Minimalizmus a hračky | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Minimalizmus a hračky

Minimalizmus a hračky

Hračky. Máte aj vy pocit, že sú snáď už úplne všade? Nekonečná vojna, ktorá sa nedá vyhrať? Veľmi dobre to poznám aj ja.

Pár rokov dozadu zažívala naša rodina farebný blikajúci plastový chaos a práve hračky mi pomohli objaviť výhody minimalistického životného štýlu. Menej je viac? Absolútne.

Hračky sa povaľovali úplne všade – v obývačke, v kuchyni, v detských izbách, ba dokonca aj v kúpeľni. Neustále som sa o ne potkýnala, zohýbala som sa k nim a odhŕňala ich z cesty. Deti sa málokedy pekne zahrali a, paradoxne, čím viac hračiek v izbičke mali, tým častejšie sa hádali a nudili.

Deň sa chýlil ku koncu a trvalo vyše hodiny, kým som prinútila deti ako tak si upratať rozhádzané kúsky po dome a pripraviť sa na spánok. Keď som si konečne chcela sadnúť na gauč so šálkou čaju, ešte aj tam som nejakú tú protivnú hračku s bolesťou prisadla.

Bola som veľmi unavená a nervózna na deti. Mala som pocit, že nezvládam domácnosť a nechápala som, prečo sústavne len niečo zbieram. Neustále som bola nahnevaná na deti, aby si po sebe upratali a nechápala som, prečo sa nevedia zahrať. Kde som spravila chybu?

Skúšala som zmeniť systém ukladania hračiek, ale veľmi to nepomohlo. Kúpili sme plastové dózy, viac nábytku a úložné systémy. Pár dní bol relatívny poriadok, no hračky, potvory, si našli cestu späť pod moje nohy.

Organizácia nebola odpoveď na poriadok. Problém bol totiž v množstve.
Vyhlásila som hračkám vojnu a tentoraz som ju mienila aj vyhrať. Aká bola moja tajná zbraň?

Minimalizmus, ktorého hlavné motto je: menej je viac
Na rad prišli vrecká na smeti a pustili sme sa do nemilosrdného vytrieďovania a vyhadzovania. Podarilo sa nám zbaviť sa vyše 80 percent hračiek v našej domácnosti a bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som kedy pre seba aj pre deti urobila.

Do môjho života sa vrátil stratený pokoj a správanie deti sa výrazne zmenilo. Všimla som si, ako na nich prebytok hračiek negatívne vplýval, až keď sme ich odstránili zo života.

Prečo deťom prospieva menej hračiek?
Menej hračiek posilňuje detskú fantáziu a predstavivosť na vymýšľanie príbehov v hlavičke. Keď deťom nestrkáme do rúk nové a nové hračky, nútime ich vynájsť sa a nudiť sa. Začnú premýšľať a vymýšľať. Škatuľa od topánok je postieľka pre bábiku. Korkové zátky sú armáda vojakov.

Ak túžite aj vy skrotiť svoj domov od prebytku hračiek a vrátiť do výchovy detí harmóniu, dúfam, že vám pomôžu moje minimalistické rady ako na to.

Základné 3 kroky ako vytriediť hračky:

  1. Porozprávajte sa s deťmi. Vysvetlite im, čo sa chystáte urobiť a prečo – hračky, s ktorými sa nehrajú, sú smutné a na svete sú deti, ktoré sa z nich budú tešiť viac. Menej hračiek je jednoduchšie si upratať a budú ich viac tešiť. Mama bude mať viac času. Pri veľmi malých deťoch ide vysvetľovanie relatívne ľahko, nakoľko ešte nemajú takú pamäť a vzťah k hračkám ako tie staršie.
  2.  Rozhodnite sa čoho sa zbaviť. Dáva táto hračka môjmu dieťaťu hodnotu do života? Hrá sa s ňou denne? Cení si ju a keď sa stratí, ustarostene ju hľadá? Rázne vyhoďte všetky hračky, ktoré sú pokazené, nik sa s nimi nehrá, hračky, ktoré sa páčia len vám rodičom, hračky, z ktorých deti „vyrástli“ a rôzne serepetičky, ktoré nemajú účel a miesto (napr. drobné hračky z čokoládových vajíčok). Zbavte sa aj príliš veľkých hračiek, ktoré zaberajú veľa miesta.
  3. Čas na akciu. Naberte odvahu, naplánujte si konkrétny deň a bez zbytočného otáľania choďte na to. Odporúčam vytriediť všetko naraz jedným ostrým útokom. Ak je hračiek príliš veľa, nachystajte sa na triediace dni trebárs každú sobotu. Myslite pozitívne, zapojte deti, pustite si dobrú hudbu a pripomeňte si všetky tie pozitíva, prečo to robíte.

Ak nemáte úplnú istotu, či máte niektorú hračku vyhodiť, v rozhodovaní pomáha odložiť ju na istý čas do škatule a napísať na ňu dátum. Ak sa po mesiaci dieťa na ňu nepýta alebo je vám ako rodičom bez nej lepšie (vyžaduje drahé baterky, hučí, má veľa častí a pod.), tak jej neváhajte dať zbohom raz a navždy.

Vyčlenené hračky ponúknite známym s menšími deťmi, najmä ak sa s nimi deti nehrajú, lebo z nich už vyrástli. Nové, nevybalené či populárne hračky môžete skúsiť predať na internete. So staršími deťmi je zábava ísť na blší trh či burzu a nechať ich predávať a zároveň si zarobiť vreckové. Hračky, ktoré sú otravné a hlučné dajte rovno do koša a už podobné nekupujte. Darovať ich inej netušiacej mamičke – to radšej nie. Buďme k sebe empatické. 🙂

Ktoré hračky sú u minimalistických rodičov najobľúbenejšie?
Často je ťažké posúdiť vhodnú hračku pre vaše dieťa. Výber je obrovský a ich kúpa pripomína povestnú mačku vo vreci. Isté typy hračiek sú veľmi obľúbené z generácie na generáciu. Sú otestované dobou a u detí majú dlhodobý úspech. Pri hraní totiž podporujú detskú predstavivosť a kreativitu prípadne majú viacnásobné využitie. Nezabudnite na pravidlo: pasívna hračka vyvolá aktivitu, aktívna hračka pasivitu. Inými slovami povedané – čím menej hračka hučí, hýbe sa a len jednostranne niečo robí, tým lepšie.

U nás sú obľúbené najmä tieto hračky:

  • rôzne stavebnice,
  • knižky,
  • spoločenské hry,
  • autíčka a vláčiky,
  • ceruzky, papiere a maľovanky, lepidlo, vodové farby a štetce,
  • kocky a puzzle,
  • bábiky s príslušenstvom,
  • kostýmy na prezliekanie (lekár, princezná, poštár atď.),
  • hračky do pieskoviska, lopta, krieda, skákajúca guma, guľôčky,
  • skútre, bicykle, športové potreby.

Fantastické sú aj nevyužívané či pokazené predmety bežnej potreby – šál, klobúk, pečiatky, varecha, hrnce, misky, starý telefón, klávesnica, peňaženka alebo kabelka, fantázii sa medze nekladú. Predtým, ako niečo vyhodíte, ak je to bezpečný predmet, skúste ho ponúknuť deťom na hranie.

Čo sa stane, keď zoberiete deťom skoro všetky nepotrebné hračky?
Po mojom neľútostnom experimente som si pomaly v rodine začala všímať zmenu atmosféry. V prvom rade prinieslo menej hračiek psychickú úľavu MNE. Priestor, kde sa deti hrali, bol vzdušnejší, upratanejší a poľavil aj môj stres. Všimla som si aj ďalšie premeny.

  • Deti sa začali lepšie sústrediť na jednu vec. Hrajú sa s jednou hračkou aj hodiny.
  • Zlepšil sa vzťah medzi súrodencami. Je omnoho silnejší a deti sa častejšie navzájom vyhľadávajú na hranie hier – najmä tých vymyslených.
  • Dcéra oveľa viac číta ako predtým. Odkedy ju neodpútavajú v izbe tony vecí, častejšie ju vidím uvelebenú v kresle s knihou v ruke.
  • Šokovala ma kreativita, s akou sa u nás roztrhlo vrece. Smeti z recyklácie si našli cestu späť do detskej izby a zmenili sa na hračky. Prázdny obal od šampónu je fľaša na kŕmenie bábiky, prázdny kartón garáž pre autíčka, vrchnáčiky z fliaš sú ufá z vesmíru.
  • Deti si začali veci oveľa viac vážiť. Stávalo sa, bohužiaľ dosť často, že bábika zostala zabudnutá vonku v blate, kúsky z hračiek roztrúsené a stratené, polámané či zahodené pod posteľou. Teraz máme doma len tie najobľúbenejšie hračky a deti si veľmi rýchlo všimnú, keď niečo nevedia nájsť. Nastala práve opačná situácia – krokodílie slzy a dráma, ak sa milovanej hračke niečo stalo.
  • Deti oveľa viac improvizujú a hrajú sa vymyslené hry. Zo stoličiek v kuchyni je vlak, zo špajze vzniknú potraviny a každá aj praobyčajná vec v domácnosti sa stane niečím vďaka predstavivosti, ku ktorej ich prinútila nuda.
  • Viac času strávia vonku v parku a záhrade. Po vyčerpaní limitovaných možností v izbe ich to akosi prirodzenejšie ťahá von na čerstvý vzduch.
  • Deti sa v izbe aj hrajú! Čo k tomuto dodať. Bingo!

Ak to zhrniem, zmena je radikálna, i keď, samozrejme, nie každý deň je úplne ideálny. Deti sa stále vedia občas pohádať a mrnčať, aj my máme doma rozhádzané, ale teraz trvá upratovanie 5 minút a všetko má svoje miesto.

Pokračujem a učím sa za pochodu, testujem, čo funguje a čo nie. Deti rýchlo rastú, menia sa ich záujmy a tak musím opäť zatiahnuť opraty vo voľbe a množstve hračiek, aby sme sa nedostali tam, kam predtým.

Ako zabrániť, aby sa hračky nevrátili späť do života?
Vypratávanie hračiek je výborné mentálne cvičenie. Bez pozlátky vidíme vo vreckách na smeti realitu, kde sme robili v kupovaní hračiek chyby, koľko nás stáli peňazí a ako často a dlho sa s nimi deti vlastne hrali. Aby sme predišli rovnakým prešľapom, je nutné sa hračkárstvam vyhýbať ako čert krížu a keď sa blížia narodeniny či meniny, kupovať nové hračky vedome, s jasnou predstavou, čo ideme deťom zaobstarať.

Nedovoľte deťom pozerať v televízii reklamy na hračky. K ničomu dobrému to nevedie.

Výborne funguje limitovať množstvo hračiek na objem. Stačí si vybrať jeden či dva košíky, škatuľu, skrinku – veľkosť je na vás. Ak sa už na svoje miesto nepomestia, treba ich opäť pretriediť, a to ešte predtým, ako si zaobstaráte nové. Riaďte sa rovnicou jedna hračka dnu, jedna hračka von. Zároveň sa treba pravidelne zbavovať prílevu hračiek a papierov. Aspoň raz mesačne „preskenujte“ domácnosť a zbavte sa všetkého, s čím sa deti už nehrajú.

Ako presvedčiť rodinných príslušníkov a štedré babičky, aby deťom nekupovali príliš mnoho ďalších nepotrebných darov?

Jednoducho im povedzte na rovinu, s čím sa deti rady hrajú a čo by sa im zišlo najviac. Vysvetlite im, prečo nechcete mať doma prebytok hračiek a poproste ich, aby vám vyšli v ústrety. Skúste navrhnúť zážitkové dary, ktoré deti rovnako potešia, či sa niečo naučia – permanentka do zoo, kurz plávania či jazdenia na koni, lístok na detskú šou a podobne. Ak chcú vaše deti napriek vašej žiadosti obdarovať podľa svojho, nerobte z toho veľkú vedu, slušne poďakujte a akceptujte, čo prinesú. Myslia to vždy dobre. Niekedy pomáha odložiť prebytok darovaných hračiek na inú príležitosť (Vianoce, k narodeninám a podobne).

Časom môžete tieto hračky posunúť v rodine ďalej alebo predať a nemusíte sa cítiť previnilo. Nie každý musí zdieľať váš názor a nemá zmysel ho nasilu presadzovať. Zo skúsenosti ale verím, že ak ste priama a úprimná, väčšina ľudí bude aspoň zo slušnosti rešpektovať vašu prosbu.

Mami, čo mi dnes kúpiš?
Menej hračiek a menej materiálnych vecí v živote zlepšuje aj vzťahy v rodine. Spravme deťom láskavosť a dajme im radšej dvakrát toľko lásky a pozornosti a raz tak menej materiálnych vecí. Ostane nám viac peňazí na účte, viac miesta na poličkách a zo všetkého to najlepšie – viac koncentrácie, predstavivosti a komunikácie s našimi deťmi.

Deti potrebujú menej, aby mali viac. Otestované reálnym životom reálnej mamy.

Andrea Richardson
www.minimalistka.sk
www.facebook.com/minimalistkask/

časopis Dieťa
seriál Minimalistická mama
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok