Predvianočné „eko“ upratovanie | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Predvianočné „eko“ upratovanie

Predvianočné „eko“ upratovanie

S vianočnými sviatkami sa spája aj veľké upratovanie. Ak sa budete držať našich rád, môžete mať doma čisto bez zbytočného zaťaženia životného prostredia a vášho zdravia.

Podľa všadeprítomnej reklamy je naše zdravie v domácnostiach neustále ohrozené. Nezmyselná dezinfekcia a boj proti škodcom všetkými dostupnými prostriedkami zničia baktérie a choroboplodné zárodky, ale obeťami tejto „chemickej bomby“ sme aj my, ľudia, domáce zvieratá a príroda. Dezinfekčné látky v pracích a čistiacich prostriedkoch usmrcujú aj baktérie, ktoré sú pre nás užitočné, čím ustavične oslabujeme svoj imunitný systém. Okrem toho sú smrtiace pre mnohé užitočné mikroorganizmy, ktoré napomáhajú rozklad našich splaškov v čistiarňach odpadových vôd…

Náš domov nie je operačná sála, a preto v domácnostiach nie je dezinfekcia ani potrebná, ani zmysluplná. Čistota a hygiena sa dajú dosiahnuť aj pri bežnom upratovaní a čistení. Dezinfekčné prostriedky by sa mali v domácnostiach používať iba na výslovný príkaz ošetrujúceho lekára, keď napríklad niekto z členov našej domácnosti trpí infekčným ochorením alebo má vážne oslabenú imunitu, napríklad po operácii či chemoterapii.

Naša rada:

  • Vyhýbajte sa čistiacim prostriedkom s nápismi „dezinfikujúce“, „baktericíd“, „biocíd“, „antibakteriálne“, „s aktívnym chlórom“ alebo „čistí hygienicky“.

DávkovaNIE?

Dávkovanie je jednou z najdôležitejších súčastí efektívneho čistenia. Správne dávkovanie pomáha šetriť nielen náklady, ale aj životné prostredie. Pri dávkovaní by sme sa mali riadiť heslom „len toľko, koľko je naozaj potrebné, a tak málo, ako sa len dá“. Životné prostredie sa poškodzuje aj pre nadmerné dávkovanie čistiacich prostriedkov. Nič však nemôže byť čistejšie ako čisté, čírejšie ako číre, aj keď pridáme akékoľvek množstvo čistidla navyše.

Čistenie sa zakladá na súhre viacerých pôsobiacich faktorov: teploty, času, mechanických pomôcok a chemikálií. Každý z nich sa na výslednom efekte upratovania podieľa nezastupiteľnou časťou. Správne použitie prvých troch faktorov môže výrazne znížiť spotrebu chemikálií (štvrtého faktora). Ak napríklad zvýšime teplotu použitej vody alebo predĺžime čas pôsobenia prostriedku, zredukuje sa potreba použitia veľkého množstva čistidla rovnako, ako aj drhnutie, kefovanie alebo vytieranie.

Naše rady:

  • Používajte dávkovacie pomôcky – nikdy nedávkujte len tak od oka!

  • Pri dávkovaní sa riaďte pokynmi výrobcu – vo väčšine prípadov však stačia dve tretiny odporúčanej dávky na dosiahnutie rovnakého výsledku.

  • Pomocou cieleného dávkovania sa dá ušetriť až polovica bežnej spotreby čistidiel.

Nebezpečné vône

Na trhu nájdeme nespočetné množstvo produktov na osvieženie a navoňanie vzduchu – gély, osviežovače, izbové spreje, extrakty alebo tekutiny na odparovanie. U citlivých osôb však môžu tieto vonné látky vyvolať pri vdýchnutí problémy. Principiálne sa môže u človeka rozvinúť alergia na čokoľvek. Existujú však látky, ktoré vyvolávajú alergie už preukázateľne a často, preto sa im treba radšej vyhýbať. Predovšetkým sú to:

– vonné látky v pracích a čistiacich prostriedkoch, izbových sprejoch a pod.

– konzervačné látky v tekutých pracích a čistiacich prostriedkoch atď.

Naše rady:

  • Vyhýbajte sa nepotrebným produktom zbytočne ohrozujúcim zdravie, akými sú osviežovače vzduchu, WC mydielka, aviváže, optické zjasňovače textílií, izbové spreje a podobne.

  • Vyhýbajte sa jedovatým prostriedkom proti „škodcom“.

  • To isté platí pre dezinfekčné prostriedky, čistiace prostriedky s prídavkom dezinfekcie a čistidlá obsahujúce chlór (ten je často súčasťou bielidiel a prostriedkov do umývačiek riadu).

Výber čistiacich prostriedkov

Pri upratovaní máme k dispozícii dva druhy čistiacich prostriedkov – mechanické a chemické.

Mechanické prostriedky sú rohožky, špongie, drôtenky, kefy, utierky, handry, gumený zvon, stierky, metly a mopy, vysávač a iné. V prvom rade je však dôležité zabrániť vnášaniu špiny zvonku dovnútra. Nezabudnime si preto pred dvere umiestniť kvalitnú rohožku, a ak máme rodinný dom so záhradou, tak aj kovovú rohož na oškrabanie blata z topánok.

Na upratovanie si vždy vyberajme kvalitných pomocníkov. Neoplatí sa kupovať lacné metly či mopy s krátkou životnosťou. Kupovať stále nové pomôcky znamená nielen plytvať peniazmi, ale aj produkovať zbytočný odpad, čo zaťažuje životné prostredie. Určite sa vám osvedčia moderné pomôcky na princípe mikrofázy (utierky aj mopy). Moderné a efektívne mechanizmy ušetria nielen vašu námahu pri čistení, ale čistia efektívne aj bez použitia chemikálií – postačí len čistá voda!

Správne používanie mikrofázových handier – očakávaný úspech!

  • Čítajte návod na použitie handričky.
  • Pravidelne handričku perte v práčke s bežnou bielizňou pri teplote do 60°C, nevyvárajte, nepoužívajte aviváž ani zmäkčovadlá.
  • Používajte správnu handričku na správnu oblasť – handričku na čistenie v kúpeľni používajte na kúpeľňu, kuchynskú v kuchyni a podobne.
  • Zaveďte si farebné rozlíšenie handričiek podľa oblasti ich použitia (napr. WC – červená, počítač a telefón – modrá, kuchyňa – zelená, atď.).
  • Keď je handrička príliš mokrá, nemôže absorbovať špinu a hrozí nebezpečenstvo zavlečenia choroboplodných zárodkov.
  • Handričku používajte iba jemne navlhčenú (navlhčite ju ručným rozprašovačom).
  • Pri dlhšej práci s handričkou používajte pracovné rukavice, najmä ak máte veľmi suchú pokožku.
  • Po skončení práce si nakrémujte ruky ochranným krémom.
  • Mikrofázové utierky/utierky z umelého vlákna nevhodné na drsné plochy alebo plochy s otvorenými pórmi – napríklad naolejovaný nábytok, plexisklo a podobne!

Chemické prostriedky sú všetky čistidlá. Environmentálne prijateľné sú však máloktoré – patria sem produkty s certifikovanými ekoznačkami alebo tie, ktoré obsahujú látky, ktoré nepoškodzujú životné prostredie. Okrem toho sú to napríklad aj nasledovné: ocot, sóda bikarbóna, citrónová šťava, mydlový prášok, jadrové mydlo, bórax, špeciálne baktérie na odtoky a žumpy a podobne. Všetky chemické prostriedky, i keď sú priateľské k prírode, používajte v rozumnom množstve. To, že sú „eko“, neznamená, že ich treba použiť trikrát toľko. Niektoré musíte nechať dlhšie pôsobiť, no výsledok je porovnateľný s reklamou vychválenými prostriedkami.

Každý z nás má právo vedieť, z čoho sa skladá výrobok, ktorý sa chystá používať, zvlášť ak ide o také citlivé veci, ako je napríklad prípravok na umývanie riadu, z ktorého potom jeme, či bielizeň, ktorú nosíme priamo na pokožke. Pri nákupe si vždy všímajte zloženie výrobku a značky na jeho obale, ktoré veľa napovedia – najmä certifikované ekoznačky alebo medzinárodné výstražné symboly, ktoré oboznamujú o možných nebezpečenstvách čistidla pre zdravie a životné prostredie.

Ochrana zdravia

Aj pri čistení domácnosti treba dodržiavať základné pravidlá ochrany zdravia tak, aby čistenie bolo pre nás a našich blízkych bezpečné a pre životné prostredie čo najmenším utrpením.

  • Pri všetkých upratovacích a čistiacich prácach používajte rukavice.
  • Čistiace prostriedky uchovávajte mimo dosahu detí!
  • Nemiešajte čistiace prostriedky! Znížite ich účinnosť a môžete tak vyvolať nebezpečné chemické reakcie spojené s únikom jedovatých plynov.
  • Nikdy neplňte čistiace prostriedky do fliaš od potravín a nápojov! Ľahko si ich môžete vy, ale najmä deti pomýliť. Fľaše s čistiacim prostriedkom skladujte v originálnych fľašiach s riadnym označením.
  • Vyhnite sa prostriedkom s obsahom anorganických kyselín a chlóru. Alternatívou sú výrobky obsahujúce ako rozpúšťadlo napríklad denaturovaný alkohol, kokosový olej alebo iné rastlinné oleje namiesto ropných. Dezinfekčný účinok tu zabezpečujú oleje z rastlín (eukalyptus, rozmarín, šalvia a iné).
  • Nekupujte čistidlá s obsahom fosforu! Fosfor zaťažuje životné prostredie tým, že spôsobuje vznik tzv. vodného kvetu (premnoženie rias) na hladinách stojatých vôd. Vodný kvet odoberá z vody kyslík, ktorý následne chýba vodným živočíchom.
  • Nekupujte výrobky s obsahom freónov, halónov, tetrachlórmetánu a 1,1,1-trichlóretánu. Narúšajú ozónovú vrstvu Zeme. Nachádzajú sa nielen v chladiacich zariadeniach, ale aj v čistiacich prostriedkoch, hasiacich prístrojoch, polyuretánovej pene, aerosóloch (sprejoch) a kozmetických prostriedkoch.
  • Pri každom upratovaní (aj s prírodnými čistidlami) nezabudnite otvoriť okno a vetrať. Výpary z čistiacich prostriedkov sa inak kumulujú v byte a môžu dosiahnuť nebezpečné koncentrácie.

Alternatívne čistenie

Nezabudnime, že najlepší spôsob, ako udržať náš domov čistý a zároveň bezpečný, je vyhnúť sa už spomínaným agresívnym čistidlám. Zabudnime na reklamy a vyskúšajme niektoré z domácich, rokmi overených receptov, ktoré používali aj naše babičky.

Prírodné čistidlá a čistiace metódy

  • Ocot – odstraňuje vodný kameň, koncentrovaný (25 %) zabraňuje vzniku plesní (stačí jednorazovo alebo pravidelne potierať handričkou). Chladničku a nádobu na chlieb udržíme čistú a bez plesní, ak ich pravidelne zvnútra vyčistíme octovou vodou. Ocot má i sterilizačný účinok a je preto vhodný na dezinfekciu kúpeľne a toalety. Nepoužívajme ho však na mramorové plochy! Ocot sa používa aj na zmäkčenie bielizne namiesto aviváže.
  • Sóda bikarbóna – pohlcuje v chladničke nežiaduce pachy, bieli hrnce a čistí čajníky od nánosov, pomáha čistiť pripálené hrnce.
  • Na čistenie odtokov používajme na to určené baktérie. Aplikujú sa v roztoku a nechajú sa pôsobiť cez noc. Koncentrovanejšie sa používajú do žúmp a suchých toaliet.
  • Na zneškodnenie patogénnych mikróbov z potravín postačí teplá mydlová voda. Utrime ňou všetky plochy, ktoré prišli do kontaktu s mäsom alebo so surovými vajcami.
  • Na ošetrenie nábytku použime zmes 1 čajovej lyžičky olivového oleja a pol šálky octu.
  • Na pripálenú rúru aplikujme pastu z 1 dielu mazľavého mydla a 2 dielov sódy bikarbóny. Nechajme pôsobiť a opláchnime čistou vodou.
  • Namiesto kúpených umelo navoňaných kvetov použime vrecúško alebo nádobu s prírodnými sušenými bylinami a kvetmi. Keď ich vôňa vyprchá, dovoňajme ich prírodnými éterickými olejmi.
  • Pripálené hrnce – do nádoby nalejeme slaný roztok a necháme odmočiť alebo rýchlo prevaríme.
  • Silný zápach (napr. od cibule alebo rýb) odstránime z dosky na krájanie tak, že ju dobre vydrhneme polovicou citróna a umyjeme studenou vodou.

Ešte zopár tipov

Umývanie okien: Na okná aj zrkadlá stačia prírodné mydlo a voda. Keď ich vyčistíte, následne ich opláchnite roztokom, ktorý pripravíte zo 4 dielov vody a 1 dielu octu.

Leštenie nábytku: Do hrnčeka rastlinného oleja pridajte 1 polievkovú lyžicu citrónového oleja a pomocou suchej utierky týmto roztokom hravo vyleštíte nábytok.

Čistenie kobercov: Koberec dôsledne povysávajte, posypte kukuričným škrobom alebo jedlou sódou a nechajte hodinu pôsobiť. Potom ho opäť dôkladne povysávajte. Na výraznejšie škvrny môžete použiť mydlovú vodu s octom a kefu.

Pranie: Veľmi špinavú bielizeň vopred namočte do teplej vody, v ktorej ste rozpustili 100 až 125 ml sódy na pranie. Potom dajte bielizeň do práčky a pridajte priamo do bubna 80 ml sódy na pranie a asi 375 ml mydla na pranie. Počas prvého vypláchnutia môžete do práčky naliať ešte asi 60 ml octu. Ak chcete, aby bola biela belšia a žiarivejšia, môžete počas žmýkania pridať trocha citrónovej šťavy. Ideálne je, keď sa bielizeň suší voľne na vzduchu, lebo už naše staré mamy vedeli, že slnko pôsobí ako prírodný bieliaci prostriedok.

Petra Ďurišová
Ekoporadňa Živica

www.ekoporadna.sk

Z archívu časopisu Dieťa
Foto Thinkstock

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok