Čo všetko (ne)viete o „cisaráku“? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Čo všetko (ne)viete o „cisaráku“?

Čo všetko (ne)viete o „cisaráku“?

Na Slovensku, rovnako ako aj v iných vyspelých krajinách, sa nájdu mamičky, ktoré inak ako pomocou cisárskeho rezu rodiť nechcú. Sú presvedčené, že tento pôrod je šetrnejší pre ne aj pre dieťa. Aká je však pravda?

PRIRODZENÝ (VAGINÁLNY PÔROD)
Lekári už roky zdôrazňujú, že pri pôrode bez komplikácií je prirodzený pôrod bezpečnejší. Dieťatko najskôr len pomaličky hlási, že sa chystá prísť na svet, kým sa pôrod rozbehne naplno. Všetko sa deje postupne vplyvom hormónov, ktoré máme v tele, teda tak, ako to zariadila „matka príroda“. Naše telo je na to prispôsobené a do pôrodu sa zapájajú všetky prirodzené mechanizmy, ktoré sú na to vybavené.
Prirodzený pôrod delíme na dve základné fázy. Prvá je otváracia (tzv. dilatačná), počas nej sa rozširuje kŕčok maternice. Druhá je tzv. vypudzovacia fáza – keď je kŕčok rozšírený, dieťa sa vypudí z maternice.

Výhodou prirodzeného pôrodu je to, že mamička je celý čas pri vedomí a vníma príchod dieťatka na svet. Okamžite po pôrode by jej ho lekári mali nahé položiť na telo, čo pomáha dieťaťu lepšie sa adaptovať na nové prostredie a zároveň matke rozvíjať materské inštinkty. Tento prvý kontakt podporuje rozvoj primárnej väzby, ktorá je nesmierne dôležitá pre ďalší život dieťaťa. Zároveň by malo prebehnúť samoprisatie, čím sa podporuje aj dojčenie. Matka sa po prirodzenom pôrode rýchlejšie zotaví a väčšinou nemá žiadne komplikácie.

Samozrejme, pôrod sa spája s bolesťou. Jej vnímanie však môžete účinne znížiť jednak tým, že dopredu viete, čo všetko sa bude pri pôrode diať (odbúra sa strach z neznámeho, ktorý zvyšuje aj vnímanie bolesti) a zároveň tým, že striedate polohy a praktiky, ktoré pomáhajú rýchlejšiemu otváraniu sa pôrodných ciest (napríklad pohupovanie sa na fitlopte, poloha v drepe, na štyroch, v predklone, sprchovanie teplou vodou, masáže) a správne predýchavate kontrakcie. Jestvujú aj medicínske prostriedky na uľavenie od bolesti – epidurálna analgézia.
Nevýhodou prirodzeného pôrodu je najmä to, že trvá dlhšie a nie sú vylúčené ani pôrodné zranenia s nutnosťou zašívania hrádze. Taktiež prispieva k inkontinencii moču – správnym cvičením však tento stav možno zvrátiť.

Vplyv na novorodenca

  • Ako dieťa prechádza pôrodnými cestami, vyvíja sa tlak na hrudník, čím sa rýchlejšie odstráni fetálna pľúcna tekutina. Ide o tekutinu, ktorú obsahujú pľúca dieťaťa pred narodením. Pri cisárskom reze práve pre fetálnu pľúcnu tekutinu môže mať dieťa problémy s dýchaním.
  • Sťahy maternice počas prirodzeného pôrodu pôsobia tak, že pomáhajú aktivovať vlastnú dychovú aktivitu bábätka po narodení.
  • Pri prechode pôrodnými cestami dieťa získava prospešné baktérie od matky – znižuje sa tak riziko vzniku alergických ochorení vrátane bronchiálnej astmy v detskom veku.
  • Popôrodná adaptácia je lepšia ako pri cisárskom reze. Dieťa je pri mame, hľadá jej prsník, okamžite využíva svoje inštinkty a rozvíja všetky zmysly (čuch, chuť, sluch, zrak a hmat).

Kedy sa neodporúča?
Vaginálny pôrod sa neodporúča vtedy, keď je dieťatko v nesprávnej polohe, matka ma úzku panvu a očakáva väčšie dieťa, počas tehotenstva nastali vážne komplikácie – dieťa nemá zabezpečený dostatočný prísun výživy a kyslíka, matka má rôzne ochorenia, ktoré by sa pri prirodzenom pôrode mohli skomplikovať alebo sa na začiatku pôrodu vyskytli komplikácie a treba ho urýchlene ukončiť, aby sa zachovalo zdravie aj život dieťaťa a matky – vtedy lekári siahnu po cisárskom reze.

CISÁRSKY REZ
Na rozdiel od vaginálneho pôrodu nejde o prirodzený dej, ale o operáciu. Lekári počas nej musia matku uviesť buď do celkovej narkózy (ktorá sama o sebe už môže byť riziková) alebo jej aplikujú tzv. spinálnu  anestéziu, pri ktorej žena ostáva pri vedomí, avšak od pása dole je „znecitlivená“. Následne prerežú kožu, podkožie, svalovú blanu, sval, pobrušnicu a maternicu, z ktorej vyberú dieťa. Potom musia jednotlivé vrstvy zase postupne zašívať. Keď sa rana hojí bez komplikácií, zhruba na siedmy deň sa vyberajú stehy.
Tak ako pri každej operácii, hrozí tu riziko infekcie, zlého hojenia rany, prípadne jej opakovaného „čistenia“, zašívania a podobne. Podľa lekárskych štatistík pri cisárskom reze je šesťnásobne vyššie riziko komplikácií ako pri klasickom pôrode.

Následne po pôrode musí matka stráviť dve hodiny na izbe pooperačnej starostlivosti. Dieťa s ňou nie je. Môže byť od nej odlúčené dokonca na 48 až 72 hodín! Kontakt „koža na kožu“ a samoprisatie hneď na pôrodnej sále v našich pôrodniciach po cisárskom reze sú veľmi nezvyčajné  až raritné, aj keď zo zahraničia je známe, že im v podstate nič nebráni, takže ak by bola ochota personálu pôrodnice, problém to nie je (za predpokladu, že cisársky rez prebehol bez komplikácií na strane matky aj dieťaťa)…

Matka sa po pôrode cisárskym rezom zotavuje oveľa dlhšie ako po prirodzenom pôrode – keďže rez je hlboký, vnútorné tkanivá a orgány potrebujú na zahojenie minimálne 6 týždňov. K najčastejším komplikáciám, ktoré môžu zotavenie ešte predĺžiť, prípadne poškodzujú matku natrvalo, patria embólia (upchatie cievy krvnou zrazeninou, ktoré so sebou prináša riziko úmrtia), poškodenie močového mechúra alebo tenkého čreva, infekcie, jazva sa môže zle hojiť.
Ženy po prvom cisárskom reze väčšinou aj druhé dieťa porodia takýmto spôsobom, aj keď nie je vylúčené, aby rodili prirodzene.

Vplyv na novorodenca

  • Deti narodené cisárskym rezom sú štyrikrát častejšie hospitalizované na jednotke intenzívnej starostlivosti.
  • Môžu mať problémy s dýchaním, nakoľko pľúca sa oneskorene očisťujú od fetálnej pľúcnej tekutiny.
  • Majú zvýšené riziko hypoglykémie.
  • Častejšie sa u nich vyskytuje závažná novorodenecká žltačka.
  • Väčšinou si nezažijú hneď po pôrode pocit „koža na kožu“, sú oddelení od matky, čo ich stresuje, frustruje, preto tieto deti zvyknú viac plakať, bývajú úzkostnejšie a viac chorľavejú.
  • Dieťa primárne kolonizujú nie baktérie od matky, ale od zdravotníckeho personálu a zariadenia.
  • Primárna väzba medzi matkou a dieťaťom sa nenadviaže okamžite, u matky sa neraz naplno nerozvinú prirodzené materské inštinkty, môže neskôr tápať v starostlivosti o dieťa, nie je si taká istá svojimi kompetenciami.
  • Oneskoruje sa nástup tvorby mlieka u matky a dojčenie – deti tak sestričky v nemocnici kŕmia glukózou, ale neraz aj umelým mliekom cez fľašku.
  • Deti narodené cisárskym rezom majú vyššiu chorobnosť s rizikom dlhodobých následkov. Viac trpia napríklad aj alergickými ochoreniami.

Monika Bothová

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok