Kedy masáž nefunguje a ako sa učíme dotýkať? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Kedy masáž nefunguje a ako sa učíme dotýkať?

Kedy masáž nefunguje a ako sa učíme dotýkať?

Masážou a dotykmi chceme u detí podporiť pocit bezpečia a lásky. Komunikujeme pritom rukami, hlasom, očami, výrazom tváre aj svojou vôňou. Pomocou svojich rúk hladíme ich telo a naše srdcia komunikujú, pretože ako sme to už veľakrát spomenuli – ruky sú predĺžením našich sŕdc. Prečo však masáž napriek našej snahe nefunguje?

Sledujem mamičky novorodencov už niekoľko rokov. Najčastejšie sú to prvorodičky, teda mamičky „amatérky“, no často aj viacnásobné matky. Veľa som sa od nich a ich malých učiteľov za tie roky naučila a som im za ich delenie sa a spoločný čas veľmi vďačná. Práve pozorovaním som pochopila, že masáž nefunguje, ak sa nevieme dotýkať a tiež, keď sa detí nedotýkame v správnom čase.

Prečo sa nevieme dotýkať?
Možno si pamätáte indické video, ktoré zaplavilo internet a rozvírilo zaujímavé diskusie. Na videu, kde počuť detský plač a vravu, ženy – matky spokojne a plynule so všetkým materským sebavedomím bez jediného zaváhania masírujú a umývajú svoje deti. Dotykom, ktorý vychádza z múdrosti a tradícií predkov. Veľa našincov sa pri sledovaní toho videa pozastavuje nad plačom masírovaných aj nemasírovaných detí, na základe ktorého zvyčajne posudzujeme starostlivosť o dieťa. Mňa však zaujali dotyky ich matiek. Pretože na našich kurzoch si stále viac uvedomujem, že my sa nevieme dotýkať.

Nevieme sa našich detí dotýkať s istotou a mäkkosťou. Práve istota a mäkkosť dotyku majú na dieťa zázračné účinky. Dotyky našich mamičiek sú síce láskavé, no neisté a veľmi vlažné až dráždivé.  Akoby sa dotýkali motýlích krídel, nie svojich detí z mäsa a kostí.  Hladia telíčka bez dotykov dlaní, len jemným pohladením prstov. Nevravím, že je to  o  nedostatku materinskej lásky. To ani náhodou! Je to o nedostatku materinského sebavedomia.

Tento nedostatok sa prejavuje vo všetkom – od tehotenstva, cez pôrod až po starostlivosť o dieťa. Napriek blahobytu žijeme v spoločnosti prerastenej strachom a obavami. Bojíme sa aj vlastného tieňa a nosíme v srdciach veľa zranení.  Deti cítia túto našu neistotu a cítia sa potom zmätené. Nemáme všeobecne uznávané tradície vo výchove a starostlivosti o dieťa. Rodičia väčšinou nemajú oporu v starých rodičoch a často ani pochopenie u lekárov. Hľadáme si spôsoby a veľa skúšame. Bojíme sa zlyhaní, vyčítame si každú chybu a pomoc hľadáme najmä vonku, u expertov.

Práve masáž je výborným prostriedkom, ako sa naučiť dotýkať a získať generáciami stratené materské sebavedomie. Dotyk sa tak stáva vzájomnou terapiou a ponúka priestor na vzájomné zladenie a pochopenie. Cez pochopenie potrieb svojho dieťaťa si matky rozvíjajú svoje kompetencie a naberajú istotu.

Okrem sebavedomia nášmu dotyku často chýba plná pozornosť a ozajstné sústredenie na dieťa a tiež vlastné pocity. Veru, aj tie naše pocity sú podstatné. Deťom ich sprostredkujeme cez dotyk a akýkoľvek intenzívny kontakt. Je dôležité uvoľniť svoje telo aj myseľ, len vtedy sa dokážeme plne sústrediť a precítiť vzájomnú intimitu, ktorú nám intenzívny dotyk pri masáži ponúka.

Prečo sa deti nevedia na masáž sústrediť?
Som presvedčená, že väčšina dospelých sa príliš nezamýšľa nad tým, ako deti už od narodenia vyrušujeme. Neprikladáme veľký význam  ich aktivitám a nemáme pocit viny, ak ich pri niečom vyrušíme. Na druhej strane, keď podrastú, tak od nich chceme, aby boli koncentrované a cieľavedomé. Chceme, aby v škôlke či v škole pozorne počúvali a sústredili sa na riešenia problémov. Zásadné chyby však robíme už u novorodencov, pretože práve skúsenosti v prvom roku ich života majú zásadný vplyv na ich schopnosti sústredenia a koncentrácie.

Dieťa v prvom roku života intenzívne spoznáva svet cez svoje zmysly. Spoznávanie je preň vzrušujúce a kopec podnetov potrebuje aj spracovať. Telo aj mozog veľa podnetov spracúva práve v spánku alebo v stavoch pokojného bdenia. Rodičov preto nabádam, aby stavy pokojného bdenia svojich detí zbytočne nerušili a nechali ich mozog aj telo odpočívať. Je to totiž ten stav, keď sa dieťa dokonale dokáže sústrediť na seba a pocity vo svojom tele. Je to stav, keď koncentruje svoju pozornosť. Stav, keď sa učí byť len tak samo so sebou. Poznáte ten stav? Ak áno, ste na dobrej ceste.

Práve tento stav je totiž ideálny na masáž. Ak sa však chceme dotýkať s rešpektom a nechceme dieťa neprimerane rušiť, mali by sme si vypýtať povolenie na masáž. Preto pred masážou s deťmi komunikujeme slovami, ale aj gestami a pohľadom a čakáme na reakciu. Každú odmietavú reakciu akceptujeme. Akceptujeme tak právo dieťaťa rozhodnúť o svojom tele a učíme ho, vážiť si ho. Keď teda vystihneme správnu chvíľu a dieťa masáž príjme, tak mu cez dotyk pomôžeme lepšie precítiť vlastné telo a pocity v ňom. Podporíme jeho schopnosť rozvíjať vnútorné zameranie a pomôžeme jeho telíčku spoznať pocit uvoľnenia.

Žijeme však v spoločnosti zameranej na výkon a porovnávanie. Aj preto sme sa dostali do stavu, keď sa deti snažíme zabávať a vymýšľať im nekonečné spôsoby stimulácie. Deti by si však mali svoje aktivity rozvíjať aj samy alebo by o nich mali aspoň rozhodovať. Ony sa totiž  nevedia nudiť, sú prirodzene zvedavé. To len my ich naučíme očakávať stimuláciu zvonku alebo ich znechutíme pri skúmaní seba a svojho okolia. Rovnakú chybu môžeme robiť aj pri masáži. Jednoducho sa tak sústredíme na výkon, že dieťa začneme neprimerane vyrušovať a neakceptujeme jeho pripravenosť. Z príjemnej aktivity sa tak ľahko môže stať otravná a výsledkom nebude uvoľnené, ale rozrušené dieťa.

Ako som už písala, pri svojej práci v tichosti a s rešpektom sledujem interakcie mamičiek a ich detí a často vidím kopec súvislostí, ktoré si mamičky samy v bežnom živote neuvedomujú. Naučte sa teda tiež svoje deti sústredene pozorovať a ľahšie tak spoznáte chvíle, kedy ich môžete bez následkov vyrušiť a nielen to!

Jana Bobulová, CIMI
Foto DA autorky

Kontakt: www.masazedojciat.sk

časopis Dieťa, seriál Masáže dojčiat 2)
Foto Shutterstock.com

Čítajte aj Masáže dojčiat 1) Umenie rovnováhy – dar našich predkov

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok