Na Slovensku sa ročne narodí 450 až 500 detí s chybou srdca. Detské kardiocentrum je jediné v SR, ktoré sa špecializuje na ochorenia srdca vrodené či získané v detskom veku.
„U nás sa robí diagnostika aj samotné chirurgické výkony. Robíme všetko pre to, aby sa deti mohli normálne vyvíjať ďalej a viesť plnohodnotný život. Operácie srdca a ciev či katetrizačné výkony (také, pri ktorých sa do srdca a ciev zavádzajú tenké cievky, tzv. katétre – pozn. red.) sú však bolestivé a preto, aj keď sme citliví a empatickí, v očiach detí sme akoby strašiak, ktorý im robí zle. Preto sme chceli potešiť dušu detí aj rodičov a práve bábiky sa nám ujali,“ vysvetľuje primár kardiologického oddelenia Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava – Kramáre, MUDr. Marián Hrebík, MPH.
Bábiky deti dostávajú od Kiwanis klubu, ktorý vo svete funguje už 102 rokov. Ich heslom je „Slúžiť deťom sveta“, čo robia prostredníctvom rôznych aktivít. Jednou z nich je aj dodávanie Kiwanis bábik, ktoré sa šijú v chránených dielňach, do Detského kardiocentra.
„Na bábike môže lekár ukázať dieťaťu, čo mu budú robiť. A rovnako môže prostredníctvom bábiky dieťa s lekárom komunikovať. Niektoré deti totiž nevedia vyjadriť svoje emócie priamo a urobia to cez bábiku. Nepovedia vám, že sa boja operácie, ale povedia, že bábika Anička sa bojí,“ vysvetľuje jednu z úloh bábik pri hospitalizácii detí psychologička Mgr. Martina Matejová. Dodáva, že svoju Kiwanis bábiku si radi pomaľujú nielen najmenšie deti, ale aj tínedžeri.
Mimochodom, každý rok si svoju bábiku vytvoria aj herci, maliari, sochári a iní umelci. Tieto bábiky putujú v novembri do dražby a peniaze z dražby slúžia na výrobu a zakúpenie nových bielych bábik pre deti v nemocnici.
Bábiku Kiwanis (na fotografii) si vytvoril aj knižný ilustrátor Martin Kellenberger.
Ilustračná fotografia Shutterstock
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok