Za alternatívnu liečbu sa považuje vo všeobecnosti akákoľvek diagnostická a liečebná metóda, založená na inej teórii ochorenia alebo na inej metóde liečby, než uznáva vedecká, klasická, a teda konvenčná medicína, s ktorou sa bežne stretávame v ambulancii lekára či v nemocniciach.
Zatiaľ čo niektoré postupy alternatívnej medicíny časom uznala a využíva aj klasická medicína, proti iným lekári ostro protestujú a spochybňujú ich. My vám postupne predstavíme základné metódy alternatívnej liečby a záleží už len na vás, či ich niekedy vyskúšate, alebo nie… Tentoraz bude reč o ichtyoterapii.
V roku 1993 sa uskutočnil v Istanbule medzinárodný kongres lekárov. Na tom by nebolo nič mimoriadne, keby sa v rámci diskusie medzi odborníkmi neodhlasovalo, že rady liečiteľov sa môžu oficiálne rozšíriť o zástupcov inej živočíšnej skupiny. Konkrétne o ryby. Túto udalosť pravdepodobne možno považovať za rozhodujúcu pre osud súčasnej ichtyoterapie…
Hoci v časoch spomínaného istanbulského kongresu sa našlo množstvo skeptikov, ktorí tvrdili, že ichtyoterapia nemá nádej na dlhodobý úspech, nejde o žiadneho nováčika medzi odbormi alternatívnej medicíny. Napokon to, že sa takýmto spôsobom dajú dosiahnuť výsledky pri liečení niektorých kožných ochorení, sa skutočne potvrdilo už o niekoľko rokov. Dnes si záujemcovia môžu na internete vyhľadať desiatky centier, ktoré ponúkajú túto terapiu. Tak sa pozrime na to, o čo v nej ide.
Obštipkávacia kúra
Cyprinion macrostomus a Garra rufa obtusa. Dve mená, ktoré koncom minulého storočia doslova obleteli medzinárodné lekárske kruhy. Dve mená, ktoré patria sivým, hnedým či béžovým rybkám z čeľade Cyprinidae (ryby kaprovité). Keďže po slovensky ich zatiaľ ešte nikto nepomenoval, s odobrením zoológov ich môžeme pracovne nazvať mrenky a gary. Za ich domov možno považovať oblasť v blízkosti Kangalu, kde sa im darí na plošinách miestnych pohorí s prameňmi 36 až 37 °C teplých minerálnych vôd. Zatiaľ čo mrenky dorastajú do dĺžky pätnásť až dvadsať centimetrov, gary sú o niečo úhľadnejšie, štíhlejšie a kratšie.
Oba druhy rybiek spája jedno a to isté – za doplnok potravy si zvolili ľudskú pokožku. Symbióza v tomto prípade spočíva v tom, že ryby si v prameňoch chudobných na rastlinné a živočíšne organizmy týmto spôsobom začali dopĺňať zdroj bielkovín, no a ľudia zase zistili, že ich chronické kožné choroby sa po takejto obštipkávacej kúre načas zmiernili alebo úplne vymizli.
Doma aj za hranicami
Netrvalo dlho a správy o blahodarných účinkoch tejto svojskej kúry prenikli až do lekárskych kruhov a na mieste pôvodných prameňov sa postavili jednoduché bazény. Postupne k nim pribúdali budovy, až napokon vznikli kúpele s medzinárodným štatútom.
Dnes kvôli ichtyoterapii netreba cestovať až do Turecka, lebo medzičasom sa táto liečebná metóda udomácnila vo väčšine krajín sveta. Ponúkajú ju nielen špecializované centrá, ale aj luxusné hotely a wellness centrá. Dostupná je aj u nás.
Ichtyoterapia sa využíva najmä na zmiernenie prejavov nevyliečiteľnej psoriázy. Aby sa pokožka dostala do relatívne dobrého stavu, pacient musí podstúpiť niekoľko procedúr. Liečba sa nastavuje vždy podľa konkrétneho prípadu, v priemere však treba počas troch týždňov rátať s každodennou hodinovou až dvojhodinovou kúrou. Procedúry sa v niektorých centrách kombinujú s krátkodobými slnečnými kúpeľmi.
Ichtyoterapia sa využíva aj pri iných kožných ochoreniach, dobré výsledky sa dosahujú pri liečbe akné, dermatitíd, ekzémov či plesní. A ujala sa i v rámci celkovej kozmetickej starostlivosti a regenerácie. Rybky sú akýmsi živým peelingom a dokážu vyhladiť pokožku celého tela.
Rybia terapia
Ako celá procedúra prebieha? V rámci terapie sa do vane s rybkami ponorí buď iba postihnutá časť tela, alebo celé telo pacienta. Voda musí byť zdravotne neškodná, filtrovaná, bez chemických prísad, inak by rybky neprežili. Ďalšou podmienkou je primeraná teplota kúpeľa, pretože pri nižších teplotách rybky strácajú o potravu záujem a nastavia sa na oddych.
V zahraničí sa používa postup, v rámci ktorého sa ako prvé do postihnutých miest pokožky pustia mrenky. Neomylne vyhľadávajú každú nerovnosť a vzápätí ju začnú obštipkávať. Gary sa k pokožke dostanú až na záver. Poskytnú akúsi mikromasáž, v rámci ktorej pokožku dokonale vyhladia. U nás sa na ichtyoterapiu využívajú zatiaľ najmä gary.
Niektoré zdroje informácií tvrdia, že procedúra je bezbolestná, iné priznávajú, že sa môžu vyskytnúť nepríjemné pocity a mierne krvácanie raniek. Pravdou zostáva, že tento prírodný spôsob liečenia nemá vedľajšie účinky a výsledky zodpovedajú efektu po aplikácii klasických medicínskych postupov.
Zároveň treba upozorniť, že procedúry sa neodporúčajú pacientom s otvorenými a krvácavými ranami. Keďže sa pri kúpeľoch používa horúca voda, nie sú vhodné pre tehotné ženy ani pre pacientov s vysokým tlakom či so srdcovými ochoreniami.
Daša Čejková
časopis Dieťa
Foto Shutterstock
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok