Zdravie máme len jedno. Napriek tomu si ho väčšina ľudí dobrovoľne ničí fajčením, nadmerným užívaním alkoholu, nezdravou stravou, zbytočným užívaním liekov… To, čo od nás deti odpozorujú, nie je starostlivosť o zdravie, ale jej pravý opak.
Čím som staršia, tým viac si uvedomujem cenu zdravia. Som vďačná za to, že som nikdy nefajčila a väčšina alkoholu mi nechutila. Som vďačná za to, že ma moje telo nesklamalo a funguje (až na pár detailov) skutočne spoľahlivo. A som nesmierne šťastná, že som jedna z mála, kto odoláva chrípkovým sezónam, trpí len na občasné nachladnutie a nemusí brať antibiotiká, ba ani lieky od bolesti. Čo ma však zaráža, je fakt, ako málo ľudí si reálne cení svoje zdravie ešte predtým, než ho stratí.
Spomínam si na veľmi trefný obrázok: ľuďom ponúkli dve možnosti riešenia ich zdravotných problémov. Tá prvá bola zmena životného štýlu, dobré jedlo a cvičenie – beh na dlhú trať, avšak s dlhodobými výsledkami. Druhá možnosť bola okamžitá úľava od bolesti v podobe liekov. A hádajte, pri ktorej z nich stál zástup ľudí. Všetci by boli radi zdraví, ale väčšina pre to odmieta čokoľvek urobiť.
Málokto z nás si uvedomuje, že zdravie nie je len telo, je to aj myslenie. Duša a fyzická stránka existujú spoločne, a mali by byť v harmónii. Navzájom sa ovplyvňujú a ťahajú ku zdraviu alebo, naopak, k chorobe. Je známym faktom, že fyzickou aktivitou sa vyplavujú endorfíny, známe ako hormóny šťastia. Cvičenie a správne dýchanie harmonizuje myseľ, čoho dôsledkom je spokojné aj telo. A jedlo by malo byť ich palivom, nie odpadom, ktorý ich postupne otravuje.
Čo je však dôležité, je fakt, že spôsob, akým sa správate k svojmu zdraviu (a myslím celkovému, psychickému aj fyzickému), ovplyvní aj vaše dieťa. Aký postoj zaujmete k svojmu zdraviu, taký zaujme aj vaše dieťa k tomu svojmu. Treba si to uvedomiť a začať telo kŕmiť všetkým, čo mu prospieva – a tým nemyslím len jedlo, ale aj umenie, relaxáciu, koníčky a meditáciu.
Učme deti, že sú pánmi svojich tiel, nie ich väzňami. Už od útleho veku im vštepujme, že zdravie majú vo svojich rukách. Ako sa budú k sebe správať, aké myšlienky budú v ich hlavách prevládať a ako budú k sebe prehovárať, presne tak budú ich telá fungovať. A čo je najdôležitejšie? Začnite u seba a deti vás budú nasledovať.
Mgr. Mária Hanúsková
74. časť seriálu Môže sa stať…
Foto 13rf.com
Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok