynosiť, porodiť, poskytovať kompletný servis bábätku a venovať sa väčšine vecí ako dovtedy. Tehotenské kilá, ak ich vôbec nazbierame, chceme okamžite zhodiť. Stali sa symbolom veľkého mínusu, frustrácie a neschopnosti prijať novú skutočnosť, že s príchodom dieťaťa vlastný život nekončí. Len ho začneme vnímať z inej perspektívy.

Preč s ideálmi

Byť na materskej a mať vždy upratané, navarené, nakúpené, na tvári hollywoodsky úsmev a bábätko kočíkované trikrát denne sa väčšinou nedarí. Príčiny sú rôzne, výsledok poznáme. Nervozita, depresia, čierne myšlienky. Možno aj preto je tradičná materská, ktorú trávime výlučne starostlivosťou o bábätko a domácnosť, na ústupe. Ženy sa na ňu pripravujú s odhodlaním venovať sa práci, vzdelávaniu, sebarozvoju a tohto plánu sa držia, hoci realita ich prinúti v menšej či väčšej miere improvizovať. K prirodzenej obave, že v práci ich vytesnia bezdetné kolegyne, patrí aj strach zo straty pracovných návykov. Mamy chcú zostať v kurze, lebo doba neposkytuje istoty a núti zamyslieť sa, ako zvládnu novú snahu zaradiť sa do pracovného kolobehu. Silnie aj spoločenský tlak. Slováci patria k tradicionalistom a materskú vnímajú ako súčasť rodinného života, no na druhej strane svoje postoje začínajú meniť s ohľadom na financie aj informácie o životnom štýle v iných krajinách. V súvislosti s perfektnou možnosťou zladenia rodinného a pracovného života obdiv zožína Škandinávia, kde sú rodičovské úlohy mužov a žien zosúladené, a po skončení materskej či otcovskej dovolenky nastáva pružné zaradenie naspäť do práce. V európskych tabuľkách hodnotiacich podporu rodičov obsadzujú slušné miesta tiež Nemecko a Rakúsko. Sú však aj krajiny, kde rodičovská dovolenka predstavuje pár týždňov a žena sa musí rozhodnúť, či do zamestnania nastúpi alebo mu dá zbohom. Áno, aj Slovenkám ich situáciu mnoho Európaniek závidí. Víziu zostať doma s dieťaťom a roky poberať rodičovský príspevok pokladajú za nedosiahnuteľný ideál napríklad Španielky. Ak sú zamestnané, bábätko musí v štyroch mesiacoch nastúpiť do jasličiek, no ak prácu nemajú, zostávajú doma bez akejkoľvek štátnej podpory.

Úpadok nehrozí

Na plnohodnotné strávenie materskej dovolenky bez pocitu, že sa obetujeme, možno stačí hŕstka trikov.

Pravidlo číslo 1 znie, že únavu, stres, ani dobrú náladu netreba zajedať, lebo sladkosti predstavujú veľkú hrozbu. Sú totiž chvíľkovým, ale najdostupnejším únikom z reality. Ani na materskej netreba zabúdať na povinné čítanie. Pri oživení si príbehov zo slovenskej klasiky nanovo získame dôkaz, že nie sme na tom vôbec zle. Svoje spraví aj trochu športu, hoci sme mu nikdy neholdovali. Vo forme nás udrží pravidelný prísun informácií, lebo svet ide ďalej, aj keď sa ten náš zúžil na mamičkovské povinnosti.

Na sebaľútosť, ktorá nás zaplaví pod vplyvom hormónov alebo pri pohľade na rozhádzané hračky, neumytý riad, treba kompletne zabudnúť, veď utierať slzičky už treba niekomu inému. Napokon vždy platí staré známe pravidlo o zachovaní pokoja, lebo aj to najukričanejšie dieťa sa raz unaví a potom zaspí.

Dana Ljubimovová Miháliková
Foto Pixabay.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok