Minimalistické cestovanie s deťmi | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Minimalistické cestovanie s deťmi

Minimalistické cestovanie s deťmi

Pod slovom dovolenka si mnohí predstavujeme more, pláž, slnko, chutné jedlo, vychladené koktaily a najmä to vytúžené slovo RELAXácia. Po narodení prvého potomka vyvoláva slovo dovolenka v rodičoch často zmiešané pocity a tá relaxácia sa vie z nej veľmi rýchlo vytratiť.

Cestovanie autom alebo lietadlom vie byť pre novopečených rodičov tak stresujúce, že radšej zostanú po pár vyčerpávajúcich skúsenostiach radšej doma. S počtom a vekom detí pribúdajú aj nové výzvy, ako sa na vysnívanú dovolenku v pokoji dopraviť a ako si ju po náročnom pracovnom roku užiť dosýta – aj s malými ratolesťami.

Priznám sa, ani ja nie som veľký stúpenec cestovania s deťmi pod päť rokov. Nechcelo sa nám však spoznávania nových krajín vzdať. Veď čo je hodnotnejšie, ako dať deťom kopec zážitkov namiesto hračiek?

V našej rodine manželova práca vyžaduje, aby sme žili mimo Slovenska a cestovaniu som sa s deťmi vyhnúť akosi nemohla. Za posledných šesť rokov sme prebrázdili vyše 30 krajín loďou, autom, vlakom aj lietadlom. Niektoré dovolenky som ako tak prežila, niektoré som si užila, a najmä som sa veľa naučila. Ako začiatočníčka som pri cestovaní s krpcami pochybila až-až. Tie isté chyby sa stále opakovali, až som im prišla na meno. Po adaptácii našej rodiny na minimalistický životný štýl som mala tzv. heuréka moment. Moje nové motto: Menej je viac – bolo vlastne odpoveďou nielen na chaos doma ale aj na všetky moje cestovateľské fiaská:

Príliš veľa vecí v kufri, príliš veľa jedla v taške, príliš veľa hodín cestovania vzhľadom na vek dieťaťa, príliš veľa programu na každý deň, príliš veľa presunov na jednu cestu atď.

Takže, najdôležitejšia minimalistická rada číslo jedna znie:

Ak cestujete s deťmi, neberte si so sebou príliš veľa vecí.

Áno, presne tak, pobaľte sa naľahko. Ja viem, také malé stvorenia a toľko toho potrebujú. Je to naozaj tak?

Každý jeden narvaný ťažký kufor, ktorý popri deťoch, kočíku a autosedačke nemusíte za sebou ťahať, vám neskutočne uľahčí cestovanie. Vezmite si so sebou len to absolútne minimum, bez ktorého sa nezaobídete a budete si ďakovať.

Príručná batožina by mala byť ľahká a len jedna. Stratíte zdravý rozum, ak musíte sústavne počítať a kontrolovať viac ako jednu batožinu, ktorú máte pri sebe. Takto sa mi podarilo stratiť pomerne drahú výbavu. Hlavne, že som nestratila deti. 🙂

Nie je nutné sa duplicitne pripraviť na každú hypotetickú katastrofu. Áno, deti sa možno oblejú malinovkou, a stáva sa, že ich poštípe včela alebo stratia klobúk proti slnku. Šanca, že sa to naozaj stane, je taká mizivá, že je lepšie ostať flexibilní a vyriešiť problém, až keď nastane.

Ak necestujete na divokú Aljašku, všetko sa dá kúpiť, požičať alebo môžete improvizovať. Videla som túto cestovateľskú chybu mnohokrát – rodina s deťmi sa usadí v lietadle a o desať minút neskôr sa vystresovaná spotená mamička prehrabáva v štyroch príručných taškách, a zúfalo sa snaží niečo dôležité nájsť.

Ďalší scenár – otec otvorí kufor auta a vypadnú na neho kufre, kočíky, lopty, tašky s jedlom, skútre, vankúše aj pes Dunčo. Rodičia sa tvária všelijako, len nie zrelaxovane. Z hľadania vecí sa stáva lovenie ihly v kope sena.

Cestovanie s minimálnym množstvom batožiny sa vyplatí aj pri zmenách aj pri nečakaných problémoch. Nie je nič stresujúcejšie, ako balansovať s naloženým vozíkom cez pol letiska pri náhlej zmene terminálu, či meškajúcom spoji. Na nálade vám nepridá, ani keď zistíte, že sa nevpracete do štandardného taxíka po tom, čo ste na neho pol hodinu čakali s neposednými deťmi v rade.

S pár kúskami batožiny viete ekonomickejšie a rýchlejšie využiť mestskú hromadnú dopravu či vlak. Pri jazde MHD zároveň nepotrebujete vláčiť detské sedačky a podsedáky. Vidíte, kam smerujem?

Ak cestujete na pár dní, skúste sa zmestiť len do príručnej batožiny. Po prílete môžete ísť rovno von z letiska bez dlhého čakania na kufre v príjazdovom termináli. Extra vyčkávanie vám vie s unavenými deťmi pekne znepríjemniť začiatok dovolenky. Dovolím si tvrdiť, že let len s príručnými taškami a kočíkom, ktorý sa dá zložiť na veľkosť príručného kufra a vziať do kabíny, vie rodičom radikálne uľahčiť presuny a skrátiť čas na letisku na minimum. Obdobne prakticky funguje aj nosič prípadne špeciálny batoh, kde sa dá dieťatko nosiť na chrbte.

 

Ako sa dá minimalisticky pobaliť s malými deťmi?

  • Pyžamá nechajte doma. Oblečte deti počas dovolenky do postele len v tričku a teplákoch, ktoré poslúžia ako čisté oblečenie na ďalší deň. Zároveň ich netreba ráno obliekať. 🙂
  • Preferujte šaty tmavších farieb a neváhajte namiesto prania fľaky len vyčistiť mydlom a vodou a opätovne ich použiť. Ak cestujete do tepla, prepraté šaty sa veľmi rýchlo v horúcom počasí usušia. Pobaľte si jeden zvršok na deň a jeden spodok na každé dva dni. Ponožky sa môžu nosiť aj obdeň a spodnej bielizne vezmite kus na každý deň plus jednu extra pre prípad. Jeden teplý sveter na chladnejšie dni úplne stačí. Ak sa nepredvídateľne zmení počasie, vždy si môžete oblečenie dokúpiť.
  • Prineste si len toľko plienok, koľko potrebujete na cestu a v mieste dovolenky si dokúpte zvyšok. Balík plienok vie zabrať podstatne veľkú časť batožiny. Plienky som kúpila v miestnom kiosku dokonca aj v malej dedinke na Srí Lanke. Raz som dokonca na dovolenke dcéru počas týždňa pri mori odnaučila od plienok!
  • Nevláčte tony kozmetiky, prineste si malé mydlo a jemný šampón, ktorý slúži aj ako sprchový gél. Ešte lepšie je kúpiť si kozmetiku a krémy na opaľovanie, vlhké utierky, vreckovky a podobne v miestnej drogérii. Mamičky – vezmite si malé vzorky z časopisov a mini fľaštičky. Týždeň sa zaobídete bez veľkého balenia denného, očného a nočného krému, zábalu na vlasy, masky na tvár, telového krému a lakov na nechty. „Utečte“ od detí a nechajte sa radšej okrášliť nejakou miestnou procedúrou, či využite tipy domorodkýň – kokosový olej na vlasy a telo. 🙂
  • Zbaľte deťom aj sebe len jedny univerzálne pohodlné topánky. V horúcom lete to môžu byť sandále, v chladnejšom počasí sú praktické tenisky. Menej vecí a viac peňazí: čo ak objavíte nádherné ručne ozdobené šľapky a môžete si ich kúpiť ako darček. 🙂
  • Pobaľte si z domu pohotovostné jedlo, ktoré majú deti rady. Toto určite stojí za viac ako extra šaty a hračky. Praktické výživy do ručičky, ryžové keksíky, pár jabĺk, tyčinky či rožky naplnia hladným vlkom brušká a vy zaženiete krízu, kým objavíte supermarket.
  • Vezmite si veľkú farebnú šatku. Tá poslúži ako prikrývka, ako slnečná clona na kočík, zamaskuje fľak na tričku, je praktická na vytvorenie súkromia pri dojčení, dá sa na nej sedieť alebo si ju možno zaviazať ako turban proti slnku.

Extra tipy na cestovanie lietadlom

  • Ak sú detváky plné energie, nenastupujte s prvou vlnou, ktorú umožňujú aerolinky rodičom s deťmi. Spravte to presne naopak, nechajte deti vylietať sa a nastúpte až ako úplne poslední. Takto nebudete musieť udržať deti na sedadlách ešte extra pol hodinu, kým sa všetci pasažieri usadia.
  • Vyhnite sa sedadlám pri toaletách. Najmä pri dlhších cestách bude nad vami sústavne niekto stáť v rade na záchod a stratíte významný priestor v chodbičke, kde môžete dať dieťa chodiť alebo si len tak vystrieť unavené nohy.
  • Oblečte deti do krikľavých výrazných farieb. Ľahšie ich pohľadom vždy zbadáte a nesplynú s davom ľudí okolo vás.

Ako deti počas cestovania jednoducho zabaviť?
Moja najhoršia nočná mora bola ako vydržať dlhé hodiny sedenia s deťmi bez toho, aby sme sa z toho už všetci nezbláznili. Pri mojich prvých cestách s krpcami som nabalila tony rôznych odporúčaných hračiek. Namiesto toho, aby sa s nimi hrali, som sa plazila pod sedadlami, naháňala rozkotúľané kúsky po lietadle a každému sa ospravedlňovala.

Menej je tiež v tomto prípade viac. Deti sú adaptabilnejšie ako si myslíme a vedia sa zabaviť s bežným vecami okolo nás, ktoré by rodičov nikdy nenapadli. Letáky, stolík na podávanie jedla, roleta proti slnku, obrazovka a ovládač na zábavný systém, bezpečnostný pás, malé darčeky a serepetičky, ktoré letušky rozdávajú po vzlete, sú dostatočne zaujímavé aj na pár hodín zábavy.

Pri balení príručnej batožiny dovoľte deťom zobrať si len pár jednoduchých hračiek. Hračka musí byť skladná, ľahká, pozostávať z jedného kusu a kreatívne využiteľná. Pre syna u nás hralo prím malé autíčko, s ktorým sa vedel zabaviť počas čakania kdekoľvek.

Dcéra miluje malú bábiku a zopár šatočiek na prezlečenie. Výborné sú aj malé papierové knižočky, farebné ceruzky a čistý papier či maľovanka. Staršie deti zabaví USB prehrávač s nahratými pesničkami alebo čítačka s detskými knihami.

Milovaný a nenávidený tablet vám vie zachrániť situáciu najmä vtedy, ak sa s ním nemajú deti dovolené hrať často doma. Na dlhej štreke za slnkom z neho bude takto vzácnosť a rýchlo ich nezunuje.

Ďalšou osvedčenou zábavou je jedlo. Tyčinky, individuálne balené keksíky, kúsky ovocia v plastovej dóze, farebné gumové medvedíky – nielenže sa dajú zjesť, ale dá sa s nimi všeličo hrať. Môžete hádať, kto má v ruke najdlhšiu tyčinku, rozdeliť farby, hrať dámu na nakreslenej hracej ploche, fantázii sa medze nekladú. Len žiadna čokoláda – roztopená v detských ručičkách vie zafúľať úplne každého a všetko naokolo vrátane sedadiel.

Dlhé cesty autom sa nám osvedčilo rozdeliť na kratšie úseky a robiť si veľa prestávok. Ak viete, že je pre vaše deti maximum cesty 4 až 5 hodín, nájdite si nejaký lacný penzión na príjemnom mieste a prespite tam jednu noc. Ráno sa zobudíte oddýchnutí po dobrých raňajkách a zrazu má strastiplná nekonečná cesta iný rozmer. Zastavte sa v miestnom supermarkete a nakúpte si čerstvé potraviny do zásoby.

Takto si namiesto dvojdňovej bagety z diaľničnej pumpy alebo predraženého obeda môžete s deťmi spraviť po pár hodinách piknik. Stačí odbočiť do najbližšej dediny a nájsť lúku, park či lavičku – deti sa najedia a vylietajú na čerstvom vzduchu.

Minimalistická dovolenka – kam sa vybrať?
Na dovolenku sa chystáme, lebo si chceme hlavne oddýchnuť a zmeniť prostredie na vyvetranie hlavy. Ako minimalistická rodina sa však snažíme o to, aby sme dovolenkovali tak, aby sme nemuseli všade neustále vyťahovať peňaženku.

Luxusný all inclusive rezort nie je vždy zárukou dovolenky snov a nie každá rodina si ju vie každoročne dovoliť. Zábavné parky sú preplnené, hlučné a plné konzumu, kde si okrem vstupného deti vymrnčia každú plastovú hračku z Číny a predraženú extra porciu zmrzliny.

Preto sa ako rodina snažíme odbočiť z vyjazdených ciest a nájsť si ekologické, lacné, dostupné a zaujímavé miesta na oddych. Niekde, kde sa deti zabavia na čerstvom vzduchu skoro zadarmo.

Ak máte malé bábätko či batoľa, vyberte si kratšiu cestu tam, kde si viete vy ako rodičia najviac oddýchnuť – wellness hotel, chatka v lese s výborným salašom nablízku alebo farma so zvieratkami či rodinný penzión. Malí človiečikovia sú veľmi skladní, zmestia sa aj do malej hotelovej izby a je im úplne jedno, kam sa s nimi vyberiete. Extra bonus – do dvoch rokov cestujú v lietadle zadarmo. Takže môžete byť pri výbere dovolenky pokojne sebeckí. 🙂

S predškolákmi sa úplne najlepšie dovolenkuje v spoločnosti inej rodiny či známych s deťmi – a dovolím si tvrdiť, že je úplne jedno kde. Kombinácia detí v podobnom veku, ktoré sa vedia spolu zahrať, má cenu čistého zlata. Choďte spolu stanovať k jazeru, autom k moru alebo na ranč, či jednoduché ubytovanie v prírode – šanca je, že nebudete o svojich deťoch ani vedieť. Vychutnáte si večeru oboma rukami, pivo, ešte kým je vychladené a stimulujúcu konverzáciu s inými dospelými ľuďmi bez toho, že budú deti sústavne vyžadovať vašu pozornosť.

Môžete si deti navzájom zadarmo aj postrážiť a uniknúť na pár hodín na náročnejší výlet alebo romantický koktail pri západe slnka.

Snažte sa vyhnúť hotelom, ktoré pre staršie deti poskytujú veľmi málo miesta a za každú položku treba platiť. Hotelové reštaurácie sú predražené a neposkytujú vám takú flexibilitu, ako možnosť si niečo uvariť v malej kuchynke aj s chladničkou.

Skúste výborne vybavené eurokempy, kde si nemusíte, ak nechcete, priniesť ani vlastný stan, malé rodinné penzióny, chatky či prenájmy, kde lokálni ľudia prenajímajú svoje vlastné byty a domy (napr. AirBNB). Okrem nižšej ceny získate osobnejší prístup majiteľa, často vám vedia dobre poradiť a zapožičať, čo potrebujete, prípadne naservírovať raňajky a večeru, keď to vyhovuje vám. Musím spomenúť, že občas sme si v rodinných penziónoch pripadali ako kráľovská rodina, ktorá mala svoje vlastné služobníctvo. S hotelovým servisom to bolo neporovnateľné.

K minimalistickej dovolenke veľa nepotrebujete – len radosť byť so svojimi blízkymi na zaujímavom mieste a základné veci na prežitie. Cestovanie sa stáva dobrodružstvom, keď necháte doma všetky tie nadbytočné veci a začnete improvizovať.

Ukážte deťom, ako vyzerá svet aj mimo domova, ako žijú, jedia a bývajú iní ľudia a len akou malou súčasťou sme na rozľahlej mape. Dovoľte, nech sa z vašej dovolenky stane príbeh. Na ten kopec s čarovným výhľadom sa aj tak najlepšie lezie len s batôžkom na chrbte a ruka v ručičke.

Nepreháňajte to so sociálnymi médiami a vypnite si občas telefón. Snažte sa byť prítomní v danom momente – nie je potrebné všetko neustále dokumentovať. Žiadna fotografia aj tak neprekoná tie najkrajšie spomienky, ktoré vám naveky zostanú v pamäti.

Prajem vám slnečné dobrodružné leto a plný kufor zážitkov. 🙂

Andrea Richardson
www.minimalistka.sk
www.facebook.com/minimalistkask/

Páčia sa vám podnetné rady minimalistickej mamy? Jej tipy a triky nájdete v každom čísle časopisu Dieťa. V špeciály Dojčiatko & batoľa 1/2017 radí nastávajúcim mamičkám a rodičom bábätiek v článku Minimalistická mama alebo Čo bábätko naozaj potrebuje v prvom roku života.

časopis Dieťa
seriál Minimalistická mama
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok