To najlepšie a zároveň najťažšie, čo môžete pre deti urobiť, je dať im kontrolu nad vlastným životom. Nerobiť všetko za ne, nepriskakovať na pomoc, neobskakovať ich, ale mať trpezlivosť a silu tlačiť ich von z komfortnej zóny. Z tej zóny, v ktorej stagnuje, pretože sa mu snažíte zjednodušovať život.
Keď som čítala knihu 12 pravidiel pre život od kanadského psychológa a profesora Jordana B. Petersona, zahltilo ma mnoho skvelých myšlienok. Peterson vychoval dve úspešné, šťastné a vyrovnané deti, ktoré vyzerajú, že sa v živote nestratia. Pod pojmom úspech nemyslím hromadu peňazí, ale odvahu a odolnosť. Aj napriek nepriazni osudu sa nikdy nevzdali, sú naučené postaviť sa problémom čelom, nefňukať a riešiť ich. Teraz, už ako dospelí ľudia, majú život urovnaný. Sú vyrovnaní ľudia, nepatria medzi to množstvo dospelých, ktorí si neadekvátnym správaním kompenzujú nevyriešené veci.
Ak deti rozmaznávate a chránite pred všetkým ostrým, robíte z nich otupené, nechápavé a narcistické bytosti.
Jordan B. Peterson
Peterson v knihe odhalil, ako vychovával svoje deti. Jeho dcéra odmalička trpela artritídou, chôdza ju od útleho detstva bolela, spoločne s inými kĺbmi tela. Hra bola nemožná, posadiť si ju na ramená sa tiež nedalo – bolesti narušili detstvo, ktoré malo byť bezstarostné. Dcére naordinovali silný liek pre dospelých, lekári jej nasadili opiáty a v období dospievania jej vymenili kĺb. Dosť hrozné, však?
Mali by sme byť dostatočne pokorní na to, aby sme pochopili, že ak si nevieme dať do poriadku vlastný život, nemali by sme sa pokúšať dať do poriadku niečo väčšie.
Jordan B. Peterson
Ak by ste mali dcéru s takouto chorobou, asi by ste ju chránili na každom kroku, nepúšťali ju von a strážili ju ako oko v hlave, však? Peterson si však uvedomoval, že pre dcéru je dôležité mať kontrolu nad vlastným telom, životom a mať relatívne normálne detstvo. Aj napriek náročnej situácii ju nechoval ako v bavlnke, ale spravil z nej odolnú bytosť, ktorá zodpovedá sama za seba. Ako 7-ročnú ju naučil pichať si injekcie, ktoré potrebovala. Prvý raz to trvalo veľmi dlho, ale on trpezlivo sedel pri nej a povzbudzoval ju – nakoniec to, samozrejme, zvládla, čo posilnilo jej pocit kompetencie a odvahu. Neskôr, keď dosiahla patričný vek, jej kúpil skúter, aby sa dokázala v pohode premiestňovať. Pochopiteľne, že sa s manželkou veľmi obávali, ale uvedomovali si dôležitosť podporiť ju v samostatnosti – aby sa nebála aj napriek chorobe existovať, žiť, robiť všetko sama a spoľahnúť sa sama na seba. Ak by ju chránili, nikdy by nenadobudla pocit kompetencie, zostala by závislá od ich pomoci, bála by sa života a nedôverovala by svojim schopnostiam.
Petersonov príbeh ma fascinoval. Z jeho dcéry vyrástla skutočne odvážna dáma, ktorá sa spolieha na vlastný úsudok. Pretože ju lekári v chorobe len udržiavali, začala na vlastnú päsť skúmať, vzdelávala sa vo všetkých odboroch vrátane lekárstva a nakoniec vlastnými silami nad chorobou zvíťazila. A nie je to to najlepšie, čo môžeme pre deti urobiť? Posúvať ich z komfortnej zóny von, aby boli sebestačné, a to aj napriek potrebe ich chrániť? Rast a vývoj vždy sprevádzajú aj nepríjemné pocity. Bez strachu, obáv a bolesti sa nestaneme tou najlepšou verziou samých seba. Preto nevytvárajme okolo detí ochrannú bublinu. Nekričme na svet, aby sa jeho nebezpečenstvá eliminovali na nulu. Namiesto toho urobme z detí odolné a bojovné bytosti, aby sme sa nemuseli obávať vypustiť ich do pestrého sveta. Slovami doktora Petersona: „Cieľom je naučiť deti, že draci existujú, ale ak sú opatrné, dokážu sa naučiť s nimi vyrovnať.“
Mgr. Mária Hanúsková
95. časť seriálu Môže sa stať…
Foto 123rf.com
Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok