Črepiny z môjho zrkadla 41)
Situácia:
Sme matky. Každá by pre svoje dieťa urobila čokoľvek. Sú to naše srdcia, budúcnosť ľudstva. Keď sa mi narodila dcérka, nevedela som si predstaviť, že by pre mňa bolo niečo dôležitejšie než ona. Stala sa TOP v mojom živote. Zmenila ho. A ako správna črepinka mi ukázala, že umiestniť ju na prvé miesto – pred svoj život – je chyba.
Stačí jednoduchá situácia (doplňte si čokoľvek, nielen jedlo). Sme vonku a mám posledné jablko. Obe sme hladné, no dcérka je pre mňa najdôležitejšia. Len aby nehladovala, chudiatko moje, dostala celé jablko. Dohrala sa a ja som sa chystala na cestu domov. Nechcela, hoci som jej vysvetlila, že som hladná. Ona nebola – nasýtila sa predsa jablka.
Čo tým chcem povedať:
Si najdôležitejšia osôbka. Milujem ťa najviac na svete.
Čo tým hovorím:
Prvé miesto znamená „dôležitejšia než všetko a všetci“, než ja. Svojím správaním som dcérku nevedomky vyvyšovala. Zažívala pocit, že na ostatných tak nezáleží. Ak som načala tému rešpektovania iných, „kázala“ som tak na nesprávnom mieste. Pretože som spájala dve odlišné, nespojiteľné veci.
„Milujem dcérku najviac na svete“ znamená – milujem ju viac než seba a ostatných. Kde v srdci je ešte miesto pre niekoho iného? Ako potom ukázať, že milovať sa dá všetkých a láska je nedeliteľná? Nie je to matéria, na množstve nezáleží. Je nekonečná, nedá sa zhmotniť ani stupňovať – ty dostaneš menej lásky, ty viac.
Lepšie pre mňa a pre dcérku:
To, ako veľmi dcérku milujem, je v poriadku. Aj to, že je pre mňa dôležitá. Fakt, že mi zmenila život k lepšiemu, je len dobrý. Ak ju však uprednostním na úkor kohokoľvek, škodím sebe aj dcérke. Chcem byť matkou, ktorá si je vedomá vlastnej ceny, ľúbi seba aj ostatných. Ukazuje, čo znamená byť emocionálne vyrovnaný. Na tejto planéte neexistuje človek, ktorý by sa mohol pasovať za najdôležitejšieho a teda vyvyšovať. Základom rovnosti je rešpektovať seba a ostatných. Slovo „najdôležitejší“ vedie k nerovnováhe.
Pri jabĺčku som si to uvedomila najciteľnejšie. Moja chyba. Dcérke som ju vysvetlila. Aj sebe.
A tak sa stalo, že sme si robili cestoviny a mali posledný kus syra. Obchody zavreté. Dcérka chcela celý syr pre seba, lenže som kúsok žiadala aj ja. Nedbala a syr začala sama pojedať. Naozaj mi z toho prišlo smutno a dcérka to vycítila (pozor však na cielenú manipuláciu emóciami – to je falošné). Vysvetlila som, že si zo syra trochu prosím. Netrvalo dlho, o chvíľu mi zvyšok priniesla – aj s príborom. Stačilo vyčkať.
Ako dcérku naučím ľúbiť sa zdravo a nesebecky, keď sa sama správam sebecky? Ukazujem, že si seba nevážim, nezáleží mi na svojich potrebách a uprednostňujem potreby niekoho iného. Ak zopakuje, čo vidí, môže v budúcnosti podrobiť svoj život uspokojovaniu potrieb niekoho iného. Hoci tých u svojho muža, nevnímavého priateľa, či požadovačného zamestnávateľa.
Mama Žaneta
Foto autorka
Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda na www.dieta.sk nová časť.
Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu.
Každú stredu pribudne nová časť.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok