Ak si chceme upevňovať zdravie, ak chceme predchádzať rôznym ochoreniam či ak sa chceme vyliečiť z už prebiehajúcej choroby, potrebujeme telu (a tiež našim probiotikám) dodávať také „palivo“, ktoré nám to zaručí. Zároveň nesmieme jesť látky, ktoré zdraviu prospešné mikroorganizmy ničia a vyživujú mikroorganizmy škodlivé. Také jednoduché!
Poďme sa teda podrobnejšie pozrieť na obe tieto kategórie zdraviu prospešných a zdraviu škodlivých jedál.
Už vieme, že v našom čreve žijú mikroorganizmy vďaka tomu, že sa môžu spolu s nami stravovať tým, čo zjeme. Dnešná strava je, bohužiaľ, veľmi vzdialená tomu, čo je pre ľudské telo ideálne. Preto máme nielen mikróby, ktoré nám pomáhajú, ale aj tie, ktoré nám škodia. Tie prospešné sa stravujú výhradne vlákninou z rastlín. Niektoré z nich sa uspokoja takmer s akoukoľvek vlákninou, niektoré majú užší výber a niektoré z nich sú doslova prieberčivé a potrebujú len určitý druh vlákniny, povedzme zo špenátu. Každý druh mikroorganizmov pre nás vyrába odlišné postbiotiká. Každé postbiotikum je pre nás prospešné a dôležité. Lenže keď nebudeme živiť napríklad tie baktérie, ktoré sa živia len špenátom, budú doslova hladovať a budeme ich mať v čreve veľmi, veľmi málo. Potom následne nebude naše telo dostávať tie skvelé látky, ktoré by inak pre nás s radosťou zo špenátu vyrobili. Rozhodnutia o tom, akí budeme zdraví, robíme priemerne trikrát denne. Doktor Bulsiewicz prirovnáva spoločenstvo našich črevných mikróbov k veľkej továrni, napríklad na výrobu áut. Existuje tam veľmi veľa špecializovaných pozícií, z ktorých každá je dôležitá. Ak v nej nebude dostatok špecializovaných pracovníkov, nebude fungovať správne. Predstavte si, ako to dopadne, keď na pozície vo výrobe budú musieť zamestnať obchodných zástupcov. A to sa deje v útrobách čriev mnohých ľudí. Môžeme sa potom čudovať, keď továreň – teda organizmus – začne mať problémy?
Okrem toho, že v bežnej strave dnešných ľudí je primálo vlákniny, obsahuje zložky, ktoré narúšajú rovnováhu prospešných baktérií a spôsobujú črevnú dysbiózu. Ničia zdraviu prospešné druhy a podporujú druhy škodlivé.
Za dysbiózu sú zodpovedné: biela múka, cukor, živočíšne bielkoviny, tuky a látky umelo pridávané do potravín. Následne dochádza k tvorbe bakteriálnych toxínov, karcinogénnych látok, škodlivín spôsobujúcich zápal, podporujúcich srdcovo-cievne ochorenia.
Čo s tým? Dočítate sa v článku.
(Ukážka z článku MUDr. Jely Maliarikovej uverejneného V Dieťati č. 12/2024 – 1/2025. )
Aké ďalšie články nájdete v Dieťati č. 12/2024 – 1/2025? Nakuknite do obsahu .
Dieťa č. 12/2024 – 1/2025 vyšlo 2. decembra 2024 a je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku, alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky.
Pozývame vás, aby ste sa pridali do našej Online akadémie pre rodičov – akademia.dieta.sk, kde na vás čaká darček v podobe adventného kalendára.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok