Motivácia počas karantény | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Motivácia počas karantény

Motivácia počas karantény

Ako motivovať do učenia? Zapamätá si to alebo všetko zabudne? Bude sa vôbec tešiť do školy? Nezlenivie? Podobné otázky si práve kladú španielski rodičia a odborníci sa im snažia poskytnúť účinné odpovede.

Španielske deti totiž už 5 týždňov nevyšli von. V krajine platí úplná karanténa vrátane zákazu vychádzania z domu. Žiadne prechádzky, bicykel, kolobežky, šport. Jediný kontakt s exteriérom rodičia svojim ratolestiam môžu dopriať na balkóne alebo v záhrade, ak ju majú. Výnimočný stav sa odzrkadľuje na atmosfére v rodinách, rastúcich obavách z budúcnosti a pocite bezmocnosti. Podmienky a schopnosť zvládať extrémnu situáciu je v každej rodine rôzna. K radám ako deti doma učiť aj naučiť, popritom pracovať, nevychádzať s nimi z domu, a hlavne – nezblázniť sa, však odborníci dodávajú, že rodičov môže prekvapiť presný opak toho, čoho sa obávajú. Pozitívne zmeny v prístupe ku školským povinnostiam môžu nastať práve u detí, ktoré nespadajú do kolónky „dobrý žiak“.

„Ľudská bytosť vo všeobecnosti disponuje takmer nevyčerpateľným potenciálom na adaptáciu. Práve deti nás deň čo deň prekvapujú svojou kapacitou pri vynakladaní úsilia a zvládaní aktuálnej situácie. Kľúč spočíva v schopnosti všimnúť si ich možnosti na rozvoj a využiť vlastné nástroje na pomoc menším aj väčším deťom v ich každodennej realizácii aj za týchto okolností,“ vyslovila pre španielsky denník El País klinická neuropsychologička Zaida Morenová Ramosová z Psychoedukačného inštitútu v Madride.

Okrem sociálnej izolácie však španielske deti pozatvárané v domovoch zažívajú aj deficit kontaktu s prírodou, ktorý negatívne ovplyvňuje celkový psychický stav a môže spôsobiť poruchu koncentrácie, pocit úzkosti, stres a podráždenosť. Na deti, ktoré sú v etape vývoja a v momentálnej situácii nemajú možnosť navštevovať školu, či stretávať sa s kamarátmi, môže mať nedostatok kontaktu s prírodou oveľa negatívnejší dopad ako na dospelých. Prestížny španielsky maliar Fernando Pozuelo, ktorý sa zaoberá sledovaním blahodarných účinkov, ktoré ľudská psychika čerpá z prírody, hovorí, že čoraz viac ľudí žije v mestách v odtrhnutí od nášho prirodzeného prostredia. „Žiaľ, koronavírus v Španielsku vyhrotil túto tendenciu do extrému. Máme obavy, že mnoho ľudí bude trpieť rôznymi poruchami. Ak chceme dôsledky zmierniť, musíme sa usilovať posilniť vzťah s prírodou pomocou prostriedkov, ktoré máme doma k dispozícii. Paradoxne, musíme siahnuť po moderných technológiách a zvážiť, ako budeme môcť riešiť túto situáciu v blízkej i vzdialenejšej budúcnosti.“

Na minimalizovanie negatívneho dopadu spojeného s úplnou karanténou odborníci radia byť s prírodou v kontakte prostredníctvom počúvania zvukov, ktoré v nás evokujú prírodu a pomôžu nám zmierniť stres. Môžu pomôcť rôzne aplikácie a tiež iniciatívy rôznych organizácií, ktoré Španielom v tomto náročnom období umožnia s deťmi navštíviť parky a záhrady aspoň virtuálne.

Dana Ljubimovová Miháliková
Foto Pexels.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok