Každý rodič sa raz ocitne v situácii, keď sa jeho dieťa začne pýtať. Na všetko. Aj na tie našou spoločnosťou tabuizované témy. Prichádza dilema, ako zodpovedať otázky – čo všetko zamlčať? Ako to vysvetliť tak, aby to bolo adekvátne veku dieťaťa? Väčšina rodičov to zvláda. Ale najviac im dáva zabrať vysvetlenie tej jednej jedinej veci – sexuality.
Každé dieťa je iné a preto vyžaduje aj individuálnu starostlivosť a výchovu. Poznáte to aj sami – čo platí na najstaršieho, neplatí na najmladšieho a naopak. Rodič by mal najlepšie poznať svoju ratolesť a podľa toho k nej pristupovať aj pri vysvetľovaní. Preto nebudeme polemizovať ohľadom tejto témy a radšej sa zameriame na opačný pól a povieme si…
…ČO URČITE NEROBIŤ
Dnes je skutočne ľahké naraziť v televízii aj dopoludnia na programy so sexuálnou tematikou. Bozkávanie a objímanie sa aktérov v posteli dokážu rodičia deťom objasniť bez „ujmy na zdraví“. Ale čo ak sa pred detskými očami objaví nejaká sexuálna scénka? Každý rodič na to zareaguje inak – zasmeje sa, prepne program, stuhne a v tichosti situáciu prečká alebo prikryje dieťaťu oči. Ale skúsme sa na to pozrieť z pohľadu dieťaťa. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo urobí vyššie zmienená reakcia s jeho psychickým vývojom?
Musíme si uvedomiť, že pre dieťa je svet a život veľká neznáma. Poznáva ho každý deň. Presne tak, ako keď prídete do novej práce. Ste nervózni, zaúčate sa. A aké by to pre vás bolo, keby sa vám nikto nevenoval, nepovedal vám, čo máte robiť a nezaučil vás? Alebo keď ste na dovolenke v neznámej kultúre a nemáte poňatia, čo sa patrí a čo nie. Presne takto sa cíti dieťa – všetko je preň novinkou, všetko ho zaujíma a to, aký bude mať názor a pohľad na danú vec, situáciu, ovplyvňujete vy, rodičia. Zamyslite sa nad tým, ako by sa asi dieťa cítilo – sedí s vami na pohovke, pozeráte spoločne film a naraz sexuálna scéna na obzore. Vy sa začnete červenať, zakryjete ratolesti očká a v najhoršom prípade mu odmietnete odpovedať na otázky so slovami: „Na to si ešte príliš malý! Nepýtaj sa, nestaraj sa!“
ČO SI Z TOHO DIEŤA VEZME?
Že za sexualitu sa máme hanbiť. Je to niečo neprirodzené, nepríjemné, nehovoríme o tom, je to proste tabu. V našej spoločnosti je to zatiaľ viac-menej pravda. Samozrejme, dieťaťu nemusíte vysvetľovať celý reprodukčný systém muža a ženy a zrodenie nového života, to skutočne nie. Ale ako sme povedali, pre dieťa je to úplne nová situácia, po prvýkrát sa s týmto stretáva a potrebuje vysvetliť, čo sa to vlastne deje. Ak tomu zakrytím jeho očí dáme punc hanebnosti, dieťa to automaticky prevezme, a pravdepodobne sa k tejto téme vo vašej prítomnosti už nevráti. Naviac, bude sa dosť dlho o tom hanbiť vôbec s niekým hovoriť.
V situácii so sexuálnou scénou úplne postačí, keď ju budete brať normálne ako niečo prirodzené, akoby to k životu patrilo. A dieťaťu poviete, že toto je vec, ktorú riešia dospelí, ktorí sa majú radi.
Naopak odmietanie odpovedať na otázku týkajúcu sa sexuality so sebou prináša hrozbu neinformovanej mládeže. A všetci dobre vieme, čo sa v takýchto prípadoch môže stať – tehotenstvo, pohlavné choroby, potrat. Vravíte si, že v časoch internetu je to irelevantné riešiť? Naozaj nie je. Divili by ste sa, koľkým mladým, vzdelaným a inteligentým ľuďom chýbajú základy anatómie a neosvojili si zodpovednosť. A ako rodič chcete snáď úprimný a otvorený vzťah s vašim potomkom, alebo nie?
ZHRŇME SI TO
V konečnom dôsledku je naozaj jedno, čo dieťaťu o sexualite odhalíte a čo zamlčíte. Podstatná je vaša reakcia. Ak mu s pokojom poviete, že je na vysvetlenie skoro, ale pohovoríte si o tom s ním neskôr, dieťa bude vnímať pokoj vo vašom prejave. Uvidí, že sa nehanbíte a v tom prípade bude mať vo vás dôveru, že si môže s vami kedykoľvek a o čomkoľvek pohovoriť.
Jeden tip na záver – môžete si doma zaviesť schránku na otázky dieťaťa. Ak už vie písať, každú otázku napíše na papierik a vhodí ho do schránky. Ak písať nevie, napíšte to za dieťa. Dajme tomu, že každú sobotu si s ním sadnete a všetko preberiete. Vy budete mať možnosť pripraviť sa a dieťa sa bude tešiť na pravidelné rozhovory s vami.
Mgr. Mária Hanúsková
Foto Shutterstock.com
Viac článkov o výchove nájdete tu.
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok