4.45 h: Vypínam budík a vstávam, no mám pocit, že raz azda pre tú únavu ani nevstanem. V duchu si hovorím, že musím ísť spať aspoň o hodinu skôr! A hýbať sa! Áno, to by mi určite pomohlo!
Pozerám sa do zrkadla a nechápem, aká som bledá, ale super kontrast s mojimi čerstvo zafarbenými vlasmi… Do kelu aj s génmi a sivými vlasmi od tridsiatky! Končím s hygienou a vzdávam hold dekoratívnej kozmetike, takto aspoň nevystraším kolegov po príchode do práce. Ja za to stojím! Ach nie, zase krv z nosa, do kelu! Budem meškať. To bude asi tým suchým vzduchom. Ani neviem ako priletím do práce. Nepamätám si, či som stála niekde na semaforoch a či vôbec boli skoro ráno zapnuté. Celkom slušné „brain fog“ (pozn. red. mozgová hmla, neschopnosť sústrediť sa) podobné tomu, keď som si minule nevedela spomenúť na prístupové heslo do počítača, ktoré používam už roky. Tak to bude „laktačná demencia“ – ha-ha, po troch rokoch dojčenia, možno som sa ešte stále hormonálne neaktualizovala. Alebo som unavená. Áno, som unavená, a preto mi je stále zimaaa. Pijem v práci kávu a pozerám na kvapku krvi na blúzke z rána, do kelu, do kelu… Poobede krvácam z nosa tak, že ma kolega vezie k známemu lekárovi na ORL. Lekár mi naslepo leptá cievku v nose a rozpráva o tom, aké môže byť nespočetné množstvo dôvodov krvácania. Mám prísť znova, keď sa to upokojí. Vtedy vraj uvidí viac. Je mi jasné, že to, čo by uvidel, je len následok niečoho, čo sa deje v mojom tele, takže ďalšiu návštevu ani neplánujem. A vlastne ani nemám čas – práca, deti, domácnosť… Lekár bol síce sympaťák, ale na druhý deň krvácam znova.
Kto dnes nie je unavený?
O niekoľko týždňov povinná lekárska prehliadka v práci: krv, moč, ekg v norme. Na ORL spomínam problém s krvácaním. Lekárka len zamrmle, že áno, jedna cievka je trochu rozšírená. Ešte pohovor u internistu a odchádzam k obvodnému vrátiť kartu s potvrdením o mojom super zdraví a schopnosti vykonávať prácu, ktorú robím. U obvodného sa sťažujem na únavu a on sa len usmeje, že kto dnes nie je unavený. Nahlas rozmýšľam, či nemám niečo so štítnou žľazou, lebo okrem únavy mi strašne padajú vlasy a tehotenské kilá mi akosi prischli navždy. Lekár mi povie, že jemu sa zdá byť moja štítna žľaza v norme a popraje mi všetko dobré. Odchádzam. Ešte prehliadka u gynekológa a na tento rok by aj doktorov stačilo. Gynekologička konštatuje, že všetko je v norme, o výsledkoch cytológie ma budú informovať telefonicky. Spomínam jej silnejšie menštruačné krvácanie. Bez mihnutia oka mi predpisuje antikoncepciu, ktorá mi zaručene krásne upraví krvácanie. Pripadám si veľmi hlúpo, keď si o mne lekárka myslí, že neviem, že pri HA sa vlastne nekrváca, že je to iba krvácanie z hormonálneho spádu. Antikoncepciu slušne odmietam. Krúti hlavou, že robím veľkú chybu. V duchu si hovorím, že si musím nájsť iného lekára, ale potom si poviem, že väčšina by na to reagovala podobne. Dostávam papier na preventívku na mamograf. Prídem k známej onkologičke, prezerá mi opatrne všetky uzliny a medzitým rozprávame o deťoch. Poprosím ju, nech mi prezrie štítnu žľazu, že sa mi niečo nezdá. Vraj je všetko o. k. Kedysi som po absolvovaní preventívky mala super pocit zdravia. Odkedy dve rovesníčky zomreli na rakovinu, už nemám ten euforický pocit, no napriek tomu na preventívky chodím. Odmietam mamograf, veď nemám ešte 40. Lekárke oznámim, že by som dala prednosť usg vyšetreniu, nakoľko ešte pravidelne menštruujem a vtedy je moje tkanivo citlivejšie na RTG žiarenie. Vypočujem si prednášku o tom, ako netreba čítať bludy na internete, ale treba veriť odborníkom a tiež o tom, aké sú nové prístroje neškodné. Vydupala som si usg vyšetrenie. Dopadlo dobre.
Potvrdená predtucha
Po pár týždňoch idem k obvodnému lekárovi, kvôli potvrdeniu do práce. Môjho lekára zastupuje iná lekárka. Poteším sa, že je to žena. Iste pochopí, aké je pre mňa vypadávanie vlasov nepríjemné. Prezerá mi krk, meria tlak, vypisuje lístok na krv na zistenie hladín hormónov štítnej žľazy. Pýta sa ma, koľko som pribrala v tehotenstve a koľko som po pôrode schudla. Volám kvôli výsledkom. Mám prísť osobne. Znížená funkcia štítnej žľazy. Vyšetrenie u endokrinológa to len potvrdzuje a pripája sa aj dôvod – autoimunitné ochorenie. Dostávam recept na syntetický hormón. Kontrola o pol roka. Pýtam sa lekárky, či by spúšťačom ochorenia nemohla byť alergia na lepok. Odpoveď – určite nie.
Skúšam to bez lepku a… zázrak 🙂
Povedala som si, že skúsim urobiť pre moju imunitu a štítnu žľazu všetko a keď po troch mesiacoch neuvidím výsledky, začnem brať syntetický hormón. Objednávam si výživový doplnok z Ameriky, ale ten príde až po 3
týždňoch. Začínam s diétou bez lepku, mlieka, kofeínu, sóje, pridaného cukru, kapusty a bez ďalšej zeleniny, ktorá utlmuje štítnu žľazu. Vyhadzujem zubnú pastu s fluórom a prestávam používať parfum a akúkoľvek kozmetiku v oblasti krku. Beriem megadávky vitamínu D3, horčík a kvalitný multivitamín. Konečne došiel americký zázrak, a preto si dávam ako samoplatca skontrolovať krv a hormóny. Hormóny štítnej žľazy sú v norme! Po troch týždňoch bezlepkovej diéty moja štítna žľaza začala normálne produkovať hormóny. Pravdepodobne mám ešte vždy protilátky proti štítnej žľaze, to bude ťažší oriešok, dám si ich skontrolovať o pár mesiacov. V diéte pokračujem a teším sa z tohto zázraku. Vždy som mala podozrenie na neznášanlivosť lepku. Testy to nikdy nepotvrdili a tak chýbala motivácia na bezlepkovú diétu. Snaha dostať sa z autoimunitného ochorenia je zrazu veľkou motiváciou a diéta mi nerobí žiadny problém. Strata pigmentu, únava, vypadávanie vlasov, priberanie, silnejšie menštruačné krvácanie, zabúdanie a pocit chladu… – nikoho z lekárov nenapadlo, že by mohlo ísť o štítnu žľazu. A moje krvácanie z nosa pravdepodobne súvisí s neznášanlivosťou lepku.
A ponaučenie?
Ani najlepší laboratórny test nenahradí našu (ne)schopnosť rozumieť vlastnému telu. Skúsený lekár nám môže byť dobrým radcom, ale sám osebe často nestačí.
- S.: A budík síce nastavujem, ale už si nepozvoní, lebo sa zobúdzam sama v tom istom čase pár minút pred jeho zvonením. 🙂
- P. S.: A som bez kávy. A to vážne.
Vaša čitateľka
časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok