Ak bábätko netrpí kolikami či refluxom, prerezávanie prvých zúbkov je zvyčajne prvá zdravotná komplikácia, s ktorou sa čerstvá mamička stretne. Neskúseným rodičom môžu tieto nutné, pravidelne sa opakujúce etapy spôsobiť nemalý stres a poriadne znepríjemniť inak najkrajšie obdobie života. Cieľom tohto článku je poskytnúť preto jednoduchý návod na to, aby sa mama i dieťatko s prvými zúbkami popasovali bez zbytočných problémov.
Kedy a v akom poradí sa prerežú mliečne zúbky?
Tak ako pri celkovom raste bábätka do dĺžky a priberaní na hmotnosti, aj pri prerezávaní zubov platí určitá schéma, ktorou sa rast zúbkov zvykne uberať. Ako prvé sa okolo 6 až 9 mesiacov prerezávajú dolné stredné rezáky. Je veľmi dobré si tento údaj zapísať, nakoľko skúsený pedostomatológ sa na to rodičov určite opýta na prvej preventívnej prehliadke. Tento časový míľnik totiž určuje, kedy sa začnú mliečne zúbky vymieňať za stále. Približne 1 až 2 mesiace po nich nasledujú horné stredné rezáky, pričom býva zvykom, že tieto sa objavujú v páre, čo sprevádza búrlivejšia reakcia organizmu. Do konca prvého roka zväčša doplnia úsmev horné a dolné bočné rezáky. Približne do 16 mesiacov trvá, kým sa ako ďalšie prerežú najprv horné, potom dolné štvorky, t. j. prvé stoličky. Prerezávanie týchto zubov zvykne mamičkám naháňať najväčší strach. Faktom ale je, že mliečne štvorky sú, čo sa týka veľkosti a tvaru, pomerne malé a deťom nezvyknú spôsobovať ťažkosti. Nasleduje prerezanie horných a dolných očných zubov, čiže trojok a ako posledné sa medzi 23. až 30.mesiacom zaradia druhé stoličky, čiže päťky. Hoci sú zo všetkých mliečnych zubov najväčšie a najviac členité, o ich prerezaní dieťatko zväčša ani nevie. Črenové zuby sa v mliečnom chrupe nevyskytujú. V troch rokoch býva prerezávanie ukončené 20 mliečnymi zubami v plnej zbroji. Typický harmonogram prerezávania zúbkov uvádza schéma.
Tak ako pri všetkom ostatnom, aj pri raste zúbkov platí, že každé dieťa je jedinečné a individuálne. Nie je nezvyk, aby sa dieťatku prerezal prvý zúbok pred štvrtým mesiacom a takisto nie je raritou stretnúť ročné batoliatko, ktoré už síce chodí, ale úsmev má bezzubý.
Prvú tuhú stravu zväčša dieťa zvládne prijímať bez ohľadu na počet zubov v ústach, preto nie je dôvod sa neskorým nástupom mliečnej dentície zbytočne znepokojovať. Naopak – počas prvého roku života dieťatko v noci veľa a často papá a v ústach je preto nebezpečné prostredie pre vývin kazu. Je preto zvykom – nie však pravidlom, že čím neskôr sa zúbky prerežú, tým sú menej kazivé. Rozdiely v nástupe prerezávania zubov sú často dedičné, preto nie je na škodu potrápiť starých rodičov otázkou, kedy vyšiel prvý zúbok mame a otcovi.
Rovnako individuálne sú bábätká aj v tom, v akom poradí sa jednotlivé zúbky prerežú. Veľké rozdiely sú predovšetkým v prerezávaní štvoriek a trojok, v ktorých poradí má často zmätok aj literatúra. Na záver – v praxi sa nám stal už aj kuriózny prípad, že sa trojmesačnému bábätku ako prvá prerezala prvá dolná stolička. Každé dieťatko je predsa výnimočné. 🙂
Príznaky prerezávania zúbkov
Sú deti, ktorým zúbky narastú rýchlo a ticho ako hríby po daždi. Sú ale aj bábätká, u ktorých prerezávanie zúbkov sprevádza týždeň preplakaných nocí. Príznaky spojené s rastom zúbkov sa môžu objaviť aj týždne predtým, než sa zub skutočne prereže do úst. Medzi najčastejšie prejavy prerezávania patria:
- Slintanie: S ním úzko súvisia kožné prejavy. Stekajúce sliny spôsobia podráždenie jemnej detskej pokožky a môžu sa vytvoriť začervenania či vyrážky okolo úst a na brade. Časté sú aj tzv. kútiky, ktoré sú tiež spôsobené vytekaním slín, najmä v noci. Slinky treba utierať (nešúchať) jemným savým obrúskom a okolie úst a kútiky ošetriť ochrannou masťou či krémom. Pri dlhotrvajúcich ťažkostiach môžu na tieto malé ranky nasadnúť kvasinky, ktoré už lieči pediater antimykotickým krémom. Zatekanie slín môže v noci spôsobiť aj kašeľ. Netreba zabúdať, že nadmerným slinením dieťatko stráca tekutiny, ktoré je nutné pravidelne dopĺňať.
- Opuchnuté a začervenané ďasná: Na sýtočervených ďasnách sa v mieste tlačiaceho sa zúbka zvyknú objaviť biele bodky, prípadne modrasté hrbčeky spôsobené malými krvnými podliatinami. Tieto modré škvrny sa vo väčšine prípadov vstrebú, len veľmi zriedka treba takéto ďasno ošetriť u pedostomatológa a tak zúbku pomôcť na svet.
- Hryzenie: Úzko súvisí spredchádzajúcim prejavom. Dieťatko využíva jedinú možnosť, ako si samo dokáže pomôcť a to masírovanie ďasien o všetko, čo sa mu ocitne v ruke.
- Nepokojný spánok: Tak ako dospelého, ktorému sa tlačí zub múdrosti, aj dieťatko tento proces bolí a nedovolí mu spávať. Keď si rodič predstaví seba na mieste zmäteného dieťatka, musí len uznať, že to bábätko aj tak zvláda bravúrne.
- Výtok z nosa, hnačka a iné prejavy choroby: Treba si uvedomiť základný fakt, a síce, že všetky tieto stavy nie sú prejavom prerezávania zubov, ale jeho následkom. Únavou organizmu pri prerezávaní je telo oslabené, imunita sa zníži a uvedené príznaky sú znakom druhotnej, zväčša vírusovej infekcie.
- Zvýšená teplota: Literatúra uvádza, že by nemala presiahnuť 38 °C, avšak z praxe poznáme aj prípady, kedy hlavne prerezávanie oboch horných stredných rezákov naraz vyvolalo horúčky siahajúce k 40 °C bez akýchkoľvek prejavov iného ochorenia. Je ale samozrejmé, že v prípade vyšších teplôt sa nedá spoľahnúť na to, že príčinou sú zuby a treba vylúčiť iné príčiny horúčky.
- Nechuť do jedla: Súvisí s bolestivými a opuchnutými ďasnami. Ak nastane extrémny prípad a to, že dieťa odmieta prijať akúkoľvek stravu, prípadne ani nepije tekutiny, veľmi sa osvedčuje zamrazenie ovocnej výživy či pyré s vodou vo forme nanuku, ktorý batoliatko s vďakou príjme. Jeho satím si totiž chladí ďasná a zároveň dopĺňa potrebné tekutiny. Nie je samozrejme výnimkou ani opačný prípad, keď si deti naopak vyžadujú zvýšený prísun jedla. Jednak si jedlom masírujú ďasná a jednak ich jedlo rovnako ako mnohých dospelých odpútava od bolesti.
- Rôzne motorické prejavy: Dieťatko sa usiluje odpútať sa od bolesti rôznymi jemu typickými prejavmi, ako je šúchanie si očiek, škriabanie tváre, nosa, ťahanie uší. Každá mamička postupne spozná typické prejavy, ktoré jej naznačia, že ďalší zúbok je už na obzore.
Ako sa dá dieťatku pomôcť?
Prerezávaním zúbkov a s tým spojenými prejavmi si musí prejsť každé bábätko. Všetci rodičia sa však snažia to svojim deťom a následne, samozrejme, aj sebe čo najviac uľahčiť.
Obr. Silikónový náprstok na masáž ďasien a umývanie zubov
Čo môžeme urobiť doma?
- Hryzadlá: Gumené hračky zo špeciálneho materiálu, naplnené vodou či iným roztokom. Niektoré sa dajú dať do chladničky, prípadne do mrazničky a dieťatko si nimi zároveň chladí ďasná, čo zmierňuje opuch. Bohužiaľ, väčšina hryzadiel je vyrobená z materiálu, ktorý sa nedá sterilizovať v horúcej vode a z toho dôvodu často zároveň slúžia ako prenášač rôznych infekcií. Ak sa doma stretne súčasne viac detičiek, ktorým idú zúbky, treba pamätať na to, že každé má mať svoje vlastné hryzadlo. Práve v tomto období je totiž sliznica úst najviac priepustná pre rôzne patogény a ústa detí sa môžu posiať aftami či inými bolestivými afekciami, ktoré toto obdobie deťom a ich mamičkám ešte viac znepríjemnia.
Miesto hryzadiel môžu poslúžiť aj staré prežehlené bavlnené vreckovky, rohy látkových plienok alebo rôzne jedlá – chlebové kôrky či mrazené ovocie.
- Masáž ďasien: Dôkladne umytým prstom môžu rodičia bábätku masírovať ďasno v mieste očakávaného prerezania. Prst si môžu zabaliť do mokrej bavlnenej vreckovky či gázy, prípadne sú na trhu rôzne silikónové náprstky s drobnými gumenými štetinami, ktoré neskôr poslúžia ako prvá zubná kefka a dieťatko si s nimi zároveň výborne zvyká na prácu v ústach. Masáž dieťatko odpúta od bolesti a zároveň sa stimulujú tkanivá vnútri ďasna, aby zub čo najrýchlejšie „pustili“ von.
- Chladivé obklady: Či už spomínané hryzadlá, vhodné do chladničky, alebo špeciálne gélové vankúšiky z lekárne, všetky slúžia rovnakému cieľu – zmierniť opuch, pretože čím menší opuch, tým menšia bolesť. Chlad zároveň pôsobí anesteticky. Gélové vankúšiky na zmiernenie opuchu mamičky výborne využijú aj po očkovaní či odbere krvi na prikladanie na stehná a rúčky. Chladivé obklady môžeme aplikovať aj zvonku na líca, bohato postačí mrazený hrášok zabalený v látkovej plienke.
- Šťava z citróna: Staré mamy prisahajú na čerstvo vytlačenú citrónovú šťavu, ktorá má mierny anestetický efekt. Nesmie sa to s ňou však preháňať, aby nevzniklo podráždenie sliznice, a treba sa jej vyhnúť, ak sú už na ďasnách prítomné ranky a vriedky – bábätko by šťava mohla štípať.
- Dojčenie, nosenie: Nedá mi nespomenúť ten najprirodzenejší spôsob pomoci bábätku od bolesti a tým je dojčenie. Nejde len o to, že fyzický a citový kontakt dojčiatka s jeho mamou ho v týchto ťažkých chvíľach upokojí. Je overený fakt, že zloženie materského mlieka sa prispôsobuje aktuálnym potrebám dieťaťa a teda sa častým dojčením v tomto období bábätku dodajú do tela látky, ktoré mu pomôžu túto situáciu čo najlepšie zvládnuť a ochránia ho aj pred prípadnou druhotnou infekciou. Nehovoriac o tom, že materské mlieko je často jediná tekutina, ktorú je dieťatko ochotné počas prerezávania zubov prijať.
Samozrejme, nie každej mamičke je dopriate dojčiť. Aj v takomto prípade ale platí, že blízky fyzický kontakt mamy či otca s dieťaťom má veľký význam. Rodič si môže dieťatko privinúť na holé telo a nosiť ho na rukách, v šatke či ergonomickom nosiči.
Čo si priniesť z lekárne?
Keď už mamička tri dni nespí, pošle otecka do lekárne. V súčasnej dobe sa vyvíjajú stále nové overené i menej overené prostriedky, ktorými sa dá dieťaťu pomôcť. Samozrejme, treba vyberať uvážlivo, aby sme mu v dobrej viere, že mu pomôžeme, naopak neuškodili.
Po farmaceutických prípravkoch by sa malo siahať až vtedy, keď sme už vyčerpali všetky iné možnosti.
- Gély na prerezávanie zúbkov: V princípe si môžeme zvoliť z dvoch typov gélov na prerezávanie zubov. Prvé sú gély, obsahujúce len prírodné zložky – harmanček, valeriána, propolis, výťažky z grepových jadierok a iné. Ich funkciou je potlačiť zápal, pričom niektoré rastlinné výťažky majú aj mierny anestetický účinok. U atopikov a hypersenzitívnych detí si treba dať pozor na alergie na jednotlivé zložky prípravkov. Druhou možnosťou sú gély, ktoré okrem už spomínaných látok obsahujú aj skutočné anestetiká, vo väčšine prípadov lidokaín, ktorý dočasne znecitlivie bábätku ďasienka. Nevýhodou je, že gél sa veľmi rýchlo s prvou slinou z úst odplaví a dieťatko ho prehltne. Preto ich treba používať presne podľa inštrukcií v príbalovom letáku a nepresiahnuť odporúčané denné dávky. Môžeme ich aplikovať prstom alebo spomínaným silikónovým náprstkom.
- Lieky proti bolesti: Ak rodič bábätku nevie inak pomôcť a dieťa má naďalej bolesti, prípadne zvýšenú teplotu, nie je nič zlé na tom podať mu liek proti bolesti. O tom, kedy a ktorý liek podať, je ale vždy vhodné poradiť sa s lekárom. Vo všeobecnosti sa viac odporúčajú čapíky ako sirupy; tie totiž jednak obsahujú rôzne aditíva – sladidlá či farbivá, a jednak má dieťatko často kvôli uboleným ústam ťažkosti ich prijať. Podáva sa väčšinou paracetamol alebo ibuprofen v množstve a časovom odstupe danom hmotnosťou a vekom dieťatka.
Čomu sa vyhnúť?
Hoci recepty starých mám sa využívajú dodnes a žiadny chemický prípravok nikdy nenahradí v hojení rán repíkový odvar, treba sa vyhnúť starej babskej rade potrieť dieťatku ďasná alkoholom. Aj nízka dávka alkoholu môže negatívne ovplyvniť malý detský organizmus. Opatrnosť sa odporúča aj pri neoverených homeopatických liekoch.
Na záver treba opäť pripomenúť, že každé dieťatko je individuálne, prejavy prerezávania budú rôzne a rozličné budú aj metódy, ktoré mu budú schopné pomôcť. Isté je, že každému bábätku najviac pomôže, ak budeme túto krátku, preň však ťažkú etapu života s ním prežívať s trpezlivosťou a láskou.
MDDr. Veronika Bačová Macáková
zubná lekárka
Dojčiatko & batoľa
Foto DA autorky
Schéma prerezávania mliečnych zúbkov – zdroj Oradent
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok