Chuť ktorej zeleniny najlepšie vystihuje čas prázdnin, slnka, kúpania? Predsa červený melón!
Je to tak. Melóny, hoci sú sladké a šťavnaté, v skutočnosti patria medzi zeleninu a sú príbuznými uhoriek, cukiet a tekvíc. Hoci tieto sladké plody sú zobrazené aj na stenách faraónskych pyramíd v Egypte, na odrodách, ako sú vodné melóny, si ľudstvo pochutnáva iba od začiatku nášho letopočtu. Za ich domovinu sa považuje Afrika, odkiaľ sa rozšírili do Stredozemia, Ázie a v 16. storočí cez Maďarsko až k nám. Dnes sa vraj považujú za „národné ovocie“ v Turecku a Grécku.
Trošku inak to bolo s cukrovým melónom, známym skôr pod názvom žltý. Dodnes jeho odrody rastú nadivoko v Afrike i Ázii. V krajinách s islamským náboženstvom sa považoval za pôstne jedlo, počas ramadánu bol hlavným zdrojom energie.
Nie je to len cukor a voda
Hoci sa zdá, že vodový melón tvoria iba voda a cukor, nie je to tak. Zistilo sa, že okrem menšieho množstva vitamínu C obsahuje i betakarotén a bioaktívne prírodné látky ako citrulín, ktorý sa podieľa na ochrane srdca, imunity a krvného obehu. Navyše, hoci je vodový melón sladký, v menšom množstve si ho môžu dopriať aj obézni ľudia a cukrovkári. Účinné látky v tejto „ovocnej“ zelenine uvoľňujú cievy, vďaka čomu zabezpečujú lepšie prúdenie krvi. Melón osoží pri angine pectoris, vysokom krvnom tlaku a pomáha pri liečení obličiek aj močových ciest. Obsahuje dostatok vlákniny, takže upravuje problémy so zápchou, čo ocenia najmä tehotné ženy a tí, ktorí týmto neduhom trpia napríklad pri cestovaní a zmene prostredia. Pre lepšie výsledky sa odporúča zjesť aj semienka.
Melón má aj močopudné účinky, čistí krv, detoxikuje telo a chráni pred dehydratáciou počas letných dní. Pre deti je vhodný i preto, lebo len vzácne vyvoláva alergiu. No a počas horúčav ho oceníte ako vhodný zdroj ľahko stráviteľnej energie, a to najmä vtedy, keď sa varené či akékoľvek iné jedlo nežiada. Vodový melón obsahuje i lykopén – prírodný antioxidant rastlinného pôvodu, ktorý má protirakovinové účinky a chráni srdce, prostatu aj pokožku. Jadierka sa môžu vysušiť a po opražení zjesť. Sú takisto ľudovým liekom na zapálené priedušky a horné dýchacie cesty.
Melónové hody
Melónové hody by si mali dopriať aj tí, ktorí chcú spojiť príjemné s užitočným, čiže chcú zhodiť nadbytočné kilogramy. Melóny obsahujú cukor, ale vďaka vláknine zasýtia, takže telu sa nežiada jesť. Okrem toho na letné dni sú ideálnym osviežením aj preto, lebo pomáhajú stabilizovať a udržať pomer soli i vody v tele, čo je dôležité pri zvýšenom potení. Ďalším pozitívom je obsah vitamínu B6, čiže pyridoxínu, ktorý potrebujeme na syntézu bielkovín. Zanedbateľné nie je ani to, že táto sladká dobrota môže byť zdrojom jódu, zinku, selénu a horčíka, pravdou však je, že obsah týchto prvkov záleží na množstve, ktoré sa nachádzalo v pôde, kde melóny rástli.
Melón môže pomôcť aj v prípade, že ste to prehnali s opaľovaním – maska z vychladenej dužiny pokožku upokojí. Doplnenie tekutín, ktoré telu týmto spôsobom zabezpečíte, zase podporí lesklosť a hebkosť vlasov aj pružnosť pleti.
Pri melónových hodoch sa nemusíte obmedzovať, len čo však vaše chuťové bunky zaregistrujú čudnú pachuť, v jedení nepokračujte. Okrem ľudí a zvierat totiž melónovú dužinu zbožňujú aj plesne. Môžu sa do nej dostať ešte počas dozrievania, keď na strane, na ktorej plod leží, vznikne prasklina.
Cukrové melóny
Cukrové melóny nemusia mať výhradne žltozelenú šupku a oranžovú dužinu, aj keď tie sa u nás pestujú najviac. Za chuťovo najdokonalejší sa považuje odroda Charentains. Má bielozelenú až bledožltú šupku s tmavými pruhmi a marhuľovo sfarbenú dužinu, chuťovo pripomínajúcu papáju. Najaromatickejšie kúsky si z ponuky vyberiete práve v priebehu prázdninových mesiacov. Odroda Honeydew, čiže medový melón, je žiarivo žltý, hladký so zelenou dužinou. Odroda Galia zanecháva na jazyku chuť nektáriniek a je tiež podobne šťavnatá, jej šupka je zlatožltá s jemnou sieťovinou žiliek. No a sladký je aj Kantalup, je menší, žltý a vonia i chutí ako ananás.
Cukrové melóny okrem cukru a vody obsahujú zároveň vitamíny C, B1, B2. Sú vhodným zdrojom karoténov, ktoré majú antioxidačné účinky. Chránia srdce pred infarktom, mŕtvicou i sivým zákalom.
Nákup a skladovanie
Vybrať sladký a šťavnatý melón je umenie. Pri vodovom by ste mali kupovať skôr väčšie kusy. Šupka by mala byť tmavozelená, prípadne pri iných odrodách by jej farba mala pôsobiť sviežo. Veľmi dôležitým poznávacím znamením zrelosti je zvuk. Po preklepaní by tón mal znieť hlboko a zvučne, rozhodne nie duto. Koniec oproti stopke, čiže časť, kde zostal zvyšok kvetu, by nemal byť mäkký.
Čo sa týka cukrového melóna, tam je najlepším ukazovateľom správnej zrelosti vôňa – sladká, neodolateľná. A keď ho stlačíte, nemal by sa pod vašimi prstami priveľmi poddať.
Cukrový melón môže dozrieť aj pri izbovej teplote, po načatí by ste ho však mali uskladniť v chladničke a zjesť do dvoch dní. Červený melón najlepšie osvieži, keď je vychladený, jeho pobyt v chladničke by nemal presiahnuť týždeň.
Daša Čejková
Foto Shutterstock.com
časopis Dieťa
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok