Ekoškoláčik | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Ekoškoláčik

Ekoškoláčik

Podľa čoho vyberáte deťom školské pomôcky? Podľa kvality, ceny, dizajnu… No dá sa pri ich výbere dbať aj na životné prostredie?

Načo si dať pozor, aby sme deťom do tašky nenabalili toxický koktail?

Cielený nákup nám môže ušetriť nielen peniaze, ale aj životné prostredie. Predtým, ako podľahneme reklame a požiadavkám svojho dieťaťa na nové pomôcky, spravme si doma poriadok a pozrime sa, čo sa ešte dá využiť. Urobme si prehľad toho, čo z potrebných vecí máme doma a zároveň aj zoznam vecí, ktoré potrebujeme dokúpiť. S týmto zoznamom sa potom môžeme vybrať do obchodov.

Ak nám záleží na životnom prostredí, mali by sme si spraviť aj zoznam požiadaviek, ktoré by mali hľadané pomôcky spĺňať. Aj za rozumnú cenu môžeme nakúpiť environmentálne vhodné a k zdraviu šetrné pomôcky.

Ak sa vyberiete na nákupy napríklad do susedného Rakúska, s výberom vám môže pomôcť ekoznačka „Modrý anjel“ (der Blaue Engel).  Táto značka označuje produkty šetrné k životnému prostrediu aj k človeku. Zaručuje okrem iného aj to, že na ich výrobu sa nepoužili nebezpečné chemikálie alebo, že bola maximálne obmedzená spotreba vody a energií.

 ČO SI VŠÍMAŤ PRI NÁKUPE?

  • Ceruzky a farbičky môžu obsahovať ťažké kovy. Označenie „CE“ je dôkazom, že firma dodržala povolené limity pre ťažké kovy. Najvhodnejšie a najbezpečnejšie je kupovať nelakované ceruzky, farbičky aj strúhadlá z dreva alebo kovu.
  • Dá sa náplň do pera vymeniť alebo sa dá znovu naplniť atramentom? Pri kúpe plniaceho pera si vyberajte plnenie pumpičkou namiesto plastových bombičiek s atramentom, ktoré vytvárajú zbytočný odpad. Atrament kupujme čierny alebo modrý, ostatné farby môžu obsahovať problematické látky. Alternatívou k umelej hmote sú perá z kovu, kukuričného škrobu alebo z dreva.
  • Zabudnite na zmizíky. Obsahujú látky, ktoré môžu dráždiť sliznice. Chyby opravte radšej gumou alebo bielym korektorom na báze vody.
  • Peračník kupujme z ľanu alebo kože či z iného prírodného materiálu – môžeme si ho dokonca spolu s dieťaťom aj ušiť. Plastové peračníky môžu obsahovať problematické látky (viac ďalej).
  • Knihy a zošity baľte do papiera. Ak musíte použiť umelú hmotu, vyberte si polyetylén (PE) a polypropylén (PP).
  • Lepiacu pásku si vyberte z odbúrateľnej celulózy.

NEBEZPEČNÉ FTALÁTY

Česká organizácia Arnika sa zameriava na testovanie škodlivých chemikálií vo výrobkoch a minulý rok si vzali na mušku aj školské pomôcky.  V troch z jedenástich analyzovaných častí školských pomôcok a výbavy pre deti preukázali testy prítomnosť ftalátov v množstve, ktoré prekračuje limit pre hračky a pomôcky pre deti. Medzi „hriešnikov“ patril napríklad peračník „Transformers – Optimus Prime“, ktorý obsahoval viac ako 15 percent rizikového ftalátu DEHP.

Arnika chce okrem iného poukázať na medzeru v európskych predpisoch, ktoré deti nechránia pred škodlivými ftalátmi dostatočne. Školské pomôcky nepatria na zoznam predmetov starostlivosti o deti, hoci ani v ich prípade sa nedá vylúčiť, že ich deti budú vkladať do úst.

Arnika nechala preveriť napríklad peračníky, gumy či puzdrá na ceruzky. Aby sa spotrebitelia vyhli nebezpečným výrobkom z PVC, odporúča Arnika riadiť sa nasledujúcimi radami.

Desatoro pre výber školských pomôcok bez nebezpečných ftalátov

  1. Nekupujte školské pomôcky z PVC. Toxické ftaláty, používané ako zmäkčovadlá PVC, sa nachádzajú aj v školských pomôckach. Z PVC sú napríklad peračníky, obaly na zošity, strúhadlá, pravítka, gumy. Databázu alternatív k PVC nájdete na arnika.org/alternativy-k-predmetum-z-pvc.
  2. Nekupujte veľmi lacné školské pomôcky od bezmenných výrobcov. Dajte prednosť osvedčeným tuzemským výrobcom. Európska legislatíva navyše stanovuje limitné koncentrácie niektorých toxických látok v spotrebnom tovare (benzén, ťažké kovy, ftaláty vo výrobkoch pre deti).
  3. Nekupujte parfumované písacie potreby alebo gumy. Parfumy môžu vyvolať alergické reakcie.
  4. Dávajte prednosť gumám z prírodnej gumy – kaučuku.
  5. Dávajte prednosť fixkám a lepidlám na vodnej báze bez obsahu organických rozpúšťadiel. Tie sa uvoľňujú prchaním a môžu tak nepriaznivo pôsobiť na mozog, nervy, pečeň alebo krvotvorbu.
  6. Vyberajte školské zošity a ďalšie papierenské pomôcky vyrobené zo 100-percentného recyklovaného papiera. Moderný recyklovaný papier je hladký, dobre na ňom drží atrament a dobre sa gumuje. Môže byť dokonca biely.
  7. Vyberajte papierové školské pomôcky s certifikátom FSC. Logo FSC na výrobku z dreva alebo papiera zaručuje, že podporujete lesné hospodárenie šetrné k prírode a miestnym ľuďom.
  8. Vyberajte školské pomôcky s označením Európsky kvet. Ide o tovary, ktoré sú priateľskejšie k životnému prostrediu ako ich bežní konkurenti.
  9. Sledujte nebezpečné školské pomôcky v dostupných databázach RAPEX na www.uvzsr.sk alebo na www.soi.sk
  10. Pri výbere školských potrieb dávajte prednosť biologicky rozložiteľným alebo ľahko recyklovateľným materiálom z obnoviteľných surovín ako sú drevo, papier, prípadne textil alebo kov. Obnoviteľné suroviny šetria prírodné zdroje a výrazne znižujú negatívny dopad na životné prostredie.

Prajeme všetkým školákom pekný zvyšok prázdnin. 🙂

Podľa www.umweltberatung.at a arnika.org

spracovala Petra Ježeková

www.zivica.sk

Dieťa 8/2015

Foto Shutterstock

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok