Máte doma nadané dieťa? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Máte doma nadané dieťa?

Máte doma nadané dieťa?

Písať a čítať vedia ako trojroční. Odpovede na otázky si hľadajú v encyklopédiách a informácie nasávajú ako špongie.

Každý je vzhľadom na schopnosti a možnosti neopakovateľný. Niekto potrebuje na porozumenie viac času, iný chápe rýchlejšie. Sú však jedinci, ktorí bez problémov zvládnu počiatky vedy vo veku, keď ich rovesníci na pieskovisku vyklápajú formičky. Áno, nadané dieťa vnímame ako dieťa „v predstihu“, ale aj ono potrebuje citlivý prístup.

Nadané neznamená perfektné

„V spoločnosti dodnes prevláda mýtus, že intelektovo nadaný žiak má mať samé jednotky, vyhrávať olympiády a byť takmer bezchybný. Nie každý však vie, že podľa typológie nadania existuje aj skupina nadaných jedincov, ktorí sú príliš autonómni, aby sa nechali zväzovať spoločnosťou. Nezáleží im na školských známkach, ani na uznaní spoločnosti. Venujú sa svojej obľúbenej oblasti a nezriedka až v dospelosti dosiahnu výnimočnosť. Ak by sme ich nadanie merali školskými výkonmi, boli by odpísaní. Jedna zo známych definícií vymedzuje nadané dieťa ako dieťa, ktorého vývin je nerovnomerný a ktoré je zraniteľné. Preto potrebuje špecifické vzdelávacie a výchovné prístupy. Okrem rozvoja samotného nadania k cieľom patrí výchova jeho osobnosti, prevencia problémových prejavov, napríklad perfekcionizmu. Komplexné pôsobenie mu umožní efektívne uplatniť nadanie a najmä stať sa čo najvyrovnanejšou osobnosťou,“ vysvetľuje špeciálna pedagogička Jana Jurášková, spoluzakladateľka neziskovej organizácie Centrum nadania, n. o., ktoré poskytuje poradenstvo v oblasti intelektového nadania.

Menej príkazov, viac usmernení

Byť nadaným dieťaťom nie je jednoduché. Často býva zaťažené „dospeláckym“ prístupom k problému. Bežné detské aktivity ho nebavia, nestačí mu hrať sa, vyžaduje záťaž v podobe poznatkov, informácií, faktov. Získané vedomosti zároveň nevníma ako vyriešený problém, ale ako opätovnú výzvu dozvedieť sa viac. Chce napredovať, nasávať informácie, hľadať podnety, predostierať nezodpovedané otázky a nachádzať riešenia.

Odborníci odporúčajú niekoľko tipov ako nadané dieťa podporiť. Základom je trpezlivosť v komunikácii. Dovoliť mu, aby sa pýtalo, ale aj argumentovalo a vyjadrilo závery svojich úvah. Dôležité je vyzývať ho k aktivite. Klásť mu otázky, povzbudiť ho k odpovediam, vysloviť mu uznanie a vedieť ho pochváliť. Ďalšou pomôckou je budovanie bohatej knižnice, ktoré rodič môže šikovne prepojiť do spoločnej aktivity. Možnosť zájsť do kníhkupectva a spolupracovať pri výbere zaujímavej knihy dieťa ocení, podobne ako cestovanie, návštevu múzea či divadla.

Nadané dieťa samo seba nepokladá za „iné“. Rodič aj učiteľ sú preň dôležité bytosti. Dospelí vnímajú jeho odlišnosť „zvonku“ a sú mu nápomocní počas narábania s informáciami, aby ich dokázalo efektívne zúročiť. Hoci nadané dieťa vyžaduje odlišný prístup vo výchove, potrebuje to, čo jeho rovesníci. Stabilnú a milujúcu rodinu. Dokáže mu poskytnúť zázemie, priestor a možnosti na rozvíjanie schopností, s ktorými sa narodilo.

Dana Ljubimovová Miháliková
Foto 123rf.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok