My sme dieťa, my sme svet | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

My sme dieťa, my sme svet

My sme dieťa, my sme svet

Už dávnejšie som na facebookovú stránku Dieťaťa pridala príspevok  o jednej z mantier – modlitbe za mier, ktorú spievali deti. Ešte v roku 2011 sa stala súčasťou prekrásneho hudobného projektu tridsiatich detí a troch úžasných žien Children Beyond. Multikultúrne speváčky – svetoznáma Tina Turner, speváčka kresťanských piesní Regula Curtis a budhistická speváčka Dechen Shak-Dagsay – spojili deti, aby spolu s nimi vyslali do sveta posolstvo o tom, že tvoríme jednotu. My všetci sme to dieťa, ktoré sa modlí za mier. Svet, to sme my – my všetci, nezávisle od toho, akej sme farby pleti či vyznania, tvoríme jedno ľudské spoločenstvo. Tieto dámy symbolicky spojili rúčky detí hodvábnou stužkou a mantrami, ktoré spievajú svetu. Je len na nás, či prijmeme od detí túto podávanú stužku a pridáme aj naše hlasy, či im pomôžeme niesť to posolstvo dobra a jednoty.

Zatiaľ to veru nevyzerá, že by sa nám to darilo… Naša civilizácia sa zmieta v ohňoch nenávisti, nezmyselných bojov, presadzovania záujmov, ktoré všetko spaľujú v sebectve a neúcte k životu. Podliehame šialenému tempu a preteku, ktorý nemá víťazov. Zostanú len porazení… ak pustíme stužku, ktorú nám deti podávajú.

Žiaľ, pomaly niet nieže mesiaca či týždňa, ale pomaly niet dňa, čo by nás nezasiahla správa o ďalších a ďalších teroristických útokoch. Medzi prvé, ktoré otriasli naším svetom, patrili teroristické útoky v Paríži, ktoré ľudí spojili v žiali a zároveň rozdelili vo výčitkách, že je to „zasa len Paríž“, ktorému sa dostáva pozornosti médií i ľudí na sociálnych sieťach… Vtedy zaznievala i výčitka, prečo nahlas neoplakávame iné obete po celom svete? V súvislosti s tým novembrovým krvavým piatkom v roku 2015 dalajláma, najvyšší súčasný predstaviteľ tibetského budhizmu, povedal pre nemeckú televíziu Deutsche Welle: Nemodlite sa za Paríž – pracujte na tom, aby bol mier. Som budhista a, samozrejme, verím v modlitbu, ale tento problém je problémom nás ľudí. My sme ho vytvorili a teraz sa obraciame k Bohu, aby ho za nás vyriešil. Je to nelogické.“ Tento bojovník za ľudské práva vyzýva ľudstvo presne k tomu, o čom spievajú aj deti. Nabáda nás uvedomiť si potrebu posilňovania harmónie, ľudskej jednoty a  humanistických hodnôt. Len tak máme nádej, že tu raz bude mier.

Krátko na to, ako som na facebookovú stránku Dieťaťa umiestnila spomínanú modlitbu za mier, ktosi tam položil otázky: Aký význam má modlitba pre mier vo svete a aký význam má modlitba poslaná deťmi do sveta?“ Môžem ponúknuť len môj pohľad a veľmi rada si vypočujem i vaše názory a odozvy. Pretože som presvedčená, že je čas nahlas hovoriť o mieri a o cestách, ktoré nás k nemu môžu priviesť. Verím, že keď budeme do detí na celom svete zasievať myšlienky tolerancie, lásky a nenásilia, že v nich budú klíčiť a rásť a ony ich budú ďalej šíriť v každom dotyku so svetom. Z takých detí vyrastú dospelí, ktorým bude cudzie rozsievať nenávisť, zapaľovať dažďové pralesy či kresliť karikatúry, ktoré dehonestujú všetko, čo môže byť druhému posvätné, pretože odmalička budú poznať slovo rešpekt. Odmala budú vedieť, že mier sa nestavia z tehličiek slepej viery, podriadenej poslušnosti a ani bezbrehej tolerancie voči bezpráviu a zlu, ale že sa buduje z nepodmienečnej lásky, hlbokého súcitu a mocného sebavedomia – zo svojho vedomia vlastnej významnej úlohy vo svete. Mier musí byť v každom z nás, aby mohol byť vo celom svete.

Modlitba detí za mier je možno len malá iskierka. No mohutný plameň sa nikdy nerozhorí, nebyť prvej iskierky, ktorú starostlivo strážime, aby nezhasla. Je len na nás, čo budeme zapaľovať v srdciach našich detí, v deťoch na celom svete. A aký plameň budeme živiť vo vlastných dušiach. Či ten, čo všetko zničí alebo ten, ktorý zohreje a  posilní nás v nádeji a viere.

Aký význam má teda modlitba detí za mier? Pomáha zablúdeným, zdvíha unavených a posilňuje vedomých na ceste. Je naším kompasom i nádejou pre celý svet.

Vypočujte si i vy modlitbu detí za mier z albumu Children Beyond: Sarvesham Svastir Bhavatu

Renáta Krausová

vybrané zo Slov na úvod, časopis Dieťa (upravené)
Foto Shutterstock.com

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok