Pablo Picasso tvrdil, že sa všetci rodíme ako umelci. Problémom je zostať nimi aj potom, ako dospejeme. Umenie hovorí univerzálnym jazykom, ktorému nemusíme rozumieť. Prehovára nám priamo do duše, bez nutnosti použitia slov.
O kráse a dôležitosti umenia som písala niekoľkokrát. Či už sú to rozprávky, ktoré učia deti snívať, alebo hudba, na ktorú všetky tancujú bez ohľadu na rasu, pohlavie a kút sveta, odkiaľ pochádzajú, umenie dokáže divy. Je podstatnou súčasťou našich životov a všetky deti na svete majú sklon venovať sa mu a jeho prostredníctvom sa vyjadrovať. Vychádza z našej prirodzenosti a hĺbky duše, otvára bránu k sebapoznaniu.
Umelec Howard Ikemoto sa celý svoj život venoval maľbe. Vyučoval ju na Cabrillo univerzite. Svoje skúsenosti odovzdával dlhých 34 rokov, počas ktorých pomáhal študentom preniknúť do tajov maľby. Toto vznešené povolanie však nedokázala pochopiť jeho malá dcérka.
V 7 rokoch sa deti začínajú zaujímať o fungovanie sveta podstatne viac. Snažia sa pochopiť, prečo musia mamička s ockom chodiť do práce. Postupne si spájajú prácu s peniazmi, peniaze s jedlom a ostatnými hmotnými vymoženosťami. Inak to nebolo ani v prípade sedemročnej dcérky maliara Ikemota. Zaujímala sa, čo robí jej ocko celý deň v práci. Ikemoto neváhal a odpovedal: „Pracujem na univerzite; učím ľudí kresliť.“ Jeho dcérka sa neveriacky, až prekvapene na neho zahľadela, a s úprimným údivom sa spýtala: „Chceš povedať, že oni to zabudli?“
Leonardo da Vinci tvrdil, že ak ruka nespolupracuje s dušou, umenie nemôže vzniknúť. Deti majú s dušou spojenú nielen ruku, ale aj celé telo. Hýbu sa do rytmu tanca bez strachu, že sa im niekto vysmeje. Kreslia s radosťou a bez obavy, že ich maľba nebude pre niekoho dosť dobrá. Spievajú z plných pľúc, až kým ich dospelý nezahriakne alebo sa im nevysmeje, že spievajú falošne (všimli ste si, že skoro každé dieťa triafa tóny správne?). Celá ich osobnosť sa sústredí na ten umelecký moment, v ktorom sú samy sebou. Keď sú pohltené umením, často nevnímajú, pretože k nim prehovára ich duša. Spojenie s ňou je často prerušené poznámkami dospelých, aby sa chovali dospelo, nesprávali sa ako dieťa a radšej sa venovali povinnostiam reálneho života.
Umenie má nielen svoje kúzlo, ale aj zmysel. Vďaka nemu zapájame tvorivosť, využívame svoj potenciál a spoznávame sa. Speváci, maliari, návrhári, tanečníci a ostatní umelci sa jedine pri výkone svojej práce cítia skutočne nažive. Jedine v tom momente pociťujú zmysel svojej existencie, cítia uspokojenie a sú v hlbokom dialógu so svojím najvnútornejším Ja. Ponechať deti maľovať, tancovať, spievať a kreatívne zapájať svoju myseľ a dušu teda nie je len zábava, ale aj nutnosť. Cez umenie sa vyjadrujú emócie, odbúrava sa stres a harmonizuje sa duch.
Pedagogička a autorka Sydney Gurewitz Clemens má rovnaký názor. Podľa nej má umenie vo vzdelávaní svoje opodstatnené miesto. Dokáže deťom pomôcť, aby zostali samy sebou a nesnažili sa byť ako všetci ostatní. Umenie im pomáha stať sa osobami, akými sú predurčené byť.
Nech umenie pohltí nielen tú detskú, ale i našu dospelú dušu. Je jedným z najlepších prostriedkov duševnej hygieny, lieči a upokojuje. V našich životoch preto musí mať svoje čestné miesto – v tých detských obzvlášť.
Mgr. Mária Hanúsková
69. časť seriálu Môže sa stať…
Ilustrácia pixabay.com
Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok